CETA, ratyfikacja umowy: Kaczyński uspokaja

CETA, ratyfikacja umowy: Kaczyński uspokaja
Lider PiS odpowiedział w liście działaczowi związkowemu, który wystosował zapytanie w sprawie CETA. (fot.:pis.org.pl)

• CETA będzie ponownie przedmiotem dyskusji - zapewnia Jarosław Kaczyński, prezes PiS w odpowiedzi na list Sławomira Izdebskiego, działacza Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych.
• Lider PiS podkreśla również, że do ratyfikacji umowy potrzeba więcej głosów niż PiS ma w parlamencie.

Lider Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński odpowiedział na list wystosowany do niego przez Sławomira Izdebskiego, szefa Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych, który podobnie jak inne podmioty, obawia się CETA - umowy handlowej między Unią Europejską a Kanadą. Ta może doprowadzić do wejścia na polski rynek żywności genetycznie zmodyfikowanej (GMO).

Czytaj: List Solidarności do rządu w sprawie CETA

Kaczyński w odpowiedzi na list Izdebskiego - przytoczonej przez TVN - uspokaja: - Rozumiem w pełni Pańską i Pańskich współpracowników postawę. Proszę jednak zwrócić uwagę na to, że ratyfikacja umowy będzie wymagać 2/3 głosów. Mamy więc jeszcze wiele czasu na podjęcie ostatecznej decyzji i bardzo wysoki próg akceptacji przez Sejm. Dlatego mogę Pana zapewnić, że Pańskie obawy są nieuzasadnione, a sprawa CETA będzie jeszcze nie raz przedmiotem dyskusji.

CETA

Umowę CETA od miesięcy negocjowano między UE a Kanadą. Analogiczna umowa jest też przedmiotem rozmów między Brukselą, a Waszyngtonem (TTIP). Obie te handlowe umowy są pod bardzo intensywną krytyką części opinii publicznej w Europie.

W Polsce niezadowolenie z prowadzonych negocjacji wyraża Kukiz'15.

Podobne obawy wyraża pozaparlamentarna partia Razem, która wraz z innymi aktywistami maszerowała w Warszawie w sobotę (15 października). Manifestacja była wyrazem niezadowolenia z polityki rządu wobec CETA. Rada Ministrów poparła wstępnie ratyfikację umowy.

Umowy handlowe typu CETA czy TTIP są praktyką państw od wielu dekad. Ich głównym zadaniem jest uproszczenie przepływu kapitału, ludzi i usług między gospodarkami stron podpisujących konkretną umowę.

W przypadku CETA podnoszą się głosy, że nie jest to umowa przynosząca korzyści ogólnospołeczne, a wybiórcze. W ocenie przeciwników powiększy ona zyski korporacji międzynarodowych, kosztem obywateli państw, pracowników i konsumentów.

Inne obawy podnosi PSL i środowiska rolnicze, które obawiają się pod CETA wejścia na polski rynek żywności genetycznie zmodyfikowanej (GMO).

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!