Audyt rządów PO-PSL: Komentarze i oceny w relacji live

Audyt rządów PO-PSL: Komentarze i oceny w relacji live
Macierewicz: inwigilowano polityków dziennikarzy, publicystów i naukowców. (Fot. : www.bbn.gov.pl)

• W środę (11 maja) w Sejmie premier Beata Szydło i ministrowie jej rządu prezentowali audyt dotyczący lat 2007 do 2015, gdy rządziła koalicja PO-PSL.
• Politycy i dziennikarze komentują rewelacje, które przez osiem lat były znane tylko w resortach.
• Zbieramy dla was i publikujemy na żywo najważniejsze opinie.

.

 

13.05 00:10
3 1

W sprawie audytu rządów PO i PSL nie wszystko jeszcze zostało powiedziane, nie wszystko spisane i nie wszystko jest rozstrzygnięte. Na pewno nie można powiedzieć, że nie było ciekawie. Pewne jest też jedno...

Tym - lekko publicystycznym tekstem podsumowującym - zakończymy naszą relację. Po kolejną dawkę informacji zapraszamy do osobnych tekstów - już jutro z rana. Dobranoc!

12.05 23:18
1 1

Bogdan Klich, Minister Obrony Narodowej w latach 2007 – 2011 komentuje w portalu natemat.pl wystąpienie obecnego szefa MON Antoniego Macierewicza:

- Kiedy w 2008 roku Rosjanie zaatakowali Gruzję, rozpocząłem w NATO rozmowy na temat tzw. planów ewentualnościowych dla Polski. Te plany to nic innego jak scenariusze wsparcia ze strony sojuszników w przypadku agresji na nasz kraj. (…) W reakcji na duże rosyjsko-białoruskie manewry „Zapad 2009” wspólnie z ministrami obrony krajów bałtyckich wystąpiliśmy do Kwatery Głównej o przeprowadzenie na naszym terytorium pierwszych w historii ćwiczeń Sił Odpowiedzi NATO. (…) Jednak najważniejszym wydarzeniem tamtych lat była pierwsza w historii Polski umowa o stałym pobycie żołnierzy amerykańskich na naszej ziemi. Podpisywałem ją w czerwcu 2011 r. w przekonaniu, że uruchomi cały ciąg kolejnych zdarzeń. I w przeświadczeniu, że każdy amerykański żołnierz u nas to dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa (…) O tym wszystkim warto pamiętać, gdy słucha się bredni Ministra Macierewicza, że polskie bezpieczeństwo jest w ruinie. – pisze Klich.

12.05 22:55
2 3

Fundacja Obywatelskiego Rozwoju o spadku dochodów państwa w kontekście audytu rządów PO – PSL.

- Spadek relacji podatków do PKB to nie problem, a wręcz pozytywne zjawisko, o ile towarzyszy temu spadek wydatków publicznych i jest celowy (nie jest rezultatem omijania prawa, a obniżane są najbardziej szkodliwe dla wzrostu gospodarczego podatki dochodowe) – czytamy w komentarzu FOR. Jak ocenia Fundacja przyjmowanie jako punktu odniesienia dla CIT 2007 roku jest błędem, ponieważ był to szczyt koniunktury w Polsce i Europie, zaś Spadek dochodów z PIT to w znacznej mierze efekt działań poprzedniego rządu PiS, które weszły życie w pełni już w trakcie rządów PO-PSL.

- Spadek dochodów z VAT to faktyczny problem, z którym rząd PO-PSL sobie nie radził. Spadek dochodów z akcyzy pokazuje negatywne skutki nadmiernych podwyżek podatków. • W trakcie poprzednich rządów, PiS także znacznie obniżyło składkę rentową. Zarówno obniżka PIT, jak i składki rentowej, miały pozytywny wpływ na rynek pracy. Niestety, ponieważ nie towarzyszyło im proporcjonalne ograniczenie wydatków publicznych, działania te przyczyniły się do pogłębienia problemów finansów publicznych w kolejnych latach. PiS kontynuuje tak nieodpowiedzialną politykę m.in. finansując wieloletni program „Rodzina 500 plus” jednorazowymi dochodami czy zapowiadając bardzo kosztowne dla finansów publicznych obniżenie wieku emerytalnego i wzrost kwoty wolnej od podatku – ocenia FOR.

