Reforma oświaty. Nauczyciele Roku piszą do Zalewskiej: Zmiany MEN są nierealne

• W liście do szefowej MEN nauczyciele uhonorowani tytułem Nauczyciela Roku wyrazili się negatywnie o reformie edukacji zaproponowanej przez Annę Zalewską.
• Ich zdaniem reforma jest wprowadzana pośpiesznie i nie jest skonsultowana np. z samorządami.
• List podpisało dziewięciu nauczycieli.

Dziewięciu nauczycieli, uhonorowanych w ostatnich latach tytułem Nauczyciela Roku wystosowało list do Anny Zalewskiej. W dokumencie, który pojawił się w pierwszych dniach listopada w internecie, podnoszona jest krytyka pod adresem reformy Ministerstwa Edukacji Narodowej (MEN), którą Zalewska proponuje.

- Czas przewidziany na realizację (zmian - red.) wydaje się, nie tylko nam, nierealny - podkreślają nauczyciele. - A co w sytuacji, gdy ani Ministerstwo Edukacji Narodowej, ani samorządy z proponowanymi przez panią zmianami nie zdążą? Czy chcemy, żeby uczniowie pierwszych roczników objętych reformą na własnej skórze odczuli skutki pospiesznych decyzji podejmowanych przez nas, dorosłych?

Nauczyciele podkreślili, że zmiany w szkołach podzielą już dobrze funkcjonujące zespoły edukacyjne. Podkreślają, że gimnazja w Polsce nie mają złych wyników na tle międzynarodowej konkurencji.

Podnoszone są też przez laureatów tytułu Nauczyciel Roku obawy samorządów:

Czytaj: Działacz ZNP jest gotowy rozmawiać o edukacji z każdą partią także z PiS

- Czy zapytała Pani samorządy? Słyszała Pani bardzo krytyczne głosy samorządowców w sprawie Pani pomysłów? - pytają piszący. Cały list jest jednym wielkim pytaniem do Anny Zalewskiej.

Reforma ma dla autorów charakter nieprzemyślanego, szkodzącego polskiej edukacji eksperymentu.

- Szanując zaufanie jakim obdarzyło nas środowisko edukacyjne Rzeczpospolitej Polskiej apelujemy do Pani o propozycje zmian, które będą osadzone w realiach ekonomicznych i naukowych - piszą autorzy korespondencji - oraz ( apelujemy o - red.) wprowadzenie ich w tempie pozwalającym na profesjonalne przygotowanie.

List podpisali: Grzegorz Lorek (Nauczyciel Roku 2002), Danuta Konatkiewicz (2006), Wiesław Włodarski (2007), Dariusz Kulma (2008), Radosław Moskal (2009), Anna Sosna (2011), Marcin Zaród (2013), Katarzyna Nowak-Zawadzka (2015) i Joanna Urbańska (2016).

Tytuł Nauczyciela Roku przyznaje na poziomie całego kraju redakcja „Głosu Nauczycielskiego” przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej (MEN).

Reforma edukacji jest realizacją obietnicy wyborczej PiS z 2015 roku, w której partia zapowiedziała zniesienie systemu 6 + 3 + 3, czyli likwidację gimnazjów, i wprowadzenie systemy 8 + 4. Taki system istniał w Polsce w latach 90. i wcześniej.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Reforma oświaty. Nauczyciele Roku piszą do Zalewskiej: Zmiany MEN są nierealne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!