Ustawa medialna: Posłanka Lichocka uzasadniała zmianę w mediach PiS

Projekt tzw. dużej ustawy medialnej to dobra zmiana, która odda media publiczne Polakom i umożliwi wyrwanie ich z rąk partyjnych nominatów; to szansa na najpoważniejszą reformę mediów publicznych po 1989 roku - ocenili w czwartkowej debacie posłowie PiS.

W Sejmie trwa debata nad projektem tzw. dużej ustawy medialnej, na który składają się trzy projekty ustaw autorstwa PiS: o mediach narodowych; o składce audiowizualnej oraz przepisy wprowadzające ustawę o mediach narodowych i ustawę o składce audiowizualnej.

W ocenie poseł PiS Joanny Lichockiej "przedstawione projekty ustaw medialnych to szansa na najpoważniejszą reformę mediów publicznych po 89. roku".

"To nie tylko możliwość wyrwania mediów publicznych z rąk partyjnych nominatów - bo to od biedy można przeprowadzić bez tak głębokiej zmiany - ale reforma ta to szansa na wyzwolenie mediów publicznych ze sposobu myślenia, który dotąd paraliżował ich rozwój - przekonania, że Telewizja Polska i Polskie Radio to narzędzie do sprawowania władzy, że to instytucje, które mają służyć interesom konkretnych partii, że to także interesy, które mają służyć interesom różnych lobby" - podkreśliła Lichocka.

W jej ocenie ta "dobra zmiana odda media publiczne Polakom". Jej zdaniem świadczy o tym zmiana określenia z "mediów publicznych" - która to nazwa zdaniem Lichockiej została skompromitowana - na "media narodowe". Dodała, że "po raz pierwszy w historii mediów publicznych staną się one całkowicie niezależne od rządu w sensie personalnym i finansowym". Posłanka PiS podkreśliła, że media narodowe będą podporządkowane Radzie Mediów Narodowych, w której zagwarantowane będzie miejsce dla przedstawiciela opozycji.

Przeczytaj: Wnioskodawcy o projekcie dużej ustawy medialnej

Lichocka zaznaczyła, że powstaną też Społeczne Rady Programowe składające się z przedstawicieli widzów i słuchaczy oraz organizacji twórczych, społecznych i związków zawodowych; zapewniła, że rady programowe będą miały "realny wpływ na to, co dzieje się na antenie". "Dziś w radach programowych zasiadają politycy. A jakże, w wybranej pod rządami Platformy Obywatelskiej radzie programowej szefową jest pani poseł z Platformy. Inny sposób myślenia tym ludziom w ogóle nie przychodził do głowy" - powiedziała.

Jak mówiła Lichocka, projekt idzie w poprzek myślenia, które do tej pory reprezentowali rządzący. "Nie chodzi o zmianę obsady kierownictwa, nie chodzi o przekierowanie propagandy" - podkreślała.

"Do tej pory układ III RP, postkomunistyczny establishment usiłował kontrolować to, co dzieje się w głównym nurcie medialnym. Po wejściu w życie tej ustawy nieodwołalnie straci na to monopol" - powiedziała. W jej ocenie to szansa na normalną debatę. "Nie będzie cenzury takiej jak ta, która zabroniła dziennikarzom TVP transmitować lub nawet zrobić relacji z przesłuchania prezydenta Bronisława Komorowskiego przed sądem w sprawie jego relacji z WSI" - dodała.

Przeczytaj: Andrzej Duda przekonuje, że pamięta o swoich obietnicach wyborczych

Poseł PiS Wojciech Skurkiewicz podkreślał, że niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mediów narodowych jest zabezpieczenie ich finansowania, stąd proponowana składka audiowizualna. Jak mówił, dotychczasowa ustawa o abonamencie nie zapewniała powszechności poboru składki, co doprowadziło do tego, że w 2014 roku w terminie opłatę abonamentową uiściło tylko 8 proc. gospodarstw domowych.

Skurkiewicz dodał, że składka audiowizualna zwiększy budżet mediów publicznych, co przełoży się na ograniczenie reklam, dekomercjalizację mediów i wyższą jakość programów. Zapewnił, że zostaną podtrzymane dotychczasowe zwolnienia z opłat, składki nie będą uiszczać m.in. osoby starsze, w trudnej sytuacji materialnej i niepełnosprawni.

Jacek Świat (PiS) podkreślał, że zmiana charakteru mediów publicznych nie może zakłócić pracy Telewizji Publicznej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. "To ważne, ponieważ w tym roku czekają nas wielkie wydarzenia: Światowe Dni Młodzieży, wizyta papieża Franciszka, szczyt NATO w Warszawie, rozgrywki Euro, w których nasza kadra będzie uczestniczyć, a także Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro" - wymieniał.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ustawa medialna: Posłanka Lichocka uzasadniała zmianę w mediach PiS

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!