Z kolei odnosząc się do zarzutu o zbyt małej roli państwa w gospodarce w latach 2007-2015 FOR stwierdza, że jest on nietrafiony.

– W polskiej gospodarce wciąż zbyt wiele zależy od dyskrecjonalnych decyzji polityków i urzędników a nie od efektywności konkurujących między sobą firm. Według badań OECD, udział upolitycznionych firm w gospodarce w Polsce jest największy spośród państw OECD, a tylko wśród 50 największych firm w kraju 17 jest kontrolowanych przez polityków – uważa Fundacja.

12.05 22:44
1 0

Jan Olszewski (były premier RP) o słowach Antoniego Macierewicza. Szef MON stwierdził, że Olszewski był inwigilowany przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego.

- Rzeczywiście jest to trochę dziwne, bo od dłuższego czasu nie jestem aktywny w opinii publicznej, ale szczerze mówiąc, ta informacja niewiele mnie zaskakuje. Prawie całe swoje życie byłem przedmiotem zainteresowania służb specjalnych – mówi Olszewski dla portalu wpolityce.pl. Jak stwierdził powodem dla którego mógłby być przedmiotem zainteresowania SKW jest fakt, iż był przewodniczącym komisji weryfikacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych w ostatnim okresie jej działania.

- Bardzo wyraźnie powiedziałem o tym, gdy kończyłem swoją misję. Myślę, że to mogło ich niepokoić. Te sprawy powinny być wyjaśnione i załatwione raz na zawsze: między innymi to, w jakim trybie przejęto dokumenty komisji weryfikacyjnej. Przypomnę, że wówczas członkowie komisji mieli dostęp do wszelkich, nawet najbardziej tajnych dokumentów, i one były zgromadzone w archiwum komisji. Przejęcie tych materiałów nastąpiło w trybie kompletnie bezprawnym, po prostu je zagarnięto. Nie wiem, czy wszystko trafiło z powrotem tam, gdzie powinno – stwierdza w rozmowie z portalem Olszewski.

12.05 22:03
1 1

Antoni Macierewicz, Minister Obrony Narodowej przyznaje, że się pomylił. Jak dziś stwierdził w rozmowie z PAP zaniżył on podane w środę w Sejmie dane, gdyż Służba Kontrwywiadu Wojskowego inwigilowała nie ponad 20, lecz ponad 40 osób.

- Sprawa karnej odpowiedzialności jest oczywiście badana przez SKW i biuro prawne SKW, i będziemy mieli rychło odpowiedź, kto i w jakim zakresie powinien być za to pociągnięty do odpowiedzialności. Operacja, jaką prowadziła SKW przeciwko... - tutaj muszę sprostować, bardzo za to przepraszam, bo ja wczoraj mówiłem o ok. 20 osobach. To jest ponad 40 osób spośród polityków dziennikarzy, publicystów, naukowców, którzy byli poddani tym działaniom, i nie trzy czy cztery instytucje publiczne, bo ja tam wymieniłem redakcje Telewizji Polskiej, Telewizji Trwam, Naszego Dziennika - okazuje się, że znowu zaniżyłem te liczby, za co bardzo słuchaczy przepraszam - dochodzą jeszcze biura poselskie pana posła Dziedziczaka, pana posła Suskiego. To dużo szerszy podmiot, który był ustalony przez służby jako poddany analizom. (...)
Na pewno mogę powiedzieć, że działo się to w roku 2008, a daty, do którego momentu te działania były podejmowane, nie potrafię teraz przywołać – mówił dla PAP Macierewicz.

12.05 21:41
0 1

- Wszystkie moje służbowe wyjazdy zagraniczne były jak najbardziej uzasadnione, czynienie mi z tego powodu zarzutów jest nietrafione - napisał w czwartkowym (12.05) oświadczeniu Jan S. Ciechanowski, były szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Oświadczenie Ciechanowskiego to reakcja na środowe wystąpienie w Sejmie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej, która mówiła m.in. o działaniach w UdSKiOR.

- Kontrola, którą przeprowadziliśmy w styczniu tego roku, wykazała, że urząd pełnił de facto rolę osobistego biura podróży byłego szefa urzędu i pracowników jego gabinetu - powiedziała minister. Według niej, w latach 2014-15 odbyły one ponad 40 podróży, m.in. do Australii, Nowej Zelandii i Maroka, które nie znajdowały żadnego merytorycznego uzasadnienia.

