XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

PiS, Sasin o CETA: UE jest w kryzysie, jeśli umowy akceptuje się fortelami

PiS, Sasin o CETA: UE jest w kryzysie, jeśli umowy akceptuje się fortelami
Jacek Sasin jest posłem od VII kadencji Sejmu. Reprezentuje PiS. (fot.:twitter.com/SasinJacek)

• Czwartkowa (27 października) akceptacja dla CETA zastanowiła Jacka Sasina (PiS). Poseł uznał za przejaw kryzysu Unii fakt, że kraj związkowy Belgii wycofał swój sprzeciw wobec CETA.
• Poseł jednocześnie przypomniał, że Unia powinna z szacunkiem przyjmować do wiadomości sprzeciw nawet jednego ze swoich członków.
• Polityk PiS ma odmienne zdanie na temat CETA niż np. politycy Kukiz'15.

Jacek Sasin (PiS) tłumaczył opinii publicznej zawirowania wokół CETA. Umowa przechodzi trudną procedurę akceptacji przez państwa członkowskie UE.

- Unia Europejska jest w w kryzysie - przypominał poseł PiS na antenie TVP w piątek (28 października). Zaznaczał, że tym bardziej jest to ewidentne, gdy ważne umowy muszą być akceptowane "fortelami" prawnymi. Odnosił się do sytuacji z czwartku (27 października), gdy demokratycznie wybrane władze Walonii poddały się presji Unii i zwolenników CETA. Kraj związkowy Belgii wyraził zgodę na podpisanie umowy.

Jednocześnie Sasin podkreślił, że podpisanie CETA nie oznacza jej automatycznego wejścia w życie. - Umowa będzie (musiała być - red.) ratyfikowana. Tutaj potrzeba 2/3 głosów w polskim parlamencie - dodawał poseł. Podobnego zdania jest Jarosław Kaczyński, który tak samo odnosił się do CETA.

Sasin przypomniał również, że jednym z kluczowych elementów Unii jest przygotowanie się na jednomyślność członków. - Jeśli chcemy poważnie traktować wszystkich, którzy są w UE, to musimy szanować sprzeciw nawet jednego kraju - powiedział na antenie TVP polityk.

Kukiz'15 poważnie ostrzega przed CETA, środowiska rolnicze także podnoszą sprzeciw, PiS z kolei próbuje uspokajać te nastroje. Rolników bardzo niepokoi, że CETA może otworzyć zagranicznym koncernom spożywczym polski i europejski rynek na produkty modyfikowane genetycznie.

Sasin odniósł się do tego tematu:

- Tu możemy być spokojni, nie będzie zalewu towarów, które zagrażają naszemu zdrowiu - powiedział. Odmiennego zdania jest wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka, który w czwartek (27 października) dokładnie przeciwną tezę powiedział w Polskim Radiu.

Czytaj: Kukiz'15 przedwcześnie podziękował Walonii

Tyszka przekonywał, że ta kwestia jest w tekście umowy. Powiedział, że czytał prawne zapisy CETA i jest przekonany, że umowa ma otworzyć europejskie rynki na "gorszej jakości" żywność zza oceanu.

CETA to porozumienie handlowe, znoszące szereg barier w obrocie towarami między Unią Europejską i Kanadą. Zapisy umowy w imieniu państw członkowskich negocjowała Komisja Europejska. Jeśli umowa wejdzie w życie, zniesie szereg barier i granic w obrocie po obu stronach Atlantyku. Będzie też kolejną z wielu umów, które od dekad regulują handel międzynarodowy.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: PiS, Sasin o CETA: UE jest w kryzysie, jeśli umowy akceptuje się fortelami

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!