XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Stosunki polsko-niemieckie. Sellin: Polskie sądy często stawały po stronie obcych ojców

Stosunki polsko-niemieckie. Sellin: Polskie sądy często stawały po stronie obcych ojców
Polski polityk chce postawić sprawę Jugendamt na rozmowach na szczeblu rządowym. (fot.:facebook.com)

• Jarosław Sellin jest zaniepokojony kolejną sprawą odebrania dziecka Polce przez niemieckie służby zajmujące się dziećmi.
• Polityk widzi w tym temacie zaniedbania polskich sądów i chce ten temat poruszyć na forum międzyrządowym.
• Przypomina też o nadal trudnej sytuacji mniejszości polskiej za Odrą.

W poniedziałek (22 sierpnia) gościem wieczornej rozmowy w Telewizji Republika był wiceminister w resorcie kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosław Sellin. Sekretarz stanu w resorcie kultury był pytany o temat sytuacji mniejszości polskiej w Republice Federalnej Niemiec.

- Polskie sądy często stawały po stronie obcych ojców, a nie polskich matek, nie rozumiałem tego - mówił o temacie dzieci, które zostają w sytuacji rozpadu rodzin Polek z obcokrajowcami oddane pod opiekę rodzica niepolskiego pochodzenia. Taka sprawa została nagłośniona w ostatnich tygodniach. W pierwszych dniach sierpnia niemiecki Jugendamt odebrał Polce trzydniowe niemowlę. -  Było bardzo dużo krzywd i nieszczęść polskich matek, polskie sądy nie sprawdzały, co będzie lepsze dla polskiego dziecka - ocenił Sellin. Polskie działania w sprawie dziecka z polsko-niemieckiego, rozbitego związku włączyły się już władze naszego kraju, polskie Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Rzecznik Praw Dziecka.

Sellin nie ukrywa, że temat Jugendamtów i dzieci z polsko-niemieckich związków zastanawia polityków polskiego rządu.

- Myślę, że praktyka działania dojrzała do tego, żeby temat ten podjąć w oficjalnych rozmowach - mówi polityk, który ocenia kategorycznie: - Tolerancji na takie działania w przyszłości nie będzie.

Wobec zbliżającej się wizyty Angeli Merkel w Polsce (kanclerz odwiedzi Warszawę 26 sierpnia) Sellin przypomniał inny, nadal nierozwiązany konflikt między polską a niemiecką dyplomacją.

- Polityka niemiecka jest niezrozumiała dla nas pod pewnymi względami - twierdził polityk, który nazwał ją nawet czasami bolesną. - Nieuznawanie mniejszości polskiej w Niemczech, sugerowanie, że Polacy mieszkający w Niemczech mają się stać Niemcami – wyliczał. - Państwo niemieckie nie chce uznawać, że Polacy mają prawo do uznania własnej bytności na terenie Niemiec.

Polityk jest zwolennikiem twardszego stawiania tej i innych spraw w rozmowach z Niemcami.

Sytuacja między polskim a niemieckim rządem zaczęła się normować po tym, jak w pierwszych miesiącach rządów Prawa i Sprawiedliwości opinia publiczna za Odrą nie była przychylnie nastawiona do władz w Warszawie.

Dziennikarz „Berliner Zeitung” w połowie sierpnia pisał, by mimo krytykowanych, szkodliwych dla demokracji działania partii Jarosława Kaczyńskiego, trzeba spojrzeć obiektywnie na sytuację w Polsce. W polityce społecznej PiS chce nadrobić to, co zaniedbały poprzednie rządy. Wśród ważnych reform wymienia podwyższenie płacy minimalnej i wprowadzenie minimalnej płacy godzinowej, walkę z umowami śmieciowymi czy program 500 plus.

Lider PiS w lipcu udzielił też obszernego wywiadu dla niemieckiej gazety "Bild".

- Nasza historia nie łączy nas, lecz raczej nas dzieli. Łączy nas natomiast sąsiedztwo i ogromna wymiana gospodarcza o wartości 100 mld euro rocznie - podkreślał wówczas Kaczyński.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Stosunki polsko-niemieckie. Sellin: Polskie sądy często stawały po stronie obcych ojców

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!