Ciechanowski zaznaczył, że wyjazdy z lat 2010-2014 badała Najwyższa Izba Kontroli i oceniła pozytywnie wykonanie budżetu, nie zgłaszając m.in. żadnych zastrzeżeń do tych wyjazdów. Podkreślił, że osoby, z którymi współpracuje instytucja, którą kierował, współpracuje i działa na rzecz weteranów walk o niepodległość Polski oraz ofiar represji, a ci „nie zamieszkują tylko w Polsce, ale w wielu krajach świata”.

- Aby dobrze realizować konstytucyjny nakaz otaczania weteranów walk o niepodległość RP szczególną opieką (...) należy z tymi osobami, skupionymi w stowarzyszeniach kombatantów i ofiar represji, utrzymywać stały kontakt - podkreślił były szef UdSKiOR.

12.05 21:35
0 1

Bartłomiej Sienkiewicz, były szef MSW o słowach Mariusza Kamińskiego, Ministra Koordynatora Służb Specjalnych:

- Taki pomysł, że polski wywiad wydawał swoich agentów Rosjanom jest po prostu absurdem i kalumnią. Jestem przekonany, że w polskim wywiadzie taka historia nie miała miejsca – mówił Sienkiewicz w TVN w programie „Fakty po Faktach”. Jak ocenił taka sytuacja mogła by mieć miejsce tylko wówczas gdyby „po drugiej stronie była regularna prowokacja”

- Taki pomysł jest podwójnie podły. Po pierwsze dlatego, że tworzy wrażenie, że polski wywiad pracował dla drugiej strony. Fałsz i ohyda. Ale druga rzecz w tym jest jeszcze bardziej dramatyczna – jeśli z mównicy sejmowej koordynator służb mówi o tym, że polski wywiad wydawał obcym służbom agentów, to kto z tym wywiadem będzie w przyszłości pracował? To znaczy, że pan minister Kamiński właściwie nie jest zainteresowany możliwościami działania służb specjalnych wobec obcych wywiadów tylko tak naprawdę traktuje te służby jako rodzaj wewnętrznej politycznej rozgrywki, co w całej pełni wczoraj mogliśmy usłyszeć - komentował Sienkiewicz.

12.05 19:54
0 3

Kosiniak-Kamysz: Jeżeli miało to być rzetelne, to mówcy mogli się choć trochę pokusić o bilans zysków i strat. Tam, według nich, były tylko straty, nawet te ustawy, za którymi głosowali sami, jak urlop macierzyński, karta dużej rodziny, jak program pierwsza praca, 100 tys. miejsc pracy dla młodych. Tego nie zauważono.

12.05 19:37
1 1

"Sienkiewicz, idziemy po Ciebie" - zapowiada Ruch Narodowy. I publikuje wniosek o Trybunał Stanu dla byłego szefa MSW.

12.05 19:27
0 4

To było żenujące widowisko. No bo jak inaczej nazwać sytuację, kiedy jedna ze stron przez 16 godzin mówi co chce na temat poprzedników, a ci nie mogą się nawet usprawiedliwić. Mieliśmy tylko siedem minut na zabranie głosu, ripostę i komentarz. Ręce opadają - mówi Marek Sawicki, minister rolnictwa w rządzie Ewy Kopacz. 

12.05 19:07
0 1

Stanisław Tyszka z Kukiz'15 oprócz informacji publicznej ws. audytu z rządów PO-PSL, chce danych o koszcie jego przygotowania.

 

12.05 18:40
0 1

Najpierw trzeba u siebie zrobić porządek, potem krytykować innych - uważa poseł PO Bartosz Arłukowicz.

 

12.05 18:15
2 0

Wicepremier minister kultury Piotr Gliński na dniach wyda swój raport po audycie w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego - dowiedziała się Wirtualna Polska. Ma to być dokument podsumowujący rządy ekipy PO-PSL na polu kultury, a nie jedynie zapis wystąpienia wicepremiera w Sejmie.

12.05 18:04
0 2

Rafał Bochenek informował, że pierwsze wnioski zapowiedziane w raporcie Rady Ministrów oceniającym rządy PO-PSL trafiły do prokuratury. Tymczasem, jak dowiedział się portal TVN24, ani Prokuratura Okręgowa, ani Prokuratura Krajowa nie otrzymały jeszcze żadnych wniosków.

