Dwukadencyjność prezydentów, wójtów i burmistrzów zgodna z konstytucją?

Sejmowa komisja nadzwyczajna analizuje konstytucyjnie zasadę dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, której wprowadzenie przewiduje projekt zmian w Kodeksie wyborczym autorstwa PiS.

We wtorek (5 grudnia) sejmowa komisja nadzwyczajna kontynuuje prace nad projektem zmian w Kodeksie wyborczym autorstwa PiS. Projekt wprowadza m.in. zasadę dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kadencyjność będzie miała zastosowanie po raz pierwszy od wyborów, które odbędą się w roku 2018. Przewidziano też, że kandydat na wójta będzie mógł startować tylko do rady tej gminy, gdzie kandyduje na wójta.

Poseł wnioskodawca Łukasz Schreiber (PiS) poinformował, że propozycja dotycząca dwukedencyjności jest obecnie "analizowana konstytucyjnie". Jak dodał, w związku z tym zostanie ona rozpatrzona na następnym posiedzeniu komisji nadzwyczajnej.

Czytaj też: Horała: Mam nadzieję, że sejmowe prace nad zmianami w prawie wyborczym zakończą się w tym roku

Wcześniej posłowie komisji zgodzili się, by w każdym okręgu wyborczym tworzonym dla wyboru rady gminy i powiatu było wybieranych od 3 do 7 radnych. Obecnie jest to jeden radny w wyborach do rady gminy oraz od 3 do 10 do rady powiatu.

Opozycja wnioskowała o odrzucenie tych zmian.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dwukadencyjność prezydentów, wójtów i burmistrzów zgodna z konstytucją?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!