REKLAMA

Merkel: Kanclerz Niemiec odwiedziła Pragę i rozmawiała o uchodźcach

  • Autor: PAP/GP
  • 26 sierpnia 2016 07:43
Merkel: Kanclerz Niemiec odwiedziła Pragę i rozmawiała o uchodźcach Angela Merkel w stolicy Czech odbyła spotkanie z premierem tego kraju Bohuslavem Sobotką. (fot.:Europejska Partia Ludowa/flickr.com/CC BY 2.0)

Czwartkowa wizyta (25 sierpnia) kanclerz Angeli Merkel w Pradze potwierdziła przeciwstawne stanowiska Niemiec i Republiki Czeskiej w sprawie rozdzielania uchodźców między państwa członkowskie Unii Europejskiej na podstawie obowiązkowych kwot.

Uwidoczniły to rozmowy szefowej niemieckiego rządu zarówno z premierem Bohuslavem Sobotką, jak i prezydentem Miloszem Zemanem.

Oba państwa mają podobne poglądy na szereg tematów związanych z migracją, szczególnie jeśli chodzi o ochronę zewnętrznych granic strefy Schengen i nacisk na walkę z przyczynami uchodźczego exodusu - oświadczył Sobotka po spotkaniu z Merkel.

Jak zaznaczyła niemiecka kanclerz, w kwestii kwot rozdzielania uchodźców poglądy są rozbieżne, ale ważne jest, że obie strony rozmawiają o tej problematyce.

Czytaj też: Co V4 może zaoferować RFN?

Jako przykłady na zgodność poglądów czeski socjaldemokratyczny premier przytoczył nasilenie ochrony zewnętrznej granicy schengeńskiej oraz podejmowanie dla ograniczenia napływu migrantów takich przedsięwzięć jak zawarta w marcu umowa UE z Turcją w sprawie readmisji uchodźców.

Szefowa niemieckiego rządu wskazała, iż Czechy poparły misję NATO na Morzu Egejskim, która ma zapobiec nielegalnemu przedostawaniu się migrantów na greckie wyspy. Wyraziła się także z uznaniem o tym, że Praga kładzie nacisk na pomoc humanitarną i rozwojową na terenie państw objętych kryzysem, co może sprzyjać eliminowaniu przyczyn, dla których ludzie decydują się na opuszczenie własnego kraju.

"Są jednak dziedziny, gdzie się różnimy" - zaznaczył Sobotka. Według niego propozycje, które rewidowałyby system azylowy w sposób oparty na kwotach, są dla Czech nie do przyjęcia.

W opinii kanclerz Merkel nie jest problemem to, że państwa członkowskie UE różnią się poglądami w kwestii rozdzielania uchodźców. "Istotne jest, by mówić o tych sprawach i znaleźć ich rozwiązanie" - powiedziała. Przypomniała jednocześnie, że w przeszłości Niemcy także sprzeciwiali się kwotom, gdy domagały się ich państwa śródziemnomorskie, a w Niemczech problem migracji nie był tak widoczny.

Migracja była również jednym z głównych tematów rozmowy Merkel z Zemanem. "Prezydent republiki wyraził pogląd, że jeśli Niemcy zaprosiły nielegalnych migrantów, to nie mogą w formie kwot uchodźców przenosić odpowiedzialności na państwa, które ich nie zapraszały" - oświadczył prezydencki rzecznik Jirzi Ovczaczek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA