REKLAMA

Polski i niemiecki rząd będą rozmawiać. Ruszają konsultacje międzyrządowe

  • Autor: GP
  • 22 czerwca 2016 09:45
Polski i niemiecki rząd będą rozmawiać. Ruszają konsultacje międzyrządowe Premier i znaczna część ministrów odwiedzą Berlin. Będą rozmawiać z rządem RFN. (fot.:KPRM/youtube.com)

• Beata Szydło i ministrowie przybędą do Berlina na konsultacje międzyrządowe z władzami Niemiec.
• Konsultacje są w tym roku merytoryczną częścią obchodów podpisania polsko-niemieckiego traktat o dobrym sąsiedztwie.

W środę (22 czerwca) przewidziany jest początek konsultacji międzyrządowych między Warszawą, a Berlinem. W stolicy Niemiec rozmawiać będą najwyżsi szczeblem politycy obu krajów. Właściwie, do stolicy Niemiec udaje się cały polski rząd.

Premier Beata Szydło weźmie udział w konsultacjach od godziny 12.30, gdy zaplanowano powitanie polskiej premier przez kanclerz Angelę Merkel, a już piętnaście minut później, o 12.45  rozpocznie się lunch roboczy.

Delegacje rządowe, pod kierownictwem Beaty Szydło i Angeli Merkel będą rozmawiać większą część dnia. Na godzinę 14.00 zaplanowano sesję plenarną, a na 15.20 konferencję prasową  premier Szydło oraz kanclerz Niemiec.

Konsultacje są cykliczną serią spotkań odbywających się co roku. W 2016 przebiegają w cieniu wielkiego jubileuszu 25 lat nawiązania dobrych stosunków między III Rzeczpospolitą, a zjednoczonymi Niemcami. W zeszłym tygodniu rocznicę tę obchodzono bardzo podniośle po oby stronach Odry.

Polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy został podpisany 17 czerwca 1991 roku. Jego sygnatariuszami byli: premier RP Jan Krzysztof Bielecki, kanclerz RFN Helmut Kohl oraz ówcześni ministrowie spraw zagranicznych: Krzysztof Skubiszewski i Hans-Dietrich Genscher.

Traktat ten stanowi jednocześnie uzupełnienie polsko-niemieckiego traktatu granicznego z 14 listopada 1990, będącego jednym z warunków zjednoczenia Niemiec. W dokumencie podkreślono znaczenie stosunków polsko-niemieckich dla Europy oraz zapowiedziano uregulowanie kwestii mniejszości niemieckiej w Polsce i polskiej w Niemczech.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • adsenior 2016-06-22 12:57:28
    Najwyższa pora zrewidować ten układ, zawiesić te punkty, w których szkopi w Polsce maja przywileje, jakich Polakom, szkopi odmawiają w Niemczech!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA