XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Parlament Europejski wraca do tematu Polski. Debata 13 września?

Parlament Europejski wraca do tematu Polski. Debata 13 września?
UE przyznaje rację opozycji w polskim sporze o Trybunał Konstytucyjny. (fot.:pixabay.com/domena publiczna)

• Parlament Europejski (PE) chce dalej debatować o Polsce.
• 13 września, drugi dzień obrad PE, jest najbardziej prawdopodobną datą.
• Ostatnia taka debata miała miejsce w styczniu.
• PE i Komisja Europejska są zdania, że rząd w Warszawie powinien wykonać zalecenia Komisji Weneckiej Rady Europy i opublikować wyrok Trybunału Konstytucyjnego z marca tego roku.

Portal niezalezna.pl dotarł do informacji o planowanej debacie o praworządności w Polsce. Parlament Europejski (PE) chce wrócić do tematu po letniej przerwie, wedle ustaleń portalu.

Proponowana data, jeszcze niepotwierdzona, w której europarlamentarzyści mają ponownie rozmawiać o Trybunale Konstytucyjnym i rządzie w Warszawie to 13 września. PE tego dnia będzie odbywał posiedzenie plenarne.

Pierwsza debata o tym temacie w PE miała miejsce niewiele po wyborach parlamentarnych w Polsce - w styczniu, pół roku temu.

Podnoszą się sugestie, że wobec narastającej w Polsce dyskusji o aborcji, i ten temat miałby zagościć wśród punktów wrześniowej rozmowy o Polsce w Brukseli. Przypomnijmy, że w Sejmie znalazły się dwa obywatelskie projekty, które mają przeciwstawne cele. Jeden proponuje całkowity zakaz aborcji w Polsce, drugi liberalizuje ustawę określającą przerwanie ciąży w naszym kraju.

Europa nie jest zadowolona z sytuacji w Warszawie

W kwietniu PE przyjął rezolucję, która dotyczyła tematu konfliktu wokół TK w Polsce. W jej treści wyrażono zaniepokojenie sytuacją i wezwano do opublikowania stanowiska Trybunału Konstytucyjnego z marca. Wówczas TK zakwestionował konstytucyjność ustawy PiS o TK z grudnia ubiegłego roku. Ten dokument nadal nie został opublikowany.

Natomiast w sierpniu Komisja Europejska (KE) wydała o Polsce negatywną opinię.

W piśmie do polskich władz Komisja podkreśliła, że procedura praworządności jest uruchamiana, gdy władze państwa członkowskiego podejmują działania lub tolerują sytuacje, które mogą prowadzić do podważenia systematycznego funkcjonowania mechanizmów ustanowionych w celu zapewnienia rządów prawa.

W opinii jest też mowa o przeprowadzonych zmianach w prawie medialnym (zdaniem KE podważają one wolność i pluralizm mediów), a także o zmianach w służbie cywilnej i ustawie o policji (regulującej zasady prowadzenia inwigilacji).

We wnioskach końcowych Komisja stwierdza, że istnieje systemowe zagrożenie dla rządów prawa w Polsce.

- Fakt, że Trybunałowi Konstytucyjnemu uniemożliwiono w pełni skuteczną kontrolę konstytucyjną, niekorzystnie wpływa na jego integralność, stabilność i właściwe funkcjonowanie, co stanowi jedno z kluczowych zabezpieczeń praworządności w Polsce - stwierdziła KE.

Rząd przypomina Europie, że ma istotniejsze problemy

Premier Beata Szydło komentowała rezolucję PE i działania Komisji jednoznacznie. W wypowiedziach polskiej premier w tym temacie dominuje przekonanie, że UE ma znacznie bardziej palące problemy niż sytuację prawną w Polsce. Ta, w ocenie rządu, jest dobra.

Szydło ocenia rezolucję Parlamentu Europejskiego za niepotrzebną, - Jest pewnym aktem desperacji politycznej polskiej opozycji, która na arenie międzynarodowej zrobiła zamieszanie i postawiła Polskę w złym świetle. W jej ocenie doprowadziło to do tego, że jest w tej chwili próba podejmowania takiej rezolucji.

- Nikomu w tej chwili nie jest potrzebne, by suwerenne państwo, jakim jest Polska, które chce rozwiązywać swoje wewnętrzne sprawy u siebie, by absorbowała uwagę opinii publicznej na zewnątrz - podkreślała premier wielokrotnie w niejednej swojej wypowiedzi.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Parlament Europejski wraca do tematu Polski. Debata 13 września?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!