REKLAMA

MR rozmawia z marszałkami o nowym podejściu do Kontraktów Terytorialnych

  • Autor: PAP/JS
  • 17 czerwca 2016 12:25
MR rozmawia z marszałkami o nowym podejściu do Kontraktów Terytorialnych Hamryszczak poinformował, że lista i zakres projektów będą zgłaszane przez zarządy województw (mr.gov.pl)

Ministerstwo Rozwoju pracuje z marszałkami województw nad tym, by w Kontraktach Terytorialnych znalazły się najważniejsze dla rozwoju gospodarczego województw projekty, które mają jednocześnie zapewnione finansowanie - mówi wiceszef MR Adam Hamryszczak.

"Ministerstwo Rozwoju rozmawia z marszałkami województw o nowym podejściu w sprawie dalszego funkcjonowania Kontraktów Terytorialnych. Zależy nam na tym, by Kontrakt był efektywnym instrumentem wspierającym i koordynującym rozwój poszczególnych regionów" - powiedział wiceminister rozwoju.

Resort rozwoju - jak podkreślił - chce "urealnić" umowy zawarte pomiędzy rządem a samorządem województwa w sprawie finansowania kluczowych inwestycji w regionach w latach 2014-2020."Celem resortu jest dopasowanie źródeł finansowania do inwestycji, które są strategiczne i ważne zarówno dla regionu, jak i dla administracji rządowej" - zaznaczył.

"Pracujemy nad tym, by w Kontraktach Terytorialnych znalazły się priorytetowe dla rozwoju społeczno-gospodarczego województw projekty, które mają zapewnione finansowanie w regionalnych i krajowych programach na lata 2014-2020 oraz budżetach państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego" - dodał.

Wiceszef MR ocenił, że liczba przedsięwzięć w kontraktach jest zbyt duża. "W sumie jest ich około tysiąc. Taka duża liczba proponowanych inwestycji to często zestaw życzeń. Nam zależy na tym, by były to projekty najważniejsze z punktu widzenia rozwoju regionu" - tłumaczył.

Wiceminister rozwoju wyjaśnił, że przegląd kontraktów jest prowadzony etapami. "W pierwszej kolejności analizie poddaliśmy obszar kultury. Samorządy będą mogły zgłosić dodatkowe projekty do kontraktów. Środki na to zapewni krajowy program operacyjny +Infrastruktura i Środowisko+, przy czym konieczna będzie pozytywna ocena projektu w ramach konkursu" - powiedział. Dodał, że rozwiązanie to ministerstwo wypracowało wspólnie z resortem kultury w ramach Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie. "To kolejny efekt ponadresortowej współpracy" - podkreślił.

Zobacz też: Fatalne skutki podniesienia płacy minimalnej. Zwolnienia i zwiększenie szarej strefy?

Hamryszczak poinformował, że lista i zakres projektów będą zgłaszane przez zarządy województw. "W celu wzmocnienia polityki zrównoważonego rozwoju 1/3 ze zgłaszanych inwestycji powinna pochodzić z rekomendacji prezydentów miast" - wyjaśnił.

Jak mówił wcześniej w rozmowie z PAP wiceszef resortu rozwoju, poprzedni rząd nie wskazał w kontraktach konkretnych źródeł finansowania bardzo wielu inwestycji, tylko potencjalne, a to wynikało - jego zdaniem - z kalendarza wyborczego.

Renegocjacji Kontraktów Terytorialnych już od wielu miesięcy domagały się niektóre samorządy, w tym m.in. samorządy województw: mazowieckiego, świętokrzyskiego, opolskiego, lubuskiego i warmińsko-mazurskiego. Mazowsze chciało wpisać do dokumentu 39 nowych projektów, w tym m.in. energetycznych, środowiskowych i transportowych, na łączną kwotę ok. 4 mld zł. W zweryfikowanym Kontrakcie Terytorialnym dla woj. świętokrzyskiego wśród priorytetowych inwestycji znalazła się przebudowa drogi krajowej nr 42 wraz z budową obwodnicy Wąchocka. 21 nowych przedsięwzięć, których szacunkowa wartość dofinansowania ma wynieść 141 mln euro, zgłosiło z kolei do kontraktu woj. opolskie. Natomiast zarząd woj. lubuskiego chce w dokumencie nowych, ważnych dla rozwoju regionu m.in. inwestycji drogowych, dotyczących ochrony zdrowia czy ochrony przeciwpowodziowej dorzecza Odry i Warty.

Czytaj: Powołano Zespół Parlamentarny ds. inwestycji Złoczew. Członkiem Antoni Macierewicz

Zmian w kontraktach nie planowało natomiast m.in. woj. wielkopolskie, małopolskie, łódzkie, lubelskie, zachodniopomorskie, dolnośląskie i śląskie. Chciały one jednak rozmawiać z rządem o szczegółach finansowania projektów zapisanych w tych dokumentach, kluczowych dla ich regionów.

Kontrakty Terytorialne to umowy zawierane pomiędzy rządem a samorządem województwa ws. finansowania kluczowych inwestycji w regionach w latach 2014-2020. Są one współfinansowane z pieniędzy unijnych oraz środków krajowych. Kontrakt jest dokumentem otwartym, a to umożliwia wprowadzanie w nim zmian.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA