XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Witold Waszczykowski zakończył wizytę w Chinach

Witold Waszczykowski zakończył wizytę w Chinach
Podczas wizyty w Chinach Waszczykowski otrzymał zaproszenie do Pekinu dla premier polskiego rządu Beaty Szydło (fot. msz.gov.pl)

• Chińskie firmy mogą realizować duże projekty infrastrukturalne w Polsce i regionie Adriatyku-Bałtyku-Morza Czarnego - powiedział PAP szef MSZ Witold Waszczykowski na zakończenie swojej wizyty w Chinach.
• Chodzi m.in. o budowę dróg, kolei i lotnisk.
• Minister ocenił wizytę w Chinach jako ważną.

"Natomiast, czy ona przyniesie rezultaty, będzie można powiedzieć dopiero wtedy, kiedy projekty, które dzisiaj zaproponowaliśmy stronie chińskiej, i które strona chińska proponuje nam, zaczną być realizowane" - wyjaśnił.

Podczas wizyty w Chinach Waszczykowski odwiedził miasto Chengdu, stolicę prowincji Syczuan, oraz Pekin, gdzie spotkał się m.in. z wiceprezydentem Chin Li Yuanchao, szefem MSZ Wangiem Yi, kierownictwem Państwowej Komisji Rozwoju i Reform oraz chińskimi przedsiębiorcami. Rozmawiano o współpracy politycznej, gospodarczej, kulturalnej i sportowej. "Możliwość współpracy jest nieograniczona" - ocenił Waszczykowski.

Polska jest zainteresowana m.in. udziałem chińskich przedsiębiorstw w budowie dróg, szybkiej kolei i lotnisk oraz modernizacji portów morskich. Chińskie firmy mogłyby też odgrywać "pewną rolę" w ew. budowie w Polsce elektrowni atomowej. "Wiele firm chińskich ma bardzo duże doświadczenie w tworzeniu takiej infrastruktury. Niektóre z nich mogłyby korzystać w Polsce z naszych przetargów i wejść w realizację tych przedsięwzięć u nas" - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Podczas spotkań dyskutowano również na temat utworzenia w Polsce nowych parków technologicznych, stref przemysłowych i stref inwestycyjnych dla Chińczyków.

Czytaj też: Prezydent Duda w Portugalii. Rozmowy m.in. o NATO

Dużo rozmawiano także o zaproponowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę formule regionu "ABC", czyli Adriatyku-Bałtyku-Morza Czarnego. Chińczykom zależy na integracji tego regionu, gdyż pozwoliłaby im ona na realizację większych projektów infrastrukturalnych, wykraczających poza Polskę - wyjaśnił minister.

Przykładem takiego projektu jest Via Carpatia - szlak autostrad i linii szybkiej kolei, który połączyłby Bałtyk z Morzem Czarnym. "Chińczycy rozmawiają zarówno w Belgradzie, jak i w Budapeszcie, o ewentualnej budowie takiej trasy. My byśmy chętnie się przyłączyli do takiej inicjatywy" - powiedział Waszczykowski.

Podkreślił, że Chińczycy uważają Polskę za największego partnera w grupie 16 państw Europy Środkowo-Wschodniej. Są nią szczególnie zainteresowani m.in. ze względu na jej wielkość i centralne położenie. Umożliwia ono tworzenie w Polsce centrów biznesowych, z których mogą prowadzić operacje na resztę Europy.

Zobacz: Komisja Wenecka ponownie w Polsce

Taką strategię już od 2008 roku stosuje np. chińska firma telekomunikacyjna i producent smartfonów Huawei, który ze swojego warszawskiego oddziału koordynuje operacje w 26 krajach Europy Północnej i Środkowej.

Podczas wizyty w Chinach Waszczykowski otrzymał zaproszenie do Pekinu dla premier polskiego rządu Beaty Szydło. W najbliższych miesiącach Polskę odwiedzić ma prezydent Chin Xi Jinping.

Ministrowi w podróży do Chin towarzyszyli przedstawiciele innych resortów: Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Skarbu Państwa, Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, a także Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz PLL LOT. W Chengdu wśród członków polskiej delegacji był marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Witold Waszczykowski zakończył wizytę w Chinach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!