XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Jaki: W sądownictwie zostanie oddzielone ziarno od plew

Jaki: W sądownictwie zostanie oddzielone ziarno od plew
Jaki ocenił, że są dwa największe problemy sądownictwa: pierwszy to jest przewlekłość, drugi to jest jakość orzecznictwa (Patryk Jaki, fot. Sejm/twitter)

• W Sądzie Najwyższym powstanie specjalna izba dyscyplinarna niezależna od sędziów.
• Ma to doprowadzić do tego, że wreszcie w tym zawodzie będziemy potrafili oddzielić ziarno od plew - powiedział wiceminister sprawiedliwość Patryk Jaki.

W "Gościu Poranka" w TVP Info Jaki ocenił, że są "dwa największe problemy sądownictwa; pierwszy to jest przewlekłość, drugi to jest jakość orzecznictwa". Zaznaczył, że największym problem sądownictwa jest przekonanie społeczeństwa, że "nie ma tam sprawiedliwości".

Pytany o to, czy nie obawia się inicjatywy sędziów, którzy, widząc próby reformy sądownictwa, podejmą np. strajk włoski, odpowiedział, że "złośliwi mogliby powiedzieć, że on już trwa od lat w Polskich sądach". Dodał, że można by było "powiedzieć też żartobliwie, że nie mamy już nic do stracenia".

Wiceminister pytany był również o to, czy w Polsce jest wystarczająca liczba sędziów.

"My mamy w Polsce ok. 11 tys. sędziów, to jest naprawdę dużo w przeliczeniu na liczbę mieszkańców w skali Unii Europejskiej, ale z tego ok. 4 tys. sędziów pełni jakieś funkcje i w związku z tym nie może się skoncentrować na orzecznictwie, to jest patologia tego systemu" - ocenił.

Czytaj też: Wyrok Trybunału Konstytucyjnego: Jest uzasadnienie postępowania prokuratorskiego

"Ale większą patologią jest to, że nawet jeśli się złapie jakiegoś skorumpowanego sędziego (...), to palestra nie potrafiła sobie z nim poradzić, znaczy sądownictwo nie potrafiło takich sędziów usuwać" - dodał.

Patryk Jaki wypowiedział się też na temat konsekwencji prawnych dla osób, które nie płacą alimentów. Pytany, od kiedy można mówić o przestępstwie w przypadku niepłacenia alimentów, odpowiedział, że "do tej pory był bardzo duży bałagan i w doktrynie, i w przepisach". "Nowelizujemy kodeks karny w tym zakresie" - zaznaczył. Dodał, że dotychczas trzeba było udowodnić "uporczywość w niepłaceniu alimentów", a Polska ma "jedną z najgorszych statystyk niealimentacji".

Powołanie izby dyscyplinarnej w SN zapowiedział w ub. tygodniu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Miałaby się ona zajmować odpowiedzialnością dyscyplinarną sędziów i prokuratorów. Jak mówił Ziobro, trafialiby do niej "ludzie o niekwestionowanej uczciwości, pryncypialności". Według szefa MS izba ta byłaby sądem odwoławczym w sprawach dyscyplinarnych prokuratorskich i w sprawach sędziów. Prawo do występowania przed tą izbą - zapowiedział Ziobro - mieliby nie tylko rzecznicy dyscyplinarni, ale także prokuratorzy wskazani przez prokuratora generalnego lub krajowego.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jaki: W sądownictwie zostanie oddzielone ziarno od plew

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!