XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Macierewicz podpisał koncepcję obrony terytorialnej kraju

Macierewicz podpisał koncepcję obrony terytorialnej kraju
Minister zwrócił uwagę, że podpisanie koncepcji odbywa się w dniu odprawy kierowniczej kadry MON i sił zbrojnych (fot. twitter/MON)

Uruchomienie obrony terytorialnej to konieczność wobec działań Rosji, to także elementy wychowania patriotycznego - powiedział szef MON Antoni Macierewicz, który podpisał w poniedziałek (25 kwietnia) koncepcję utworzenia obrony terytorialnej kraju.

"Nastąpiło podpisanie, a więc rozpoczęcie realizacji obrony terytorialnej - jednego z najistotniejszych elementów nowej doktryny wojennej, jaką Wojsko Polskie będzie realizowało, opartej na zasadzie nasycenia pola walki" - mówił Macierewicz w warszawskim Liceum Ogólnokształcącym im. Waldemara Milewicza, w którym działają klasy mundurowe.

"Nowoczesna armia wymaga takiego komponentu i wszystkie armie NATO posiadają taką strukturę, ale także dlatego, że wymaga takiej decyzji szczególna sytuacja kraju - Polski, która jest zagrożona działaniami naszego północno-wschodniego sąsiada - Rosji - który nie ukrywa swoich agresywnych zamiarów i który systematycznie przynajmniej od 2008 roku podejmuje działania mające na celu destabilizację ładu pokojowego w Europie i zagrażającego systematycznie także bezpośrednio Polsce i naszym najbliższym sąsiadom" - powiedział Macierewicz.

Dodał, że istotny jest także inny aspekt - "związany z przywracaniem miejsca patriotyzmu, wychowania patriotycznego w naszym życiu społecznym". Przypomniał, że zgodnie z planem pierwsze trzy brygady mają być gotowe do na przełomie lat 2016/17, a do 2019 "kraj zostanie pokryty brygadami Obrony Terytorialnej Kraju", które uzupełnią dotychczasową strukturę armii.

Minister zwrócił uwagę, że podpisanie koncepcji odbywa się w dniu odprawy kierowniczej kadry MON i sił zbrojnych. To - dodał - "pierwsza odprawa nowego kierownictwa ministerstwa obrony, ale także pierwsza odprawa nowej koncepcji, nowych decyzji polityczno-militarnych, jakie zostaną podjęte i zrealizowane przez rząd Beaty Szydło i przede wszystkim przez prezydenta Andrzeja Dudę".

Zaznaczył, że organizacje proobronne, w tym klasy mundurowe będą miały do odegrania w działaniu OTK ważną rolę.

Czytaj też: Polskie wojsko: Plan Macierewicza jest ambitny. Więcej żołnierzy kosztem modernizacji?

Rzecznik ministra Bartłomiej Misiewicz pytany, czy w strukturach OTK może się znaleźć ONR, odpowiedział, że nie chce się wypowiadać o konkretnych organizacjach. Dodał, że będzie selekcja dotycząca nie tylko profilu organizacji, ale i fizycznej sprawności jej członków.

Wcześniej Misiewicz w TVP Info mówił, że "przechodzimy do momentu organizacyjnego i w trzech województwach na wschodzie Polski rozpocznie się organizacja sztabów wojewódzkich, sztabów powiatowych, no i rozpocznie się tworzenie oddziałów Obrony Terytorialnej Kraju". Podał, że docelowo w kraju będzie to formacja licząca kilkadziesiąt tysięcy osób. "Teraz - na sam początek - to będzie kilkaset osób, ale już pod koniec tego roku powinno być przynajmniej kilka tysięcy" - wyliczył.

W piątek, zapowiadając podpisanie dokumentu o utworzeniu obrony terytorialnej szef MON mówił, że integralnym elementem koncepcji obrony terytorialnej będą organizacje proobronne. Będą one miały osobne działania w jej ramach, m.in. zabezpieczenie infrastruktury. Jak zapowiedział Macierewicz, OT będzie liczyć docelowo do 35 tys. żołnierzy, a ich dostęp do broni będzie regulowany przepisami wojskowymi.

Według jednej z wersji bliskich ostatecznej koncepcji OT na poziomie krajowym ma powstać dowództwo obrony terytorialnej w Sztabie Generalnym WP. W każdym województwie ma zostać powołane dowództwo brygady obrony terytorialnej, a w każdym mieście wojewódzkim - batalion obrony terytorialnej. Na najniższym poziomie, który ma być podstawą systemu, ma zostać utworzona jedna kompania (ok. 100 osób) w każdym powiecie. Docelowo - za kilka lat - mają powstać 364 kompanie, pogrupowane w 86 batalionów (po 4-5 kompanii) podległych wojewódzkim brygadom (po 3-4 bataliony).

Brygad ma być 17; dwie mają powstać na Mazowszu, które jest najrozleglejszym województwem. Każda brygada ma liczyć 1,5-2,5 tys. żołnierzy. W kompaniach powiatowych żołnierze mają szkolić się średnio 30 dni w roku - raz w miesiącu w weekend oraz raz w roku przez kilka dni na poligonie.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Macierewicz podpisał koncepcję obrony terytorialnej kraju

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!