XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Prawo o zgromadzeniach. Senator PiS: Można się odwołać od decyzji wojewody

Prawo o zgromadzeniach. Senator PiS: Można się odwołać od decyzji wojewody
Senator PiS, Jan Maria Jackowski przekonuje, że od decyzji wojewody w nowym prawie przysługuje prawo do odwołania do sądu. Ile zajmie takie postępowanie, to już kwestia wymiaru sprawiedliwości. (fot.:youtube.com)

• Senator PiS Jan Maria Jackowski przewiduje długą debatę w Senacie o prawie do zgromadzeń. Projekt nowych przepisów w tym temacie trafił tam z Sejmu.
• Odpowiadając na krytykę opozycji pod adresem tej ustawy Jackowski przypomina, że od decyzji wojewody o zakazie manifestacji można się będzie odwołać.
• Ustawę za jej niedemokratyczny charakter krytykuje nie tylko opozycja, ale i organizacje pozarządowe.

Senator Jan Maria Jackowski (PiS) bronił w środę (7 grudnia) projektu zmian w ustawie o prawie do zgromadzeń. Przypomnijmy, że przez Sejm przechodzi ustawa, która doczekała się krytyki organizacji pozarządowych, teraz trafi do Senatu RP. Jackowski spodziewa się burzliwej debaty w Senacie na ten temat.

- Senatorowie mogą się dwukrotnie wypowiadać na dany temat - mówił polityk w wywiadzie radiowym dla Polskiego Radia. - Więc nasze debaty trwają dłużej niż w Sejmie. Przy tej ustawie mam wrażenie, że wiele osób jej nie doczytało. Ta ustawa nie ogranicza konstytucyjnych praw do zgromadzeń, a jedynie blokuje możliwość ograniczenia prawa innymi manifestacjami.

Polityk powołał się na przykład Parady Schumana, czyli marszu proeuropejskiego, który organizuje w Warszawie 7 maja Polska Fundacja im. Roberta Schumana. To dla senatora typowy przykład cyklicznej manifestacji.

- Robienie nam (PiS) zarzutów, że się ogranicza wolność do zgromadzeń, nie wytrzymuje krytyki - kontynuował senator, który nie widzi powodów do zaniepokojenia wprowadzaną kategorią "zgromadzenia cyklicznego" w nowym prawie. Tak samo reagował zapytany o przeniesienie decyzji o zgromadzeniach na poziom wojewody.

Czytaj: Chcą zabrać Jarosławowi Kaczyńskiemu jego ulubioną zabawkę

- Racjonalne jest, by decydował wojewoda, bo koordynuje on służby porządkowe - przypomniał Jackowski. - To struktury odgrywające rolę przy zabezpieczeniu bezpieczeństwa, także przy manifestacjach, więc i tych zarzutów opozycji nie podzielam.

Kluczowe dla opozycji jest to, że decyzje wojewodów (podległych MSWiA) mogą być motywowane politycznie, a zatem mogą być wykorzystane do walki politycznej w regionie lub nawet w całym kraju.

- O ile wiem jest możliwość sądowego rozstrzygnięcia w tej sprawie - powiedział senator. Choć przyznał, że na takie wyroki w Polsce trzeba często czekać. Nim sąd się wypowie, może minąć data manifestacji. Jackowski podkreślił, że to już kwestia ułomności polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Ustawa o zgromadzeniach

Propozycja PiS, którą komentował senator, to zmiana ustawy z dnia 24 lipca 2015 r.

Uchwalone przepisy dają pierwszeństwo zgromadzeniom organizowanym przez organy władzy publicznej oraz zgromadzeniom odbywanym w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych.

W myśl nowych przepisów organ gminy będzie wydawał decyzję o zakazie zgromadzenia, jeżeli ma ono odbyć się w miejscu i czasie, w którym odbywa się zgromadzenie cykliczne.

Czytaj: Kempa odpowiedziała SN na krytykę stanowionego prawa w Polsce

Aby jakieś zgromadzenia mogło być uznane za cykliczne będzie musiało spełnić jeden z dwóch warunków. Za cykliczne uważane będą takie zgromadzenia, które są organizowane przez tego samego organizatora w tym samym miejscu lub na tej samej trasie, co najmniej cztery razy w roku według opracowanego terminarza lub co najmniej raz w roku w dniach świąt państwowych i narodowych, pod warunkiem, że odbywały się w ciągu ostatnich trzech lat i miały na celu "w szczególności uczczenie doniosłych i istotnych dla historii Rzeczypospolitej Polskiej wydarzeń".

Organizatorzy takich zgromadzeń będą mogli zwrócić się z wnioskiem do wojewody o wyrażenie zgody na cykliczne organizowanie tych zgromadzeń. We wniosku organizator będzie musiał uzasadnić cel organizowania cyklicznych zgromadzeń. Wojewoda, po wydaniu zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń, będzie m.in. o tym informował organ gminy, na terenie której będzie się odbywało zgromadzenie cykliczne.

Zmiany w prawie o zgromadzeniach krytykują przedstawiciele m.in. Rzecznika Praw Obywatelskich, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, stowarzyszenia Marsz Niepodległości i Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prawo o zgromadzeniach. Senator PiS: Można się odwołać od decyzji wojewody

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!