REKLAMA

Spotkanie z Mogherini, Waszczykowski: Zacieśniają się relacje NATO-UE

  • Autor: PAP/AT
  • 02 czerwca 2016 14:28
Spotkanie z Mogherini, Waszczykowski: Zacieśniają się relacje NATO-UE Witold Waszczykowski spotkał się z szefową unijnej dyplomacji Federiką Mogherini (fot.msz.gov.pl)

Relacje NATO-UE zacieśniają się - powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski po spotkaniu z szefową unijnej dyplomacji Federiką Mogherini. Jak mówił, istotne jest, że przed szczytem Sojuszu w Warszawie Mogherini opublikuje strategię globalną UE.

Według Waszczykowskiego podczas rozmowy z wysoką przedstawiciel w Warszawie omówiona została kwestia przygotowywanej przez nią strategii globalnej UE - dokumentu, który - jak podkreślił minister spraw zagranicznych - będzie przygotowywany i publikowany za kilka tygodni przez Mogherini.

Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że dokument ten "opisuje świat, Europę i przedstawia instrumenty, którymi możemy oddziaływać".

Jak zaznaczył, istotne jest również to, że strategia zostanie przedstawiona tuż przed lipcowym szczytem NATO w Warszawie. "Zakładamy, że przynajmniej na jednej sesji, gdzie będziemy rozmawiać o relacjach NATO z Unią Europejską, będzie jednym z podstawowych dokumentów do debaty" - mówił szef MSZ.

Czytaj też: Generał NATO jest za wzmocnieniem wschodniej flanki Sojuszu

"Mówiliśmy o tym, że relacje NATO-UE się w tej chwili zacieśniają. Żartowaliśmy, iż jeden z zamrożonych konfliktów w Europie przestaje istnieć, zostaje odmrożony, jeśli inne pójdą tym tropem, to Europa polepszy swoją sytuację międzynarodową, sytuację bezpieczeństwa" - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Podczas rozmowy - jak relacjonował minister - poruszona została również kwestia Partnerstwa Wschodniego i relacji z sześcioma krajami uczestniczącymi w tym programie. "Każdy z nich jest na innym etapie współpracy" - zaznaczył.

Kolejnym problemem omówionym podczas rozmowy była kwestia Bliskiego Wschodu i możliwości rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego, a także sytuacja w Syrii i Libii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA