Czy rady Komisji Weneckiej i rozmowy liderów zażegnają kryzys konstytucyjny?

Czy rady Komisji Weneckiej i rozmowy liderów zażegnają kryzys konstytucyjny?
Końca konfliktu wokół TK nie widać (fot. TK)

Problemem Polski jest, że z opinii Komisji Weneckiej każdy z polityków wyczytał to co mu odpowiadało. Nadzieja - być może - w zespole ekspertów skupionych wokół marszałka Marka Kuchcińskiego. - Mam nadzieję że zbliżamy się do zakończenia tego pata - mówi Wojciech Skurkiewicz, poseł PiS.

Prezydent Andrzej Duda w The National Press Club zapewniał, że podejmowane są działania na rzecz rozwiązania kryzysu konstytucyjnego w Polsce, a opinia Komisji Weneckiej, „która jest przedmiotem analizy, będzie implementowana do polskiego systemu prawnego”.

Odnosząc się do tego stwierdzenia prezydenta były premier Włodzimierz Cimoszewicz w TVN 24 stwierdził, że zapewnienia prezydenta „to po prostu kłamstwo”.

- Nie sądzę, by ludzie, którzy to słyszeli byli wystarczająco niedoinformowaniu, żeby nie zdawać sobie z tego sprawy. Wypowiedzi politycznego przełożonego pana prezydenta, czyli Jarosława Kaczyńskiego, na temat opinii Komisji Weneckiej i jej implementacji są jasne – mówił Cimoszewicz.

Efekt? Nie do końca jest jednoznaczny.

W kilka godzin później u marszałka Marka Kuchcińskiego odbyło się spotkanie liderów głównych partii politycznych. Po spotkaniu Jarosław Kaczyński oświadczył: - Mam dla państwa dobrą wiadomość. Rozpoczął się dialog polityczny. Zapowiedział też, że grudniowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym zostanie znowelizowana. Nie powiedział jednak w jakim zakresie ani kiedy miałaby to nastąpić. Wymigał się też od odpowiedzi na pytanie czy wyrok TK z 14 stycznia zostanie opublikowany.

Ryszard Petru, lider Nowoczesnej uznał spotkanie w marszałka Kuchcińskiego za „światełko w tunelu”. Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) sugerował, że jeżeli rozmowy maja doprowadzić do trwałego porozumienia powinny odbywać się systematycznie (np. raz w miesiącu). Paweł Kukiz (Kuliz’15) i Przemysław Wipler (KORWiN) powtórzyli to co już wcześniej mówili czyli, że „tylko nowa konstytucja” może rozwiązać problem. Włodzimierz Czarzasty (SLD) wytknął opozycji parlamentarnej brak zdecydowania. Grzegorz Schetyna (PO) i reprezentantka partii Razem Agnieszka Dziemianowicz-Bąk chociaż nie powiedzieli tego wprost to uznali, że spotkanie zakończyło się kompletnym fiaskiem.

Jeżeli więc na zimno ocenić spotkanie liderów partyjnych u marszałka sejmu Marka Kuchcińskiego, to poza tym, że się w ogóle odbyło, nie przyniosło żadnych widocznych rezultatów. Na dobrą sprawę politycy po spotkaniu nie powiedzieli nic co mogłoby zaskoczyć. Każdy z nich mniej lub bardziej dokładnie powtórzył to co mówił wcześniej.

Politycy potrafią bardzo sprytnie przemilczać to co nie pasuje im do lansowanej aktualnie tezy, uwypuklając jednocześnie to co jest dla nich aktualnie korzystne. Efekt tego jest taki, że po pewnym czasie przeciętny obserwator sceny politycznej wie, że dzwonili ale już nie bardzo wie w którym kościele. Zwłaszcza jeśli spór trwa długo, tak jak to jest w przypadku sporu o TK.

 

×

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Czy rady Komisji Weneckiej i rozmowy liderów zażegnają kryzys konstytucyjny?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!