Siemoniak, o decyzji MON i Macierewicza: "Komisja śledcza w sprawie Caracali"

Siemoniak, o decyzji MON i Macierewicza: "Komisja śledcza w sprawie Caracali"
Nie ma w UE procedur, że minister obrony narodowej podczas konferencji prasowej, bez negocjacji i wstępnych procedur ogłasza, jakie kupi śmigłowce - mówi Tomasz Siemoniak/Fot. Facebook/

- Argumenty wskazujące, że powodem zerwania umowy w sprawie zakupu śmigłowców Caracal była strona francuska nie wytrzymują krytyki. Od dawna było wyraźnie widać, że minister obrony narodowej Antoni Macierewicz nie chciał zawrzeć tej umowy. Pewnie chce, by pieniądze te trafiły do budżetu państwa na inne cele. Może na finansowanie programu 500+, może na obronę terytorialną? To wrażenie, po zerwaniu negocjacji z firmą Airbus Helicopters, znacznie się pogłębiło - powiedział w rozmowie z Parlamentarny.pl Tomasz Siemoniak, były wicepremier, minister obrony narodowej.

Pana zdaniem rząd się plącze i potyka o własne słowa w spawie zakupu francuskich Caracali.

Tomasz Siemoniak: - Tak, oczywiście. Wydarzyło się to w dość bezprecedensowym stylu, bez przedstawienia co dalej. Mamy chaos rożnych zapowiedzi, minister jeździ, kupuje od ręki, bez przetargu i podstawowych procedur śmigłowce amerykańskie, wymienia różne liczby.

Najwyraźniej to nie jest program śmigłowcowy w takim rozumieniu jak my chcieliśmy go przeprowadzić, zakupu 50 śmigłowców mających różne przeznaczenia, od ratownictwa morskiego, po transport wojsk specjalnych.

Rząd, MON chcą wspomagać polskie zakłady produkujące śmigłowce. To chyba dobre wyjaśnienie dla tych działań?

- Czy na pewno? Zamiast stopniowego wchodzenia Polski do międzynarodowego konsorcjum zbrojeniowego, dostępu do nowych technologii, bycia autentycznym uczestnikiem UE i inwestowania w bezpieczeństwo europejskie, co gwarantował nam ten kontrakt, będziemy finansować filie obcych spółek. PZL Mielec, to własność amerykańskiej firmy Sikorsky.

Nie wiemy jak przebiegały negocjacje. Znamy stanowisko Airibus Helicopters. Jak ujawnili Francuzi, kontrakt miał być dla nas wielce korzystny. Daleko idący offset miał zapewnić pracę ok. 6 tys. ludzi, a zakład produkujący śmigłowce miał być w 90 proc. własnością państwa. 

Czytaj też: Caracale, Tomasz Siemoniak: Ta ekipa ma dar wywoływania wielkich problemów

Rząd powinien odnieść się do tych stwierdzeń, inaczej to swoisty pingpong – słowo za słowo. Mamy sytuację, w której nie jest pewne co będzie dalej. Co innego mówi Ministerstwo Rozwoju, co innego minister Macierewicz.

Można się spodziewać, że miliardy z kwoty przewidzianej na zakupy śmigłowców wielozadaniowych zostaną przeznaczone na inne cele. I to jest najprawdziwsza przyczyna tego, co obserwujemy.

Szkoda tylko, że dzieje się to w sposób, który buduje ogromne napięcie i który sprawia, że nie będą kupowane śmigłowce, jakich oczekuje wojsko, tylko jakie producent chce sprzedać. Ta sprawa ma kilka pięter, przy czym jej finansowanie jest niebagatelne.

Według MON takie procedury są prawne i to w całej UE.

- Nie ma w UE procedur, że minister obrony narodowej podczas konferencji prasowej, bez negocjacji i wstępnych procedur ogłasza, jakie kupi śmigłowce. Żyjemy przecież w państwie prawa, gdzie jeśli urząd kupuje nawet wodę mineralną, musi to zrobić zgodnie z procedurą. Nie może być tak, że miliardy są wydawane na zasadzie wskazania palca ministra.

W każdym normalnym kraju służba antykorupcyjna bądź prokuratura natychmiast przyjrzałaby się takiej sprawie, bo to co najmniej jest przekroczeniem uprawnień ministra.

Nie można powiedzieć, kupuję te śmigłowce, a negocjacje zaczną się dopiero za kilka dni. Gdzie tu wiedza chociażby o cenach, o wersjach, o wyposażeniu. To wszystko jest mało poważne i przykrywa rzeczywisty problem, jaki minister ma z modernizacją.

Zdaniem wiceministra obrony narodowej Bartosza Kownackiego, nie ma o czym mówić. Zerwanie kontraktu to wina i niewdzięczność Francuzów, którzy przed wiekami uczyli się od nas jeść nożem i widelcem.

 

×

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Siemoniak, o decyzji MON i Macierewicza: "Komisja śledcza w sprawie Caracali"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!