XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

TK: Śledztwo wobec Rzeplińskiego jednych oburza, innych dziwi

TK: Śledztwo wobec Rzeplińskiego jednych oburza, innych dziwi
Sędzia Andrzej Rzepliński, którego działania będzie analizować prokuratura w grudniu skończy pracę w Trybunale. (fot.:Bartłomiej Cacko/BTK/trybunal.gov.pl)

• Śledztwo wobec szefa Trybunału Konstytucyjnego (TK) prowokuje polityków do oskarżeń.
• Monika Rosa z Nowoczesnej nazywa działania prokuratury represjami.
• Publicyści natomiast są zmieszani lub zażenowani sięganiem po tak ostre określenia.

W czwartek (18 sierpnia), wraz z wejściem w życie nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (TK), śledczy w Katowicach zostali zobowiązani do sprawdzenia, czy ustawy nie złamał szef TK, Andrzej Rzepliński.

Sędzia wobec działań prokuratury wystosował list do mediów, w którym ocenia, że nie ma podstaw prawnych do sprawdzania przez katowickich śledczych jego działań. - Prokuratura nie jest kompetentna do kontroli orzeczeń Trybunału, ani sposobu ich wykonywana przez Prezesa Trybunału - pisze Rzepliński w korespondencji do mediów.

Już w czwartek temat stał się obiektem żywego zainteresowania mediów i polityków. Zwłaszcza opozycja dostrzegła w nim kolejną odsłonę walki PiS z Trybunałem, co więcej mówiła wręcz o nagonce Zbigniewa Ziobry (prokuratora generalnego) na prezesa Trybunału.

- Skończyły się Światowe Dni Młodzieży, papież Franciszek wyjechał z Polski. Więc zakończył się także okres miłosierdzia i dobroci dla opozycji i osób sprzeciwiających się jedynowładztwu prezesa Jarosława Kaczyńskiego - mówiła w czwartek w Sejmie Monika Rosa z Nowoczesnej. - Prezes Rzepliński będzie musiał odpowiadać przed prokuraturą za swoje działania, za stanie na straży państwa prawa. Będzie odpowiadał, bo sprzeciwił się prezesowi Kaczyńskiemu.

Czytaj: Andrzej Rzepliński twierdzi, że jego konflikt z niedopuszczonym do orzekania sędzią to "fałszerstwo"

Głos zabrali też dziennikarze w sieci.

Stanisław Janecki, na stronach portalu wpolityce.pl stwierdza, że wołanie opozycji o represjach ze strony władzy nie ma pokrycia w faktach.

- Gdy do grona tęskniących za aresztowaniami i przygotowujących się do tworzenia konspiracji oraz partyzantki dołączył prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński stało się jasne, że istnieje wielkie oczekiwanie, żeby pisowski reżim przestał się wreszcie ociągać i obcyndalać. Tymczasem reżim nic nie robi i bimba sobie z oczekiwań tych zacnych ludzi, przez co wielu z nich nie może zostać bohaterami i męczennikami demokracji.

Odmiennego zdania jest Leszek Balcerowicz.

 Na Facebooku słowa oburzenia opublikowała w tym temacie też Eliza Michalik, dziennikarka Radia Dla Ciebie. - Wystąpienie prokuratury przeciw profesorowi Rzeplińskiemu to test - PiS sprawdza, jak daleko może się posunąć.

W komentarzu do sprawy Krzysztofa Burnetko, opublikowanym w Polityce podnoszony jest inny element postępowania wobec sędziego TK. Dziennikarz i publicysta zaznacza, że śledczy nie ujawnili dlaczego sprawą się zajęto. Prokuratura ograniczyła się do wydania oświadczenia, w którym mówi o wszczęciu postępowania "w oparciu o zawiadomienia o przestępstwie złożone przez różne osoby fizyczne, jak i prawne".

- Oznacza to w praktyce, że nieznany z nazwiska i, co ważniejsze, stażu prokurator – nazwijmy go zatem Pipsztyckim – będzie prowadził postępowanie nie tylko nawet przeciwko prezesowi Trybunału Konstytucyjnego, ale de facto i tym sędziom, którzy uznali wybór owych osób za sprzeczny z prawem.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: TK: Śledztwo wobec Rzeplińskiego jednych oburza, innych dziwi

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!