XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

MSZ, Szymański: Polska i KE z dużym poziomem wspólnoty interesów ws. Brexitu

MSZ, Szymański: Polska i KE z dużym poziomem wspólnoty interesów ws. Brexitu
Nie jesteśmy zainteresowani porozumieniem, które pozwoli Wielkiej Brytanii na wybiórcze traktowanie wspólnego rynku - zapewnia Szymański. (fot. PTWP)

• Polska i Komisja Europejska podchodzą z dużym poziomem wspólnoty interesów do negocjacji nt. warunków opuszczenia UE przez Wielką Brytanię.
• To słowa wiceszefa MSZ Konrada Szymańskiego po poniedziałkowym (10 października) spotkaniu z głównym negocjatorem KE ds. Brexitu Michelem Barnierem.

Szymański, który jest szefem międzyresortowego zespołu badającego skutki Brexitu wobec Polski oraz przygotowującego polskie stanowisko negocjacyjne, omawiał z Barnierem m.in. priorytety negocjacyjne Komisji i Polski w związku z Brexitem, a także kwestię pożądanego charakteru przyszłej umowy regulującej relacje Unii Europejskiej z Wielką Brytanią.

Pytany o wnioski ze spotkania wiceminister poinformował, że Polska i KE podchodzą dziś do rozmów z Brytyjczykami "z dużym poziomem wspólnoty interesów". Podobnie patrzą też na logikę rozmów, przyjmując m.in. założenie o konieczności trzymania się "zasady wzajemności w zakresie ochrony praw nabytych obywateli polskich - i szerzej unijnych - na Wyspach oraz takich samych zasad dla obywateli brytyjskich na kontynencie". Jak podkreślił Szymański, Polska jest zainteresowana tym, aby Komisja odegrała "ważną rolę" w negocjacjach jako "instytucja, która może bronić zasad traktatowych i tym samym być skutecznym wyrazicielem interesów polskich w tym procesie".

"Polska i KE będą wspólnie broniły zasady równowagi praw i obowiązków na wspólnym rynku już po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Nie jesteśmy zainteresowani porozumieniem, które pozwoli Wielkiej Brytanii na wybiórcze traktowanie wspólnego rynku" - zapewnił Szymański.

Odrębności pomiędzy polskim rządem a Komisją - zastrzegł - "mogą pojawić się w przyszłości", podczas bardziej szczegółowych uzgodnień.

Czytaj też: Konrad Szymański: KE nie nauczyła się niczego z doświadczenia Brexitu

Szymański ocenił zarazem, że "ostatnie sygnały z Londynu" wskazują, że negocjacje pomiędzy UE a Wielką Brytanią będą "trudne i bardzo detaliczne". Jak dodał, może się ponadto okazać, że głównym utrudnieniem dla osiągnięcia polskich celów negocjacyjnych nie będzie strona brytyjska, lecz "narastająca opozycja wobec wspólnego rynku w wielu państwach członkowskich". "Jeśli nie broni się tych zasad u siebie, to trudno będzie oczekiwać ich przestrzegania w kraju trzecim, jakim za parę lat będzie Wielka Brytania wobec UE" - zaznaczył.

Zgodnie z artykułem 50. traktatu o Unii Europejskiej negocjacje w sprawie warunków wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE będą mogły rozpocząć się wtedy, gdy rząd w Londynie oficjalnie poinformuje pozostałych członków Unii o zamiarze wystąpienia ze Wspólnoty. Na początku października brytyjska premier Theresa May zapowiedziała, że jej rząd uruchomi procedurę wystąpienia z UE do końca marca 2017 roku. Dodała, że decyzja o rozpoczęciu negocjacji w tej sprawie nie musi być przegłosowana przez parlament. Jednocześnie szefowa brytyjskiego rządu odrzuciła wezwania do jednostronnego wycofania się z Unii Europejskiej, oceniając, że byłoby to szkodliwe dla brytyjskiej gospodarki i pozycji politycznej w świecie.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MSZ, Szymański: Polska i KE z dużym poziomem wspólnoty interesów ws. Brexitu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!