XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Służba cywilna: Zakaz przynależności do partii nadal obowiązuje

Służba cywilna: Zakaz przynależności do partii nadal obowiązuje
Dowiat-Urbański mówił, że w dniu wejścia w życie ustawy na wyższych stanowiskach zatrudnionych było 1580 osób, stosunki pracy wygasły 212 osobom, co stanowi 13 proc. wszystkich pełniących wyższe stanowiska.(fot.:twitter.com/kancelariasejmu)

Zatrudnionych na wyższych stanowiskach w służbie cywilnej nadal obowiązuje zakaz członkostwa w partii, natomiast nie było i nie ma zakazu przynależności partyjnej przed objęciem stanowiska - mówił w czwartek (17 marca) w Sejmie szef SC Dobrosław Dowiat-Urbański.

W ten sposób szef SC odpowiedział na pytanie posłów Platformy Obywatelskiej Sławomira Nitrasa i Pawła Olszewskiego dotyczące zmian na wyższych stanowiskach w służbie cywilnej po wejściu w życie zmian w ustawie o SC.

Posłowie PO pytali m.in., ile osób spośród nowo zatrudnionych na tych stanowiskach jest bądź było w okresie pięciu lat przed objęciem stanowiska członkami Prawa i Sprawiedliwości. Olszewski, powołując się na doniesienia medialne, mówił, że na wyższych stanowiskach są zatrudniane osoby raczej nie z klucza kompetencyjnego, a klucza politycznego, rodzinnego.

- A pan jako szef Służby Cywilnej to legitymizuje - mówił polityk Platformy.

Dowiat-Urbański podkreślił, że dane na temat pracowników dotyczące członkostwa w partiach politycznych przed zatrudnieniem w służbie cywilnej nie są i nie mogą być zbierane.

- Prawo pracy pozwala na żądanie od pracownika ściśle określonego katalogu informacji i danych na jego temat - dodał.

Według niego ustawa o służbie cywilnej pozwala na zażądanie od kandydata na stanowisko oświadczenia, że w momencie jego obejmowania nie jest i nie będzie członkiem partii, ale nie pozwala żądać informacji, czy w przeszłości przynależał do partii.

Przeczytaj: Audyty w służbach, czy powinny być jawne?

- Ustawa o służbie cywilnej - zarówno obecnie, jak i przed nowelizacją - formułowała zakaz członkostwa w partii politycznej dla osób zatrudnionych na wyższym stanowisku, ale w okresie zatrudnienia. Nie było i nie ma zakazu członkostwa w partii politycznej w okresie pięciu lat czy jakimkolwiek okresie przed objęciem wyższego stanowiska w służbie cywilnej - powiedział szef SC.

Nowelizacja ustawy o służbie cywilnej, która weszła w życie 23 stycznia, przewidywała wygaśnięcie stosunku pracy z osobami zajmującymi wyższe stanowiska w służbie cywilnej w ciągu 30 dni, pod warunkiem że nie zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy.

Jak mówił w Sejmie Nitras, dotychczasowe przepisy stanowiły, że osoba ubiegająca się o wyższe stanowisko w służbie cywilnej brała udział w konkursie, w którym były ściśle określone kryteria. W jego ocenie nowelizacja dokonana przez PiS wykluczyła dotychczasowe kryteria bezstronności, kompetencji, apolitycznego naboru.

- Pozwolę sobie przytoczyć tylko kilka bulwersujących przykładów powołania urzędników bez konkursu: Paweł Gilowski - dyrektor generalny Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie; Tomasz Waszczykowski - p.o. szefa Urzędu Kontroli Skarbowej w Łodzi, brat jednego z ministrów; Andżelika Konaszczuk - zastępca szefa Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, szwagierka jednego z posłów; Mirosław Sanek - dyrektor generalny w Ministerstwie Edukacji Narodowej, działacz PiS - mówił Nitras.

Poseł PO pytał także o to, ilu pracownikom nie zaproponowano nowych warunków pracy, w tym objętym okresem ochronnym, jak kobiety w ciąży, czy pracownicy w okresie przedemerytalnym, oraz niepełnosprawnym. Dopytywał też, ile osób zatrudnionych nie ma doświadczenia w administracji państwowej.

Przeczytaj: Kadrowe zmiany w Kancelarii Premiera

Dowiat-Urbański mówił, że w dniu wejścia w życie ustawy na wyższych stanowiskach zatrudnionych było 1580 osób, stosunki pracy wygasły 212 osobom, co stanowi 13 proc. wszystkich pełniących wyższe stanowiska. W ministerstwach dotyczyło to 13 proc. osób na wyższych stanowiskach, w urzędach centralnych - 7 proc., w urzędach wojewódzkich i inspektoratach weterynarii - 21 proc.

Według szefa SC, na wyższych stanowiskach zatrudniono 131 osób spoza korpusu służby cywilnej. Jak dodał, nie oznacza to, że osoby te w ogóle nie mają doświadczenia w służbie cywilnej, ponieważ mogli się znaleźć wśród nich zatrudnieni w administracji państwowej w przeszłości.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Służba cywilna: Zakaz przynależności do partii nadal obowiązuje

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!