XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

CETA, błędy w tłumaczeniu. Tyszka, Kukiz`15: Dyskutowaliśmy o niewłaściwej umowie

CETA, błędy w tłumaczeniu. Tyszka, Kukiz`15:  Dyskutowaliśmy o niewłaściwej umowie
Stanisław Tyszka: W tym momencie korporacje i eurokraci próbują wpływać na Walonię i na demokratycznie wybrane władze Walonii. (fot.:youtube.com)

• Stanisław Tyszka z Kukiz`15 uważa, że Polska przez miesiące dyskutowała o niewłaściwym tekście umowy CETA.
• Jak się okazało, doszło do błędów w tłumaczeniu tekstu umowy na język polski.

Stanisław Tyszka z Kukiz'15 powiedział, że Polska przez miesiące dyskutowała o niewłaściwym tekście umowy CETA. - W polskim tłumaczeniu były przeinaczenia - zreferował sprawę na antenie Polskiego Radia, w czwartek (27 października) polityk Kukiz'15.

Tyszka odnosił się do sprawy błędów w tłumaczeniu, które stronie polskiej dostarczyła Komisja Europejska (KE). - Dyskutowaliśmy nie o tej umowie, o której trzeba było rozmawiać przez miesiące - mówił wicemarszałek Sejmu. - KE może i przeprosiła Polaków za ten błąd w tłumaczeniu, ale my chcemy wiedzieć kto zawinił - mówił Tyszka.

O jaki błąd chodzi? W polskiej wersji umowy strony powinny współpracować, by ograniczyć wpływ praktyk handlowych na regulatorów, a w angielskiej - odwrotnie. Chodzi o pkt. 2d) artykułu 25.2 umowy o dialogu ws. dostępu do rynku biotechnologii, który w wersji angielskiej brzmi: "engage in regulatory cooperation to minimise adverse trade impacts of regulatory practices related to biotechnology products".

W pierwotnej polskiej wersji punkt ten głosił, że strony mają współdziałać w zakresie „uczestnictwa we współpracy regulacyjnej mającej na celu minimalizację niekorzystnego wpływu wymiany handlowej na praktyki regulacyjne związane z produktami biotechnologicznymi”.

Walonia zgłosiła sprzeciw wobec CETA

W Europie pojawił się pierwszy oficjalny sprzeciw wobec umowy CETA. Zgłosiła go Walonia (kraj związkowy Belgii), której premier i parlament nie wyraziły zgody na dalsze procedowanie CETA. Upadek umowy nie jest przesądzony, ale sprzeciw Walonii jest poważnym kryzysem dla jej zwolenników.

- W tym momencie korporacje i eurokraci próbują wpływać na Walonię i na demokratycznie wybrane władze Walonii - relacjonował Tyszka. Polityk jest zdania, że takie działania wobec władzy wybranej demokratycznie są oburzające.

Tymczasem w Polsce, politycy Kukiz'15 atakują PO i PiS. - Jeśli CETA zostanie przyjęta, wskażemy Polakom, że PO i PiS ramie w ramię popierają międzynarodowe korporacje - mówił polityk.

Zapytany o żywność genetycznie modyfikowaną (GMO), która jest osią największego sprzeciwu wobec CETA, Tyszka przekonywał, że ta kwestia jest w tekście umowy. Powiedział, że czytał prawne zapisy CETA i jest przekonany, że umowa ma otworzyć europejskie rynki na "gorszej jakości" żywność zza oceanu.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: CETA, błędy w tłumaczeniu. Tyszka, Kukiz`15: Dyskutowaliśmy o niewłaściwej umowie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!