12.05 17:50
0 1

Dziennikarze "Super Expressu" zidentyfikowali prezesa, który, jak informował w Sejmie minister skarbu Dawid Jackiewicz, zażądał od państwowej spółki złotego mercedesa. Według ustaleń "SE" jest nim Wojciech Szpil, były szef Totalizatora Sportowego. Portal Niezalezna.pl przypomina natomiast, że Szpil został uhonorowany "za wybitne zasługi dla rozwoju kultury, za popularyzację polskiej sztuki oraz osiągnięcia w działalności publicznej" Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Bronisława Komorowskiego.

12.05 17:38
0 1

Jest kolejny wniosek o udostępnienie informacji o audycie. Tym razem złożył go poseł Kukiz'15. Przypomnijmy, swój wniosek złożyło także PSL.

 

12.05 17:29
0 1

Była premier Ewa Kopacz wezwała szefową rządu Beatę Szydło i ministrów jej gabinetu do debat. - Debaty to domena kampanii wyborczych, teraz nie jest czas, żeby debatować - odpowiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek.

12.05 17:16
0 0
12.05 17:02
0 0

Audyt rządów Kolacji PO-PSL jest porażający - komentował dla Radia Maryja prof. Tadeusz Marczak z Uniwersytetu Wrocławskiego. - Mieliśmy świadomość tego, że występuje niegospodarność, marnotrawstwo, natomiast nie zdawaliśmy sobie sprawy z globalnej sumy. 340 mld zł zaprzepaszczone w czasach rządu tej koalicji jest rzeczą, która szokuje i musi skłaniać do głębokiej refleksji nad stanem polskiej polityki i nad stanem części naszej klasy politycznej - oznajmia Tadeusz Marczak.

12.05 16:52
0 0

Ryszard Petru uważa, że audyt nic nie wnosi do debaty, nie ma wniosków co do przyszłości Polski. - To była hucpa polityczna i nic z niej nie wynikało - twierdzi.

12.05 16:36
0 0

Rzecznik Rządu Rafał Bochenek powiedział na konferencji w Sejmie, że jeszcze przez kilka lat będziemy odczuwać skutki rządów PO-PSL. Dodał, że poszczególni ministrowie będą decydować o ujawnieniu informacji zawartych w audycie. - Wiele z informacji zawartych w audycie jest tajnych, dlatego nie wszystkie mogą ujrzeć światło dzienne - powiedział. Jak dodał, to nie koniec informacji o rządach PO-PSL. - Na przestrzeni kolejnych miesięcy będziemy na bieżąco informować o przewinieniach rządu PO-PSL - mówił.

12.05 16:31
0 0

Nowoczesna, komentując audyt, przypomina prezentację o układach PiS w spółkach skarbu państwa

12.05 16:14
1 0

Złoty mercedes, o którym mówił wczoraj w Sejmie minister skarbu Dawid Jackiewicz został okrzyknięty symbolem audytu PO-PSL.

 

12.05 15:49
0 0

- Wszyscy interesujący się choć trochę polityką, zarówno w kraju, jak i zagranicą wiedzą, że pan Macierewicz jest niewiarygodny. Swoim wczorajszym wystąpieniem raz jeszcze wpisał się w ten wizerunek - mówił Tomasz Siemoniak. Całą wypowiedź polityka PO dla Parlamentarny.pl przeczytacie tutaj.

12.05 15:37
1 1

Stefan Niesiołowski z PO wprost oskarżył PiS o oszczerstwa wobec rządów PO.

- Żałosny PiS-owski odwet, powtarzają ciągle te same kłamstwa - stwierdził polityk na temat audytu rządów PO-PSL.

Natomiast Sławomir Nitras uważa, że to była debata na poziomie ulicy.

- Nic nie zostało wywiedzione. Argumenty, które się pojawiły, są łatwe do obalenia - wtórował im Cezary Grabarczyk, którego audyt dotyczy osobiście, bo był ministrem transportu gdy PO była u władzy.

12.05 15:27
1 0

PiS zapowiada, że rozliczenie rządów PO-PSL zajmie miesiące? Możemy spodziewać się tygodni ze szczegółami raportu.

12.05 15:22
1 1

Ryszard Petru nazwał audyt "audiobookiem". Lider Nowoczesnej komentował środowy audyt w sejmie w czwartek (12 maja).

