XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ustawa medialna: PiS przekonuje, że to wielka odnowa mediów

Ustawa medialna: PiS przekonuje, że to wielka odnowa mediów
Siedziba TVP w Warszawie.(fot.:domena publiczna)

Jako wielką odnowę mediów określiła projekt trzech ustaw tworzących tzw. dużą ustawę medialną posłanka PiS Barbara Bubula, która na czwartkowym posiedzeniu Sejmu w imieniu wnioskodawców przedstawiała jeden z projektów. Podkreślała, że proponowane rozwiązania gwarantują niezależność mediów.

Na "dużą" ustawę medialną składają się trzy projekty ustaw autorstwa PiS: o mediach narodowych; o składce audiowizualnej oraz przepisy wprowadzające ustawę o mediach narodowych i ustawę o składce audiowizualnej.

Uchwalenie ich Bubula nazwała "świętą powinnością polskich patriotów". Podkreślała, że media publiczne są "źródłem światła", które jest kluczowe także dla tworzenia obrazu Polski za granicą. Jej zdaniem projekt ustawy o mediach narodowych zawiera misję i zadania nowych mediów, opisujące powinności "stanowiące siłę narodu i państwa".

Oceniła, że sposób powoływania Rady Mediów Narodowych gwarantuje niezależność tych mediów. "Uniezależnienie ich od bieżących wpływów politycznych to jeden z filarów ustawy" - mówiła.

Zdaniem Bubuli przyjęcie ustawy o składce audiowizualnej stanowi z kolei sposób na poprawę bardzo złej sytuacji finansowej tych mediów. Jak mówiła posłanka PiS, nowy sposób finansowania składki - z powszechnych wpłat - "podkreśli współwłasność obywateli nad mediami publicznymi".

Przeczytaj: Nauczyciele walczą o podwyżki w edukacji

Przedstawicielka wnioskodawców zapewniła także w wystąpieniu, że projekty będą poddane gruntownej debacie publicznej.

O kwestii finansowania mediów mówił także w imieniu wnioskodawców poseł PiS Marek Suski, który podkreślał, że państwo musi wspierać ich misję poprzez "powszechną składkę". Suski podkreślał, że dotychczasowy abonament radiowo-telewizyjny jest rozwiązaniem "archaicznym", gdyż składka powinna być "powszechna, uczciwa i niewysoka".

Złożony przez posłów PiS projekt przewiduje składkę w wysokości 15 zł miesięcznie pobieraną wraz z rachunkiem za prąd. Jednak - jak mówił Suski - wnioskodawcy są skłonni dyskutować o zmianie jej wysokości. Jak mówił, sposób poboru składki i wpłacania jej na konto oddzielne od budżetu państwa będzie gwarancją, że "nie będzie tu ingerencji rządzących".

Nowa składka będzie "gwarantowała niezależność i stabilność mediów publicznych" - mówił.

Trzecia przedstawicielka wnioskodawców Elżbieta Kruk z PiS mówiła, iż poprzedniej ekipie politycznej "przestało zależeć na mediach publicznych". Zarzuciła byłemu premierowi Donaldowi Tuskowi konsekwentną realizację celu osłabienia tych mediów. Jej zdaniem osłabienie finansowe doprowadziło media publiczne do skomercjalizowania, a forma spółki akcyjnej, w jakiej działają w tej chwili media publiczne, pozwala "ukrywać za parawanem tajemnicy spółki" grę interesów. Według Kruk media publiczne nie zachowywały obiektywizmu, a wartości i środowiska prawicowe i konserwatywne były przez nie dyskryminowane.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ustawa medialna: PiS przekonuje, że to wielka odnowa mediów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!