XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Dzień Pamięci Męczeństwa Kresowian już blisko. Sejm skierował projekt do komisji

Dzień Pamięci Męczeństwa Kresowian już blisko. Sejm skierował projekt do komisji
II Rzeczpospolita posiadała pokaźne tereny od dzisiejszych granic wschodnich. Ich mieszkańców nazwano Kresowianami. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

• Ustanowienie 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian przewiduje projekt ustawy jakim zajęły się we wtorek połączone komisje sejmowe.
• Posłowie zdecydowali o przesłaniu projektu do dalszych prac w podkomisji.

- Ta ustawa ma dwa cele. Po pierwsze oddanie hołdu, upamiętnienie naszych rodaków, Polaków, którzy w XX w. zginęli na Wschodzie. Poczynając od rewolucji bolszewickiej, przez wojnę polsko-sowiecką, dwudziestolecie międzywojenne, kiedy w Związku Sowieckim nasi rodacy byli poddawani różnorakim represjom - podkreślił reprezentant wnioskodawców poseł Michał Dworczyk (PiS).

Jak przypomniał, 1936 r. to deportacje do Kazachstanu, 1937 r. "operacja polska" - 111 tys. osób rozstrzelanych.

- Później II wojna światowa i deportacje z Kresów II Rzeczpospolitej. Oczywiście Katyń i ludobójstwo dokonane na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów - wyliczał poseł PiS.

Zaznaczył, że dramat naszych rodaków i liczba ofiar "jest olbrzymia".

- Była to przez długi czas historia zapomniana, dlatego chcemy oddać hołd tym wszystkim, którzy cierpieli w XX w."- dodał.

Podkreślił, że drugim, równie istotnym celem projektu jest przybliżenie historii Kresów.

- Przypomnienie o tym wszystkim, czym dla polskości Kresy były. Przypomnienie kultury, wkładu ludzi, którzy z tamtych terenów pochodzą, w politykę i historię polską. Krótko mówiąc przypomnienie o tym, że fundamentalną częścią naszej polskiej tożsamości narodowej są tamte tereny - powiedział Dworczyk.

Przeczytaj: PiS o emeryturach. Znamy pierwsze założenia

W jego ocenie obecnie bardzo często o tym nie pamiętamy.

- Raz dlatego, że w czasach PRL temat Kresów był tematem tabu, dwa, dlatego, że często zdarzało się, że po 1989 r. w imię źle rozumianej poprawności politycznej temat Kresów, naszych rodaków na Kresach był po prostu przemilczany. Jest duże zainteresowanie projektem ze strony środowisk pozarządowych, kresowych, dlatego w naszym przekonaniu skierowanie go do prac w podkomisji będzie najbardziej efektywne - zaznaczył poseł.

Powołana przez połączone komisje łączności z Polakami za granicą oraz kultury i środków przekazu podkomisja, która zajmie się projektem ustawy będzie liczyła 15 posłów. W jej skład weszli: Piotr Babinetz, Grzegorz Puda, Michał Dworczyk, Marcin Porzucek, Leonard Krasulski, Piotr Pyzik i Anna Schmidt-Rodziewicz z PiS, Iwona Śledzińska-Katarasińska, Urszula Augustyn, Halina Rozpondek i Bogusław Sonik z PO, Zbigniew Gryglas z Nowoczesnej, Elżbieta Borowska i Wojciech Bakun z Kukiz'15 oraz Mieczysław Baszko z PSL.

W projekcie ustawy podkreślono, że dziedzictwo Kresów I oraz II Rzeczypospolitej stanowi fundamentalną część polskiej kultury, historii oraz tożsamości. W myśl projektu Sejm RP składa hołd wszystkim mieszkańcom tych ziem, represjonowanym, deportowanym i zabitym w XX wieku.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dzień Pamięci Męczeństwa Kresowian już blisko. Sejm skierował projekt do komisji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!