XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Sejm: Rzepliński relacjonował pracę TK w 2015 roku. Potem były pytania poseł Pawłowicz

Sejm: Rzepliński relacjonował pracę TK w 2015 roku. Potem były pytania poseł Pawłowicz
Andrzej Rzepliński zakończy pracę na stanowisku prezesa TK w grudniu br. (fot.:wikipedia.org/CC)

● Andrzej Rzepliński na połączonym posiedzeniu Komisji Ustawodawczej i Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka relacjonował pracę Trybunału Konstytucyjnego (TK) w 2015 roku.
● Rzepliński apeluje do posłów większości o rezygnację z objętej ścieżki wojny z sądownictwem.
● Po personalnym ataku na siebie poseł Krystyny Pawłowicz odpowiadał i stwierdził, że nie bierze udziału w życiu publicznym.
● Opozycja broniła sędziego.

W środę (20 lipca) w ramach XXIII posiedzenia Sejmu obradowały na połączonym spotkaniu Komisja Ustawodawcza i Komisja Sprawiedliwości. Tematem posiedzeń tego parlamentarnego ciała od dłuższego czasu są nowelizacje ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (TK). W środę gościem specjalnym komisji był prezes TK, Andrzej Rzepliński.

Sędzia rozpoczął swoje wystąpienie od zrelacjonowania działania TK w minionych miesiącach. - W 2015 r. wpłynęło do Trybunału 623 spraw. Był to najwyższy roczny wpływ spraw - mówił Rzepliński. Po czym dodawał: - Wydaliśmy w 2015 r. 918 postanowień i zarządzeń, o 11 proc. więcej niż rok wcześniej.

Zdaniem sędziego niebezpiecznym dla działania w Polsce demokracji jest fakt, że posłowie przestali uczestniczyć, jako przedstawiciele parlamentu, w postępowaniach wobec TK. - Parlament nie przesyła też swoich stanowisk w sprawach rozstrzyganych przez TK - mówił Rzepliński. Zaapelował do posłów o dialog.

Najmocniejszym elementem wypowiedzi sędziego sądu konstytucyjnego było nazwanie sporu o TK bitwą w szerszej "wojnie hybrydowej z sądownictwem".

Czytaj: Senat procedował poprawki do nowej ustawy o TK

Wobec najnowszych propozycji, jakie są procedowane w parlamencie a dotyczą TK, Rzepliński ubolewa, że posłowie stosują krótkie lub pomijają vacatio legis ustawy.

- Mam nadzieję, że wysoka izba zawróci z tej drogi - kończył prawnik nawołując do zmian w postępowaniu posłów.

Pytania poseł Krystyny Pawłowicz

Po zakończeniu wystąpienia Andrzeja Rzeplińskiego głos zabrała posłanka PiS, Krystyna Pawłowicz. Wśród ośmiu pytań, które posłanka zadała prezesowi TK znalazło się mocne i kategoryczne, wręcz oskarżenie.

- Dlaczego nie respektuje pan domniemania konstytucyjności prawa? Dlaczego nie szanuje pan podstawowych zasad ustrojowych? - pytała posłanka PiS.

Ponadto pytała o aktywny udział sędziego w życiu politycznym. Stwierdziła, że Rzepliński nie szanuje niezawisłości sędziowskiej wystąpieniami w mediach i głośnym wygłaszaniem swojego zdania.

- Czy będzie pan kandydował w wyborach prezydenckich? - mocno kończyła Pawłowicz.

Opozycja broniła sędziego

W obronie sędziego stanął poseł opozycji Borys Budka, który pytania poseł Pawłowicz nazwał pomyłką: - Pani nie jest prokuratorem. To nie przystoi - mówił do Pawłowicz.

Sytuacja zaogniała się z każdą minutą. Poseł PSL, Eugeniusz Kłopotek próbował łagodzić sytuację i wpłynąć na zwaśnione strony. - Rozpoczął się sąd nad panem - mówił do sędziego Rzeplińskiego. - Niech to pan wytrzyma, niech pan nie reaguje na te zaczepki.

Rzepliński spokojnie odpowiadał

- Załatwiamy na bieżąco sprawy obywateli - rozpoczął swoją odpowiedź sędzia, który następnie spokojnie odpowiadał na pytania posłanki Pawłowicz. - Trzeciego pytania w ogóle nie rozumiem, co do czwartego, czekam na zaprzysiężenie sędziów przez Sejm poprzedniej kadencji.

Na zarzut, że udziela się publicznie Rzepliński po prostu zaprzeczył.

Spór o Trybunał Konstytucyjny trwa od grudnia 2015 roku, gdy doszło do różnicy w ocenie materii prawnej miedzy większością rządzącą, rządem i prezydentem a Trybunałem Konstytucyjnym. Andrzej Rzepliński i sędziowie TK, a wraz z nimi opozycja uznali, że ustawa grudniowa o TK jest niezgodna z Konstytucją. W oparciu o wyrok TK z marca tego roku Trybunał działa w oparciu o starą, czerwcową ustawę z 2015 r. Większość nie akceptuje takiego postrzegania stanu prawnego.

Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka w czerwcu i lipcu wypracowała projekt ustawy o TK, który obecnie jest procedowany w Senacie. Do tego projektu opozycja także zgłasza zastrzeżenia.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Sejm: Rzepliński relacjonował pracę TK w 2015 roku. Potem były pytania poseł Pawłowicz

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!