XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ziobro chce większych uprawnień dla służb i krytykuje sędziego Rzeplińskiego

Ziobro chce większych uprawnień dla służb i krytykuje sędziego Rzeplińskiego
Minister sprawiedliwości określił ostatnie wypowiedzi sędziego Rzeplińskiego, jako świadczące o niestabilności emocjonalnej. (fot.:facebook.com)

• Minister sprawiedliwości zaatakował w radiowej wypowiedzi Trybunał Konstytucyjny. Mówił, że TK sam wybrał ustawę, w oparciu o którą chce orzekać, czym złamał prawo, a prezes TK stał się sędzią w wyniku pomyłki.
• W ocenie ministra sprawiedliwości należy pozwolić służbom na więcej, by przeciwdziałać zagrożeniu terrorystycznemu.

Lider Solidarnej Polski i minister sprawiedliwości w rządzie Beaty SzydłoZbigniew Ziobro był gościem porannego programu politycznego. Wywiad miał miejsce w środę, 23 marca, a audycję emitowało Polskie Radio. W czasie wywiadu minister w mocnych słowach zaatakował przewodniczącego Trybunału Konstytucyjnego.

- Wyobraźmy sobie, że rząd chce wprowadzić ustawę uniemożliwiającą orzekanie TK - posunął się do opisu hipotetycznego scenariusza minister sprawiedliwości. - Takie prawo łamie Konstytucję i kwalifikuje posłów do postawienia w stan oskarżenia. Nasza ustawa pozwala TK orzekać. (...) TK nie może sam uchwalać prawa. To co zrobili sędziowie to po pierwsze uznanie, że (ustawa o TK z grudnia - red.) jest niezgodna z prawem i po drugie uznali, że ustawa wcześniejsza obowiązuje.

Ziobro podkreśla, że TK nie może tak postępować i w ten sposób łamie prawo.

- Pomyłką jest fakt, że sędzia Rzepliński trafił do sądu konstytucyjnego - mówił dalej Ziobro, nawiązując do słów prezesa TK, który stwierdził, że jest "pilnowany przez policję" i może go nawet przejechać samochód. - To wypowiedź skrajnie histeryczna i pokazująca jego niestabilność emocjonalną.

Minister odnosił się także do sytuacji po zamachach w Belgii. Zapytany o możliwe zmiany w polskim prawie podkreślił:

- Chciałbym, żeby (ten zamach - red.) to był incydent, ale niestety nie jest. Błędy w polityce i zderzenie kultur, które obserwujemy sprawiły, że sytuacja się zaognia - opisywał polityk, mówiąc o szerszym problemie jakim jest docieranie do Europy przedstawicieli innej, arabskiej kultury. - Biorąc pod uwagę destabilizację w północnej Afryce problemów będziemy mieli więcej.

Przeczytaj: MSZ przekazało kondolencje Belgii

- Przede wszystkim państwo nie powinno reagować tak by osłabić aparat państwa - precyzował Ziobro, pytany o kroki, które powinno się wykonać. - (...) Jesteśmy bezpieczni wtedy i tylko wtedy, gdy służby mogą w oparciu o prawo dotrzeć do danych i z wyprzedzeniem przeciwdziałać.

Ziobro podkreślał, że teraz belgijskie służby podnoszą temat zbyt słabych swoich uprawnień. Polityk podkreślił, że w Belgii w zeszłym roku ograniczono część możliwości inwigilacyjnych służb.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Ziobro chce większych uprawnień dla służb i krytykuje sędziego Rzeplińskiego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!