Prezydent Duda w Portugalii. Rozmowy m.in. o NATO

Prezydent Duda w Portugalii. Rozmowy m.in. o NATO
Pierwszym punktem wizyty Andrzeja Dudy w Portugalii będzie otwarcie na Uniwersytecie Katolickim w Lizbonie wystawy "Samarytanie z Markowej" (fot. twitter/Kancelaria Prezydenta)

• Prezydent Andrzej Duda we wtorek (26 kwietnia) wieczorem przyleciał do Lizbony.
• W środę (27 kwietnia) rozpocznie się oficjalna część wizyty prezydenta w Portugalii, w czasie której spotka się on z premierem i prezydentem tego kraju.
• Rozmowy będą dotyczyły głównie lipcowego szczytu NATO.

Pierwszym punktem wizyty Andrzeja Dudy w Portugalii będzie otwarcie na Uniwersytecie Katolickim w Lizbonie wystawy "Samarytanie z Markowej", poświęconej rodzinie Ulmów oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej. Prezydent Duda uczestniczył w połowie marca w ceremonii otwarcia tego muzeum.

Następnie prezydent spotka się z premierem Portugalii Antonio Costą. Po spotkaniu odbędą się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Dudy i Costy. Kolejnym punktem wizyty prezydenta w Portugalii będzie spotkanie z portugalskim prezydentem Marcelo Rebelo de Sousą; następnie odbędzie się konferencja prasowa obu szefów państw.

Czytaj też: Szydło: Sąd Najwyższy zaczyna być wikłany w spór polityczny

Głównymi tematami rozmów Andrzeja Dudy w Lizbonie będą przygotowania do lipcowego szczytu NATO w Warszawie oraz relacje między Unią Europejską a Sojuszem Północnoatlantyckim.

"Wizyta prezydenta Dudy w Portugalii to jasny sygnał, że szczyt NATO w Warszawie ma być szczytem uniwersalnym; to nie jest szczyt poświęcony tylko i wyłącznie wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. Polska nie jest wyłącznie rzecznikiem tego, żeby szczyt warszawski był szczytem dotyczącym zagrożeń pochodzących ze strony Rosji" - podkreślił w rozmowie z PAP prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Jak zaznaczył, prezydentowi bardzo zależy na tym, aby wydźwięk szczytu w Warszawie był uniwersalny i wskazał na "wrażliwości, potrzeby, problemy i wyzwania stojące przed całym Sojuszem Północnoatlantyckim". "Chodzi o to - taki jest nasz cel - aby szczyt podjął decyzje - po pierwsze o wzmocnieniu obecności NATO na wschodniej flance, a po drugie, aby był gotowy do opracowania i przyjęcia strategii działania na flance południowej" - wyjaśnił Szczerski.

Szczyt NATO odbędzie się w Warszawie 8 i 9 lipca.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!