- Jeśli PiS chciał rozliczyć rządy ostatnich 8 lat, to nie udało się im tego zrobić - stwierdził. - Ten rząd nawet audytu nie jest w stanie zrobić. Nigdy nie słyszałem o audycie z trybuny sejmowej - mówił szef Nowoczesnej.

Polityk potwierdził w tej wypowiedzi, że Nowoczesna będzie za powołaniem komisji śledczej, która ma zbadać sprawę Amber Gold.

12.05 15:12
1 0

Paweł Olszewski z PO, były wiceszef resortu infrastruktury krytykuje środowe wystąpienie ministra Adamczyka:

- Adamczyk nie zna nawet podstawowych danych, podstawowych faktów i podstawowych liczb. (...) Dla przykładu pominął całkowicie fakt, że w latach 2005 do 2007 do ruchu zostało oddanych zaledwie 212 kilometrów dróg ekspresowych i autostrad, a w latach rządów PO oddaliśmy ponad 3 tys. kilometrów dróg ekspresowych i autostrad i przebudów dróg krajowych - wyliczał poseł.

12.05 15:06
0 0

Politycy Kukiz'15 zaznaczają, że ich raport o rządach PO-PSL, choć może nie tak spektakularny jak wystąpienia ministrów nie kosztował podatników ani grosza.

- Pokazujemy w nim niedociągnięcia władzy, malwersacje na poziomie samorządowym i centralnym. Jeśli będzie taka potrzeba, to przygotujemy jako ruch obywatelski kolejny audyt, po czterech latach rządów PiS. Podstawą każdego audytu i raportu jest forma pisemna. Potrzebujemy czarno na białym danych, liczb, metodologii, źródła tych danych i konkretnych wyliczeń. Rząd PiS takiej formy pisemnej nie przygotował - mówili politycy Kukiz'15 w Sejmie.

12.05 15:03
0 0

Poseł PiS Janusz Śniadek podsumował jak widzi środowy audyt przeprowadzony przez jego formację.

- To pokazuje, jak pełne hipokryzji i fałszywe są oskarżenia budowane dzisiaj przez PO względem obecnych rządów - mówił poseł. - To za PO mieliśmy do czynienia z państwem autorytarnym. Przedstawione zdarzenia konkretnie i niezbicie dowodzą, że za rządów koalicji PO-PSL działy się historie rodem z PRL-u. Instrumentalne wykorzystywanie całego aparatu państwowego było niewyobrażalne. Dokładnie tak, jak wynikało to z taśm prawdy. Dla Platformy państwo było łupem i wszystkie metody, które służyły interesom przeróżnych koterii, były z bezwstydem, bez skrupułów wykorzystywane. – kończył swój komentarz były przewodniczący związku zawodowego "Solidarność".

12.05 15:00
0 0

Internet nie zawodzi i publikuje memy, które obrazować mają, jak PO odpowiada za afery ostatnich ośmiu lat. Politycy wykorzystani w poniższym przykładzie to akcja PO i KOD nawołująca do publikacji wyroku TK.

12.05 14:49
0 0

- Debata i audyt były potrzebne - mówił poseł PiS Arkadiusz Mularczyk w Sejmie. - Dlatego, że po kilku miesiącach rządów PiS i ostrym ataku opozycji na nas (...) warto przypomnieć co się działo przez osiem lat. (...) To jest ważne i istotne. Partie opozycyjne podważają legalność naszej władzy, więc musimy przypominać co się działo.

12.05 14:34
0 0

Janusz Palikot, lider Twojego Ruchu obecnie poza Sejmem, przypomniał, że PO też audytowała poprzedników, czyli PiS.

12.05 14:15
0 1

Marek Jakubiak z Kukiz'15 w wywiadzie w Sejmie ironizował, że nie byliśmy świadkami audytu:

- Audyt, audyt! To nie był żaden audyt, tylko wystąpienia paru ministrów i premierów.

Podał w wypowiedzi sumę 320 miliardów, co było ewidentnym przejęzyczeniem, po czym dodał, że 20 miliardów w jedną lub w drugą stronę nie robi wielkiej różnicy.

12.05 14:11
0 1

Bogusław Grabowski mówił o audycie, który nim nie był w jego ocenie:

- Z audytem to nie ma nic wspólnego. (...) Wiem co to jest audyt. Audyt jest przeglądem z uporządkowaną metodą, metodą zaakceptowaną przez środowisko audytowe, badanie zgodności działania czy realizowania jakiegoś przedsięwzięcia albo z prawem wewnętrznym, zewnętrznym, zasadami rachunkowości czy innymi standardami - wyjaśniał Grabowski.

