Paweł Mucha: Nikt nie zaneguje poprawek, które udoskonalają projekty o SN i KRS

Paweł Mucha: Nikt nie zaneguje poprawek, które udoskonalają projekty o SN i KRS
Reforma wymiaru sprawiedliwości jest bardzo potrzebna - powiedział Paweł Mucha (fot.shutterstock)

Nie ma zgody na takie poprawki do projektów o SN i KRS, które spowodują, że z ustaw znikną podstawowe rozwiązania, które zgłosił prezydent Andrzej Duda - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

• Nikt nie będzie negował takich poprawek do projektów ustaw o SN i KRS, które by je udoskonalały - powiedział Mucha.

• Natomiast nie ma zgody na takie poprawki, które spowodują, że z ustaw znikną podstawowe rozwiązania, które pan prezydent zgłosił - zaznaczył.

• Pytany, czy uchwalenie ustaw o KRS i SN jest możliwe jeszcze w tym roku przyznał, że jest to bardzo prawdopodobne.

Paweł Mucha pytany w "Naszym Dzienniku", czy zakończył się już etap konsultacji między prezydentem a PiS w sprawie projektów ustaw o SN i KRS odparł:

"Projektami już zajął się Sejm i bardzo się z tego cieszę, bo reforma wymiaru sprawiedliwości jest bardzo potrzebna. Natomiast jaki ustawy otrzymają ostateczny kształt zależy od parlamentarzystów. Prawo i Sprawiedliwość zna stanowisko Pana Prezydenta, co do niezbędnych elementów reformy, które Pan Prezydent uważa za konieczne do zachowania w ostatecznej treści procedowanych ustaw. Z panem przewodniczącym Piotrowiczem omawialiśmy przepis po przepisie obu projektów ustaw. Obecnie czekamy na dalszy etap prac legislacyjnych".

Na pytanie, na jakie poprawki do projektów jest wstanie przystać prezydent, wiceszef Kancelarii zaznaczył, że "nikt nie będzie negował takich poprawek, które udoskonalałby zgłoszone projekty. "Natomiast nie ma zgody na takie, które spowodują, że z ustaw znikną podstawowe rozwiązania, które Pan Prezydent zgłosił. Co do ustawy o KRS, musi być zapewniony, przy założeniu skorzystania z tej możliwości prawnej przez opozycję, multipartyjny wybór członków KRS, w podstawowym wariancie większością 3/5 głosów, gdyż jest to bardzo dobre rozwiązanie, zapewniające stabilność wymiaru sprawiedliwości, oczywiście z procedurą uzupełniającą, gdyby opozycja nie chciała współdziałać w wyborze członków Rady" - podkreślił minister w rozmowie w sobotnim "Naszym Dzienniku".

Czytaj też: PiS i Kukiz'15 za dalszymi pracami nad projektem ws. KRS. PO i Nowoczesna chcą odrzucenia projektu

"Ponadto prezydentowi zależy na wprowadzeniu skargi nadzwyczajnej i ustanowieniu Izby Kontroli Nadzwyczajnej oraz Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym, w których też będą zasiadać ławnicy, aby zapewnić kontrolę społeczną nad rozpoznawaniem skarg nadzwyczajnych oraz w postępowaniach dyscyplinarnych" - dodał Mucha.

Pytany, czy uchwalenie ustaw o KRS i SN jest możliwe jeszcze w tym roku przyznał, że jest to bardzo prawdopodobne. "Choćby z tego powodu, że mamy orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o konieczności dokonania odpowiednich zmian w ustawie o KRS. I mamy kontekst przyszłego roku, gdy zaczną wygasać kadencje poszczególnych członków Rady, więc nie można dopuścić do takiej sytuacji, aby na podstawie niekonstytucyjnych przepisów dokonywać nowych wyborów" - powiedział prezydencki minister.

"Dlatego prezydent uważa, że te prace powinny postępować szybko w parlamencie i żeby KRS nie był wyborem sędziów przez sędziów, ale żeby był wyborem dokonywanym przez przedstawicieli Narodu" - zaznaczył Mucha.

Dopytywany, czy prezydent nie zrezygnuje też z zapisu, że to głowa państwa ma decydować o wygaszaniu mandatów sędziów Sądu Najwyższego, minister powiedział: "Zgodnie z Konstytucją w razie zmiany ustroju sądów wolno sędziego przenieść w stan spoczynku. Nie ulega wątpliwości, że w danym przypadku mamy do czynienia ze zmianą ustroju sądów, a ustawa wprowadza także obiektywne kryterium wieku emerytalnego dla przeniesienia sędziego w stan spoczynku. Rozwiązania zawarte w prezydenckim projekcie są potrzebne. Eliminują też tego rodzaju niedoskonałości, które były w pierwotnym brzmieniu zawetowanej ustawy".

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Paweł Mucha: Nikt nie zaneguje poprawek, które udoskonalają projekty o SN i KRS

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!