XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Trybunał Konstytucyjny: Wyciekły listy sędziów

Trybunał Konstytucyjny: Wyciekły listy sędziów
Andrzej Rzepliński i Stanisław Biernat są głównymi postaciami, które tłumaczą opinii publicznej dlaczego TK spiera się z rządem i PiS. (fot.:wikipedia.org/GFDL 1.2)

• W piątek (26 sierpnia) portal tvp.info opublikował część wewnętrznej korespondencji, którą wymieniają sędziowie Trybunału Konstytucyjnego (TK).
• Z listów wynika, że 9 z 15 sędziów ma ustalać, jak wydawać wyroki.
• Media sugerują, że TK chce się spieszyć z wyrokami, by zdążyć z ich ogłoszeniem nim minie kadencja prezesa TK, Andrzeja Rzeplińskiego.

W piątek (26 sierpnia) portal tvp.info dotarł do i opublikował szereg korespondencji elektronicznej, którą wymieniają sędziowie Trybunału Konstytucyjnego (TK). W listach autorstwa Andrzeja Rzeplińskiego, wiceprezesa TK Stanisława Biernata i sędziego Marka Zubika można przeczytać, że sędziowie konsultują ze sobą wyroki wobec "nowych, kontrowersyjnych ustaw".

Wedle ustaleń portalu, i co potwierdza po części ujawniona korespondencja, sędziowie chcą się spieszyć z wydawaniem wyroków wobec nowego prawa, bo są świadomi uciekającej kadencji prezesa TK, Andrzeja Rzeplińskiego.

Opublikowano trzy maile: Rzeplińskiego (jego kadencja skończy się 19 grudnia), Biernata i Zubika. Korespondencja - jak podaje portal - została omyłkowo dołączona do wiadomości wysłanej do wszystkich pracowników TK.

W mailu - zaadresowanym do dziewięciorga sędziów wybranych przed 2015 r. - Biernat zwraca uwagę na "pilną potrzebę przygotowania znajdujących się w naszych referatach spraw K z 2016 r. dotyczących nowych, kontrowersyjnych ustaw zaskarżonych przez RPO czy posłów" (sygnaturą K są w Trybunale oznaczone wnioski o stwierdzenie zgodności ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych z konstytucją oraz zgodności ustaw z umowami międzynarodowymi, których ratyfikacja wymagała uprzedniej zgody wyrażonej w ustawie - PAP).

"Jest ze wszech miar pożądane, aby wiele takich spraw zostało osądzonych najpóźniej do połowy grudnia. To wymagałoby przedstawienia projektów na pierwszą naradę najpóźniej do końca września" - napisał Biernat.

Na końcu dodał, że "Andrzej (Rzepliński) powinien jak najszybciej przedstawić projekt wyroku o bestiach". (Chodzi o ustawę o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób, nazywanej przez media tzw. ustawą o bestiach. Dotyczy ona m.in. postępowania wobec sprawców najcięższych przestępstw, skazanych w czasach PRL na karę śmierci i którym na mocy amnestii w 1989 r. zamieniono na 25 lat więzienia; ustawę zaskarżył w grudniu 2013 roku prezydent Bronisław Komorowski - PAP).

Na wiadomość wiceprezesa TK odpowiedział sędzia Zubik, który napisał, że pracuje nad sprawą ustawy medialnej, w której jest sprawozdawcą. "A co do naszych spraw, to potrzebujemy pilnie Regulaminu" - dodał Zubik. Tvp.info napisało, że według informatorów portalu chodzi o plan obejścia ustawy o TK za pomocą regulaminu, tak, by wpłynąć na wybór nowego prezesa na miejsce Rzeplińskiego.

Z kolei Rzepliński napisał: "Bestie przebierają swoimi nogami od 7 lipca, panie sędzio przewodniczący. Do końca września będzie również gotowy projekt ws. ustawy ziemskiej".

Rzeczniczka prasowa Biura TK Katarzyna Sokolewicz-Hirszel powiedziała PAP, że na razie Trybunał nie będzie się odnosił do publikacji. Dodała, że nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy korespondencja jest autentyczna.

Korespondencja ma wskazywać, bazując na tym do kogo ze składu TK docierają maile, że sędziowie są podzieleni. Dziewiątka, skupiona wokół prezesa i sędziego Biernata (wszyscy wybrani przed 2015 rokiem) sami ustalają, jak mają wyglądać wyroki. Drugą grupę stanowią sędziowie wybrani w 2015 i 2016 roku.

Czytaj: Europosłowie PiS mają odmienne zdanie o postępowaniu prokuratorskim wobec prezesa TK

Część korespondencji poświęcona jest ustawie "o bestiach", czyli prawie pozwalającym zatrzymać pod dozorem państwa osoby oskarżone o najbardziej potworne przestępstwa u końca PRL. Wyroki śmierci na te osoby zamieniono u końca lat 80. na kary więzienia. Zbadania tej ustawy z Konstytucją chciał jeszcze Bronisław Komorowski.

Trybunał Konstytucyjny jest od grudnia 2015 roku w sporze z obozem władzy wykonawczej. Ostatnimi aktami sprawy jest postępowanie sprawdzające prokuratury prowadzone wobec sędziego Andrzeja Rzeplińskiego. Ten temat doczekał się szerokiego komentarza w polskiej polityce.

W tym postępowaniu śledczy w Katowicach sprawdzają, czy prezes TK nie złamał prawa nie dopuszczając części sędziów wybranych przez Sejm do orzekania.

Posłanka Nowoczesnej Monika Rosa oceniła w sierpniu, że prokuratura staje się totalnym organem politycznym, policją polityczną. - Skończyły się Światowe Dni Młodzieży, papież Franciszek wyjechał z Polski, w związku z czym zakończył się także okres miłosierdzia i dobroci dla opozycji i osób, które sprzeciwiają się jednowładztwu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - mówiła Rosa podczas briefingu w Sejmie.

Główną osią sporu między TK a rządem i PiS jest podstawa prawna, na mocy której Trybunał ma działać. W grudniu 2015 r. PiS przeforsowało tzw. ustawę naprawczą o Trybunale. W marcu 2016 ustawę Trybunał uznał za niekonstytucyjną i od tego czasu strona rządząca i TK uznają inną podstawę prawną działania sądu konstytucyjnego. Na przełomie lipca i sierpnia weszła w życie nowa ustawa o TK, którą Sejm przegłosował z końcem czerwca. I tę ustawę w części za niekonstytucyjną uznał TK. Nie widać końca tego sporu.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (9)

Do artykułu: Trybunał Konstytucyjny: Wyciekły listy sędziów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!