XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polski i niemiecki rząd będą rozmawiać. Ruszają konsultacje międzyrządowe

Polski i niemiecki rząd będą rozmawiać. Ruszają konsultacje międzyrządowe
Premier i znaczna część ministrów odwiedzą Berlin. Będą rozmawiać z rządem RFN. (fot.:KPRM/youtube.com)

• Beata Szydło i ministrowie przybędą do Berlina na konsultacje międzyrządowe z władzami Niemiec.
• Konsultacje są w tym roku merytoryczną częścią obchodów podpisania polsko-niemieckiego traktat o dobrym sąsiedztwie.

W środę (22 czerwca) przewidziany jest początek konsultacji międzyrządowych między Warszawą, a Berlinem. W stolicy Niemiec rozmawiać będą najwyżsi szczeblem politycy obu krajów. Właściwie, do stolicy Niemiec udaje się cały polski rząd.

Premier Beata Szydło weźmie udział w konsultacjach od godziny 12.30, gdy zaplanowano powitanie polskiej premier przez kanclerz Angelę Merkel, a już piętnaście minut później, o 12.45  rozpocznie się lunch roboczy.

Delegacje rządowe, pod kierownictwem Beaty Szydło i Angeli Merkel będą rozmawiać większą część dnia. Na godzinę 14.00 zaplanowano sesję plenarną, a na 15.20 konferencję prasową  premier Szydło oraz kanclerz Niemiec.

Konsultacje są cykliczną serią spotkań odbywających się co roku. W 2016 przebiegają w cieniu wielkiego jubileuszu 25 lat nawiązania dobrych stosunków między III Rzeczpospolitą, a zjednoczonymi Niemcami. W zeszłym tygodniu rocznicę tę obchodzono bardzo podniośle po oby stronach Odry.

Polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy został podpisany 17 czerwca 1991 roku. Jego sygnatariuszami byli: premier RP Jan Krzysztof Bielecki, kanclerz RFN Helmut Kohl oraz ówcześni ministrowie spraw zagranicznych: Krzysztof Skubiszewski i Hans-Dietrich Genscher.

Traktat ten stanowi jednocześnie uzupełnienie polsko-niemieckiego traktatu granicznego z 14 listopada 1990, będącego jednym z warunków zjednoczenia Niemiec. W dokumencie podkreślono znaczenie stosunków polsko-niemieckich dla Europy oraz zapowiedziano uregulowanie kwestii mniejszości niemieckiej w Polsce i polskiej w Niemczech.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Polski i niemiecki rząd będą rozmawiać. Ruszają konsultacje międzyrządowe

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!