Ekonomista był członkiem Rady Polityki Pieniężnej.

12.05 14:02
1 1

Stanisław Gawłowski (PO) zarzucił PiS, że audyt zaprezentowany w środę (11 maja) nie jest przygotowany poprawnie.

- (Ministrowie - red.) nie podawali faktów ani liczb. To co się odbywało, to była jedna wielka hucpa. Sugestie, insynuacje i pomówienia, ale nic konkretnego! (…) Najpierw był 10-godzinny atak PiS-u, a potem PO otrzymała całe 30 min. Przed północą czas na to, aby odpowiedzieć na te wszystkie kalumnie i obrzucanie błotem.

- To nie miało nic wspólnego z faktami! - grzmiał polityk opozycji.

12.05 13:59
1 0

Jeden z internautów połączył władze Warszawy z PO i jej decyzje z audytem.

12.05 13:57
0 0

PiS publikuje na profilu społecznościowym infografikę prezentującą najważniejsze elementy audytu z rządów PO-PSL.

12.05 13:47
1 1

Tomasz Siemoniak zapytany w Sejmie w czwartek (12 maja) o wystąpienie obecnego szefa MON Antoniego Macierewicza, powiązał swoją odpowiedź z oceną sytuacji w Wojsku Polskim:

- Wystąpienie ministra Macierewicza wpisało się w festiwal popisów innych ministrów rządu Szydło. Wystąpienie szefa MON, nawet na tym nieszczególnie wysokim poziomie, odbiło się wyjątkowo źle. Antoni Macierewicz w bezprecedensowy sposób podważał polską rację stanu, wielokrotnie przytaczał nieprawdziwe informacje. Mamy stenogram, dokładnie odnotowujemy wszystkie kłamstwa. Do każdego z nich się odniesiemy.

Mówił też dalej o wojskowych pod nowym kierownictwem.

- Otrzymuję informacje, jak żołnierze źle znoszą to, że Macierewicz wyżywa się na wojsku. On podważa polską rację stanu

12.05 13:45
1 1

Jakub Kulesza powtarza apel PO do rządu o wersję pisemną wczorajszych rewelacji ministrów.

- Podstawą każdego audytu i raportu jest forma pisemna. Potrzebujemy czarno na białym danych, liczb, metodologii, źródła tych danych i konkretnych wyliczeń - argumentował w Sejmie polityk PO. - Rząd PiS takiej formy pisemnej nie przygotował. Chcieliśmy pokazać, że nawet organizacja pozarządowa, nieposiadająca danych rządowych, jest w stanie to zrobić – bez najmniejszego problemu

12.05 13:42
1 0

Posłowie Kukiz'15 sami podsumowali działania PO-PSL. Ich ocena jest bardziej syntetyczna niż ministrów, ale nadal bardzo krytyczna.

- Udokumentowaliśmy marnotrawstwo rządów PO na 180 mld zł. To jest dobitny dowód na to, że takie raporty i analizy powinny powstawać w formie pisemnej, tak, by mogły one być odpowiednio weryfikowalne i kończyć się odpowiednimi skutkami - mówił jeden z posłów ruchu w czwartek (12 maja).

- Ten raport zawiera 100 przykładów niegospodarności funkcjonariuszy państwowych na kwotę 183 mld zł. To tylko 100 przykładów! - podkreślił na konferencji prasowej Tomasz Rzymkowski. - Pokazaliśmy na konkretnej materii dowodowej, jak państwo polskie źle funkcjonuje. Jak państwo jest rozrzutne i marnuje publiczny grosz

12.05 13:30
1 0

Jan Żaryn, senator i historyk skomentował audyt rządów PO-PSL.

- Patologie widoczne w audycie, a dotyczące sfery gospodarki, powodowały w ten czy inny sposób model państwa pozwalający na rozkradanie majątku narodowego - mówił odpowiadając na pytania w wywiadzie w czwartek (12 maja). - Bez wątpienia wystąpienia ministra Kamińskiego i Jackiewicza wystarczają, by zorientować się, że ewidentnie pod rządami Platformy i PSL łamano w Polsce prawo. To łamanie prawa można podzielić na co najmniej dwie grupy – z jednej strony dotyczy to łamania praw obywatelskich. Jesteśmy w państwie demokratycznym, ale rząd PO-PSL nie był rządem demokratycznym, co można jednoznacznie stwierdzić po audytach. Wykorzystywano instytucje państwowe, w tym służby specjalne do utrzymywania swojej bezkarności, a nie stosowania zasad bezpieczeństwa państwa. Podstawowe funkcje władzy zostały zanegowane przez tę ekipę.

