XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

David Cameron będzie rozmawiał z Beatą Szydło m.in. o świadczeniach dla imigrantów

David Cameron będzie rozmawiał z Beatą Szydło m.in. o świadczeniach dla imigrantów
Kolejne spotkanie Beaty Szydło i Davida Camerona już w piątek (5.02) w Warszawie. (Fot. : www.londyn.msz.gov.pl).

• Spotkanie obu premierów odbędzie się w piątek (5 lutego) w Warszawie.
• Wciąż pewne propozycje są dla Polski „nie do przyjęcia” - ocenia Beata Szydło.
• Wszyscy muszą podjąć wysiłek, by Wielka Brytania pozostała w Unii - dodała premier RP.

Projekt porozumienia między Wielką Brytanią a Unia Europejską będzie kluczową kwestią podczas wizyty Davida Camerona, brytyjskiego premiera, w Warszawie. W piątek (5.02) będzie on rozmawiać z Beatą Szydło, szefową polskiego rządu, m.in. o propozycji ograniczenia świadczeń socjalnych dla imigrantów.

- Nie chciałabym mówić o szczegółach, bo jestem przed rozmową - powiedziała premier Szydło pytana przez dziennikarzy o to, na jakie ustępstwa jest skłonna się zgodzić w negocjacjach z Londynem.

- Zaczynają się oficjalne negocjacje w Brukseli. Mogę powiedzieć w ten sposób: cieszę się, że w pewnych punktach David Cameron posunął się troszeczkę i przyjął chociażby polskie argumenty - podkreśliła Szydło, która w Londynie uczestniczyła w konferencji na temat pomocy humanitarnej "Wspierając Syrię i region". Zaznaczyła tez jednak, że wciąż są pewne propozycje będące dla Polski „nie do przyjęcia”.

- Jasnym jest to, że wszyscy Polacy, którzy pracują w Wielkiej Brytanii, którzy przecież pracują na budowanie PKB brytyjskiego, powinni mieć prawo do korzystania na takich samych zasadach jak Brytyjczycy ze świadczeń, które Wielka Brytania realizuje" - zaznaczyła premier Szydło.
Odnosząc się do obecności Wielkiej Brytanii w UE szefowa polskiego rządu powiedziała, że wszyscy muszą podjąć wysiłek, aby ten kraj nadal pozostał w Unii.

Przypomnijmy, że we wtorek przewodniczący Rady Europejskiej przedstawił projekt porozumienia określającego warunki dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Ma ono zostać ostatecznie uzgodnione na szczycie UE 18-19 lutego. Gdyby takie porozumienie zostało zaakceptowane, referendum dotyczące dalszej obecności Wielkiej Brytanii w UE mogłoby się odbyć - jak mówił Cameron - w ciągu kilku miesięcy; najpóźniej Brytyjczycy wypowiedzą się w tej sprawie w 2017 roku.

Na temat działań mających utrzymać Wielką Brytanię w UE wypowiedział się też minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto. Jak stwierdził kraje "wschodniej flanki Unii Europejskiej" spotkają się w przyszłym tygodniu i 15 lutego udzielą wspólnej odpowiedzi w tej sprawie.
- Podejmiemy próbę wypracowania wspólnego stanowiska Wyszehradu" - dodał.

Szef dyplomacji Węgier oświadczył też, że jeśli Wielkiej Brytanii wolno byłoby stosować restrykcje dotyczące świadczeń dla obywateli innych państw UE, wzbudziłoby to "poważne pytania" o możliwość powtórzenia takiego działania przez inne duże kraje unijne.

Projekt porozumienia w sprawie warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w UE zakłada m.in., że kraje unijne mogłyby w wyjątkowej sytuacji ograniczyć świadczenia dla nowych migrantów z innych państw Unii.

Szijjarto powiedział też, że załamanie się strefy Schengen byłoby "wysoce problematyczne" dla tego regionu. Podkreślił, że w interesie wszystkich leży utrzymanie Schengen.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: David Cameron będzie rozmawiał z Beatą Szydło m.in. o świadczeniach dla imigrantów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!