XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

PiS nie chce więcej dyskusji o Polsce na forum Rady Europy

PiS nie chce więcej dyskusji o Polsce na forum Rady Europy
25 stycznia ZP RE postanowiło na sesji zimowej w Strasburgu nie przeprowadzać debaty na temat funkcjonowania instytucji demokratycznych w Polsce. (fot.: Gideon Benari/flickr.com/CC BY 2.0)

Była szefowa Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Anne Brasseur nie wykluczyła we wtorek (8 marca) dalszych dyskusji o Polsce w gremiach Rady Europy, jeśli będzie taki wniosek.
Według Dominika Tarczyńskiego z PiS wtorkowa dyskusja w komisji politycznej Zgromadzenia w zasadzie kończy debatę.

Na pytanie o to, czy dyskusja na temat stanu polskiej demokracji i rządów prawa może być jeszcze w jakimkolwiek gremium RE kontynuowana, Brasseur powiedziała:

- Najpierw trzeba poczekać na oficjalną opinię Komisji Weneckiej (w sprawie Trybunału Konstytucyjnego). Jeśli potwierdzi się, że prawo zostało przyjęte wbrew regułom, Rada Europy ma prawo interweniować, zarówno w Komitecie Ministrów, jak i na forum Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Brasseur jest deputowaną z Luksemburga, a od stycznia 2014 do stycznia 2016 roku była przewodniczącą ZP RE i drugą kobietą na tym stanowisku.

W rozmowie z polskimi dziennikarzami wyraziła żal, że rząd w Warszawie nie poczekał na opinię Komisji Weneckiej, zanim wprowadził prawo w życie.

Komisja Wenecka jest organem doradczym RE. Projekt opinii Komisji Weneckiej w sprawie zmian w TK został pod koniec lutego wysłany do polskich władz i został upubliczniony przez media. Oficjalną opinię Komisja Wenecka ma przyjąć na sesji plenarnej 11-12 marca.

Przeczytaj: Nowe przepisy o danych celnych

Reprezentujący w dyskusji stanowisko polskiego rządu poseł Dominik Tarczyński (PiS) powiedział dziennikarzom, że prowadzący obrady komisji spraw politycznych i demokracji ZP RE pokreślił, iż nie będzie żadnego dokumentu ani dyskusji (o Polsce) na tej komisji.

- To była jedyna szansa na to, aby ci, którzy próbowali oskarżać Polskę, cokolwiek uzyskali; kolejny raz się nie udało - podkreślił. Później zaznaczył - Próbowali zaatakować rząd PiS na arenie RE, a przysporzyli nam sojuszników.

We wtorek w biurze Rady Europy w Paryżu komisja spraw politycznych i demokracji ZP RE wysłuchała reprezentantów polskiej opozycji, organizacji pozarządowych i mediów. Następnie odbyła się otwarta dyskusja pt. "Stan demokracji i rządów prawa w Polsce".

- Przedstawiliśmy nasz punkt widzenia, jeżeli chodzi o reformy w Polsce. To naprawdę znalazło zrozumienie - powiedział dziennikarzom po posiedzeniu Tarczyński. - Jesteśmy bardzo zadowoleni. Po pierwsze, uzyskaliśmy bardzo duże poparcie w samej komisji. Bardzo ładnie zachował się przewodniczący (obrad), który przeprosił za przeciek w sprawie Komisji Weneckiej - wskazał Tarczyński, nawiązując do upublicznienia pod koniec lutego przez "Gazetę Wyborczą" projektu opinii Komisji Weneckiej w sprawie TK.

Przeczytaj: Nowoczesna o sprawie TK

Poseł PiS przypomniał, że była już jedna próba wprowadzenia pilnej debaty na temat demokracji i rządów prawa w Polsce, ale ZP RE odrzuciło to w głosowaniu.

- Po prostu większość delegacji nie widzi potrzeby dyskusji o Polsce, ponieważ to, co się dzieje, jest procesem, który ma miejsce w wielu krajach europejskich - podkreślił Tarczyński.

25 stycznia ZP RE postanowiło na sesji zimowej w Strasburgu nie przeprowadzać debaty na temat funkcjonowania instytucji demokratycznych w Polsce. Wniosek w tej sprawie nie uzyskał wymaganych dwóch trzecich głosów.

Członek komisji politycznej Bogdan Klich powiedział, że partia rządząca w Polsce dokonała zasadniczych zmian w polskim prawodawstwie, które podważają zarówno konstytucję, jak i instytucję, która tej konstytucji broni, a więc Trybunał Konstytucyjny.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: PiS nie chce więcej dyskusji o Polsce na forum Rady Europy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!