Marcin Horała: Mam nadzieję, że sejmowe prace nad zmianami w prawie wyborczym zakończą się w tym roku

Marcin Horała: Mam nadzieję, że sejmowe prace nad zmianami w prawie wyborczym zakończą się w tym roku
Sejmowa komisja nadzwyczajna od wtorku (28 listopada) pracuje nad projektem PiS (fot. Sejm/twitter)

Wiceszef sejmowej komisji nadzwyczajnej Marcin Horała (PiS) wyraził nadzieję, że sejmowe prace nad projektem zmian m.in. w prawie wyborczym zakończą się jeszcze w tym roku. Nie wykluczył, że zgłoszona zostanie poprawka zakładająca wydłużenie kadencji władz samorządowych do pięciu lub sześciu lat.

Sejmowa komisja nadzwyczajna od wtorku (28 listopada) pracuje nad projektem PiS mającym na celu "zwiększenie udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych"; zakłada on m.in. zmiany w Kodeksie wyborczym. Kolejne posiedzenie komisji zaplanowano na poniedziałek na godz. 10.

Wiceszef komisji nadzwyczajnej poinformował, że podczas prac komisji zgłoszona zostanie m.in. poprawka mówiąca o tym, że "komisarze wyborczy mają być bezpartyjni i apolityczni".

Poseł zapewnił również, że przewidziana w projekcie propozycja dotycząca wprowadzenia dwukadencyjności w samorządach nie dotyczy kadencji już odbytych. "Nie jest naszą intencją, żeby dwukadencyjność w samorządach była wprowadzona wstecz. Naszą intencją jest to, żeby nie liczyć już tych odbytych kadencji" - zapewnił.

Według Horały Sejm zajmie się projektem prawdopodobnie podczas posiedzenia zaplanowanego w dniach 12-15 grudnia. "Mam głęboką nadzieję, że sprawy uda się w tym roku w Sejmie przeprowadzić" - powiedział.

Wiceszef komisji nie wykluczył, że zostanie zgłoszona poprawka zakładająca wydłużenie kadencji władz samorządowych do pięciu lub sześciu lat. "Jest parę spraw, nad którymi jeszcze myślimy i które odłożyliśmy - wśród nich wydłużenie kadencji władz samorządowych na wszystkich szczeblach do 5 lub 6 lat" - powiedział.

Projekt PiS wprowadza zmiany w Kodeksie wyborczym oraz trzech ustawach regulujących funkcjonowanie samorządów: gminnego, powiatowego i wojewódzkiego.

Zmiany w Kodeksie wyborczym obejmują m.in. wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin, a także powołanie komisarzy wyborczych wojewódzkich i powiatowych; komisarze wojewódzcy dokonać mają w terminie 3 miesięcy od wejścia ustawy w życie podziału gminy, powiatu, województwa na okręgi wyborcze w wyborach do rady gminy, rady powiatu, sejmiku województwa (obecnie podziału takiego dokonują władze samorządowe).

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Marcin Horała: Mam nadzieję, że sejmowe prace nad zmianami w prawie wyborczym zakończą się w tym roku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!