XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Karczewski: Zawsze analizuję sondaże

Karczewski: Zawsze analizuję sondaże
Stanisław Karczewski jest przekonany, że jeśli polityk mówi o niedowierzaniu sondażom to kłamie. (fot. stanislawkarczewski.pl)

Sondaże z marca podkopały pozycję PiS. Opozycja odbudowała przewagę, którą do tej pory cieszyło się Prawo i Sprawiedliwość. Wobec takiej zmiany tendencji Stanisław Karczewski (PiS) przypomniał jakie są cele polityki obozu władzy.

• Dla Stanisława Karczewskiego, jeśli ktoś mówi, że nie daje wiary sondażom, to kłamie. On sam zapewnia o analizie wyników badań opinii publicznej.

• W sercu polityki PiS marszałek Senatu widzi służbę obywatelom. W poniedziałek (3 kwietnia) przekonywał, że tak działa rząd w temacie szkół, szpitali, czy sądów.

• W tym tygodniu Sejm ma zająć się przygotowaną reformą sądownictwa, o której wcześniej w tym roku mówiła premier Beata Szydło i minister Zbigniew Ziobro.

Poniedziałek (3 kwietnia) zaczął się polityczną oceną sytuacji poparcia politycznego. W weekend światło dzienne ujrzał kolejny sondaż, w którym po raz kolejny Platforma depcze po pietach Prawu i Sprawiedliwości. W badaniu, którego szczegóły przeczytasz tutaj, obie formacje dzieli 5 punktów proc.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS) komentując tę sytuację stwierdził, że jest ona odrobinę niepokojąca.

- Jeżeli któryś z polityków mówi, że nie analizuje sondaży, to mówi nieprawdę - stwierdził w poniedziałek senator w Radiu Zet. -  Ja zawsze analizuję. Bardzo głęboko - dodał.

Polityk jednocześnie zwrócił uwagę na pewną powierzchowność badań, które mają tendencję do zdawkowego postrzegania poparcia politycznego. W jego opinii większą wagę należy przywiązywać do szerszych, analitycznych analiz opinii publicznej. - Pogłębione badania są bardzo optymistyczne, bo społeczeństwo ocenia swoją sytuację coraz lepiej - mówił Karczewski. - Cala filozofia PiS i rządu sprowadza się do tego, żeby wprowadzać dobre zmiany dla Polaków. Wprowadzamy zmiany dla młodzieży, a nie dla nauczycieli. Dla pacjentów, a nie dla lekarzy i pielęgniarek - skrótowo obrazował założenia obozu władzy polityk.

Reforma sądownictwa

W tym tygodniu Sejm zajmie się reformą wymiaru sprawiedliwości, którą Zbigniew Ziobro i jego resort oparli o zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS).

Czytaj też: Premier w kwietniu podkreśliła znaczenie rodziny

- Reforma sądownictwa nie jest dla sądów, tylko dla obywateli - nawiązał do wcześniejszego opisu filozofii PiS Karczewski. Zapowiedział jednocześnie, że w całej rozciągłości działań formacji trwa krytyczna analiza efektów działań.

W reformie sądownictwa ma zostać zwłaszcza zmieniona procedura wyłaniania przez władze państwowe części składu KRS. Jeśli dojdzie do proponowanych zmian, a mają być procedowane na nadchodzącym posiedzeniu Sejmu, część składu wybierać będzie właśnie niższa izba parlamentu.

Opozycja uważa takie rozwiązanie za niedopuszczalną ingerencję w autonomię sądów, podważa konstytucyjność tego rozwiązania.

Premier jest za zmianami w sądownictwie

- Na spotkaniach z ludźmi, które odbywaliśmy w kampanii wyborczej, ale też później, kiedy już w ubiegłym roku spotykałam się w różnych miejscach, jednym z najczęściej podnoszonych tematów jest zmiana w sądach. Ludzie po prostu chcą, żeby sądy funkcjonowały inaczej, lepiej, idą do sądu po sprawiedliwość - powiedziała na początku roku, w radiu RMF FM premier Beata Szydło. - W związku z tym - jak podkreśliła - reforma sądownictwa w Polsce jest bardzo potrzebna.W jej ocenie, obecnie decyzje w sądach zapadają z jednej strony opieszale, a z drugiej strony - dopowiadała - często po prostu są decyzjami niesprawiedliwymi. Sądy muszą działać sprawnie, muszą stać po stronie obywateli - podkreśliła szefowa rządu.

- Ta reforma jeszcze nie jest w tej chwili na tym etapie, że mamy już złożony projekt ustawy, że one są gotowe, ale w odpowiednim momencie, kiedy będziemy ją dyskutować, będzie również konsultacja - zapewniła.

Do konsultacji trafiły dwa projekty reformujące sądownictwo: nowelizacje ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Jak tłumaczył minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, chodzi o to, by zbudować elitę prawniczą gwarantującą najwyższy profesjonalizm i przestrzeganie najwyższych norm etycznych.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Karczewski: Zawsze analizuję sondaże

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!