12.05 13:19
0 1

Internet nie próżnuje i nadal komentuje wczorajszy dzień w Sejmie.

12.05 13:15
0 1

Wiceminister sprawiedliwości stwierdził, że ministerstwo sprawiedliwości było w katastrofalnym stanie.

- Dostaliśmy spadek w postaci rozregulowanego resortu. Próbujemy go odbudowywać - mówił w czwartek Michał Wójcik.

12.05 13:12
0 0

Ryszard Petru jest przekonany, że audyt to porażka rządu. W mocnych słowach skwitował środowe (11 maja) wystąpienia mówiąc, że gdyby był premierem zdymisjonowałby swoich ministrów. Koronnym argumentem dla lidera Nowoczesnej jest brak dokumentów potwierdzających zarzuty wobec PO-PSL.

- Ten rząd nawet audytu nie jest w stanie zrobić. Nie słyszałem nigdzie o audycie, który powstałby z mównicy sejmowej. Nie widzieliśmy żadnych wniosków, a każdy audyt takie wnioski powinien zawierać. My, jako Nowoczesna, powstaliśmy na fali sprzeciwu wobec rządów PO-PSL, mamy wiele zastrzeżeń: obsadzanie spółek Skarbu Państwa swoimi ludźmi, brak prywatyzacji, skok na OFE, brak reformy górnictwa, Amber Gold - mówił lider nowej, opozycyjnej formacji. - Ale wczorajszy "audyt" to była hucpa polityczna, nic z niej nie wynikało, żadne wnioski. (...) To był audyt, czy wycinki z gazet?

12.05 13:08
1 1

Dziennik "Fakt" publikuje informacje o ocenie audytu przez lidera PiS. Według informatorów gazety premier i jej ministrowie wykonali dobrą pracę. Jarosław Kaczyński jest zadowolony z efektu jaki udało się uzyskać.

- W końcu zniknął temat sobotniego marszu Komitetu Obrony Demokracji i opozycji oraz sprawa spodziewanej 13 maja obniżki ratingu finansowego Polski. Dzień zdominowało rozliczanie 8-letnich rządów PO–PSL! - pisze gazeta.

12.05 12:55
1 1

Minister Paweł Szałamacha podkreślił, że sytuacja klientów banków w Polsce po 8 latach rządów PO-PSL drastycznie się pogorszyła.

- Efektem rządów PO-PSL było m. in. pozbawienie ochrony klientów polskich banków - mówił minister.

12.05 12:41
0 0

W południe Anita Gargas skomentowała audyt, który w środę (11 maja) przedstawił rząd:

- Uważam, że ten audyt był wstrząsający, ale ma jeden feler - mówiła dziennikarka. - Poza kilkoma przypadkami nie mieliśmy wskazanych osób odpowiedzialnych. Poza ministrem Kamińskim, który wprost wskazał np. wiceszefa CBA, to zabrakło mi tego. Tak naprawdę, to jakiekolwiek dziedzinie byśmy się nie przyjrzeli, to w każdej z nich jest olbrzymie pole nadużyć, niegospodarności, działania na szkodę państwa.

12.05 12:39
0 1

Posłowie klubu Kukiz'15 są bardzo zdziwieni formą audytu, jednocześnie ich oceny całego środowego posiedzenia są różne.

- Wczoraj nie przygotowano audytu w formie spisanego dokumentu. Stanowisko PiS w tej kwestii mocno mnie zaskoczyło - mówił w Sejmie dziennikarzom Jakub Kulesza, rzecznik klubu Kukiz’15. - Wielu naszych posłów wstrzymało się od głosu; ja osobiście, w ramach protestu, nie głosowałem nad audytem - dodaje poseł.

Jeszcze w nocy Piotr Apel z Kukiz'15 prosił o audyt w postaci pisemnej. 

 



×

KOMENTARZE (87)

Do artykułu: Audyt rządów PO-PSL: Komentarze i oceny w relacji live

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!