REKLAMA

Beata Szydło skrytykowała Komisję Europejską po jej ultimatum wobec rządu

 • Autor: PAP/GP
 • 20 maja 2016 09:59
Beata Szydło skrytykowała Komisję Europejską po jej ultimatum wobec rządu Szydło: Jestem premierem polskiego rządu i zdanie moich rodaków jest dla mnie i zawsze będzie nadrzędne. (fot.:twitter.com/PremierRP)

Polska jest państwem suwerennym, a wy o tym zapominacie - mówiła do opozycji w Sejmie w piątek (20 maja) premier Beata Szydło przedstawiając informację rządu ws. komunikatu Komisji Europejskiej o sytuacji w Polsce.

- Zwracam się dzisiaj do państwa w sprawie, która dla polskich polityków, zarówno tych, którzy pełnią odpowiedzialność władzy w Polsce, jak dla tych, którzy są w opozycji, powinna być czymś oczywistym. Niestety ostatnie wypowiedzi i działania opozycji, wypowiedzi i kroki, jakie podejmujecie, świadczą o tym, że trzeba państwu przypomnieć o podstawowym, obowiązku, jaki ciąży na polskich parlamentarzystach, ta powinność to działanie na rzecz suwerenności Polski - powiedziała Szydło, na co część sali zareagowała brawami.

- Polska jest państwem suwerennym, a wy o tym zapominacie. Polacy widzieli, jak polityczny spór przenosiliście za granicę, jak zabiegaliście w Brukseli, żeby były podejmowane przeciwko Polsce rezolucje - powiedziała premier.

Część posłów krzyczała: "Opublikuj".

W ocenie szefowej rządu z wypowiedzi opozycji wybrzmiewa wciąż niezrozumiała antyunijną retoryka.

- Mówicie, że Polska toczy spór z UE. Nie ma nic bardziej niemądrego niż takie stwierdzenia. Polska jest członkiem UE, jest pełnoprawnym członkiem wspólnoty i ma takie same prawa i obowiązki jak pozostałe państwa - podkreślała.

- Polski rząd nie prowadzi z instytucjami unijnymi żadnych negocjacji, prowadzimy dialog. Prowadzimy dialog z instytucjami unijnymi na takich samych zasadach jak inne państwa - dodała.

- Dziś to nie Polska ma problem z reputacją i autorytetem, ale Komisja Europejska - oświadczyła.

Mocne słowa skierowane do opozycji

- Dzisiaj znowu politycy Platformy, PSL i Nowoczesnej z nieukrywaną wręcz radością i satysfakcją przyjmują informację o tym, że niektóre instytucje europejskie podejmują działania przeciwko Polsce - powiedziała szefowa rządu. Jak dodała, politycy opozycji przyjęli informacje o działaniach Komisji Europejskiej wobec Polski z uśmiechami na twarzy.

- Tak walczycie o polski interes? Taka jest rola polskiego parlamentarzysty? W ten sposób rozwiniecie polską suwerenność - pytała Szydło.

Jak dodała, zawsze zastanawiała się dlaczego politycy opozycji nie mówią Polska, tylko ten kraj.

- Te wczorajsze uśmiechy na waszych twarzach, kiedy pojawiały się komunikaty z Brukseli, zdają się tłumaczyć, dlaczego tak jest - zaznaczyła.

Premier przypomniała posłom ślubowanie

Premier przypomniała też, że każdy poseł ślubował, że będzie rzetelnie i sumiennie wykonywał obowiązki wobec narodu i strzec suwerenności państwa.

- Prawdy nie zakrzyczycie, Polska jest suwerennym państwem - oświadczyła premier, komentując okrzyki z ław opozycji: "opublikuj, opublikuj".

- Dzisiaj mogę powiedzieć, że w Komisji Europejskiej coraz więcej tych, którym zależy na rozbiciu Unii Europejskiej, a nie na tym, żeby ona się rozwijała - powiedziała premier.

Opozycja prowokowała premier

W tym momencie na sali sejmowej rozległy się z jednej strony oklaski, z drugiej przez chwilę było słychać okrzyki opozycji: "Żenada".

- Żenadą jest to, że Komisja Europejska nie potrafi uniknąć nacisków politycznych, które wy na nią wywieracie. Jesteśmy zdeterminowani do rozwiązania kryzysu wokół Trybunał Konstytucyjnego z jednego tylko powodu: zależy nam na uzdrowieniu sytuacji tej instytucji, która została wmieszana w politykę i gorszące gry opozycji - powiedziała premier.

- Polski rząd nigdy nie będzie ulegał żadnemu ultimatum. Polski rząd nigdy nie będzie pozwalał, by Polakom była narzucana wola kogokolwiek - mówiła z mównicy sejmowej szefowa rządu.

Czytaj: PiS wyśle obserwatora na spotkanie opozycji dotyczące TK

- Polski rząd będzie ulegał tylko i wyłącznie woli polskich obywateli. O Polsce będą decydowali Polacy i ich suwerenne decyzje - podkreśliła.

Szefowa rządu stwierdziła ponadto, że nigdy nie podpisze się pod apelem, który dzisiaj krąży w kuluarach brukselskich, że oto niektórzy premierzy zbyt ulegają prostym obywatelom. "Nigdy!" - oświadczyła.

Premier jest dumna z faktu, że jest Polką

- Jestem premierem polskiego rządu i zdanie moich rodaków jest dla mnie i zawsze będzie nadrzędne. Jestem Europejką, ale przede wszystkim jestem Polką - dodała.

- Jestem dumna z Polaków i Polski, bez wstydu, z podniesioną głową, reprezentuję w Europie moich rodaków, reprezentuje Polskę - duży, suwerenny kraj, w sercu Europy - powiedziała Szydło.

Jak dodała, opozycja namawia, żeby rząd podporządkował się płynącym pouczeniom z Brukseli.

- A ja zapytam was, czego chcecie, czy chcecie, żeby decyzje dotyczące Polski, zapadały tutaj w Warszawie, czy gdzie indziej? - podkreśliła szefowa rządu.

- Czy chcecie, żeby o swoich sprawach decydowali Polacy, czy żeby decydował za nich ktoś inny? - pytała premier.

- Podważacie państwo polską suwerenność, z satysfakcją przyjmujecie fakt, że Polska jest atakowana, że się źle mówi o Polsce. Ja wam przypomnę, że Polska, to jest wielka rzecz - oświadczyła Szydło.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (12 komentarzy)

 • patriota 2016-05-23 06:26:29
  Do Monika: Lecz się! Twojego bełkotu nie można czytać, napisz coś w języku Polskim!
 • Monika 2016-05-23 00:17:45
  Do Tymek:! Ty się nie przejmuj TYMI AGENTAMI!!! Jak by TO było POLAKIEM i NORMALNE to BY głupot nie PISAŁO !!! Tymek-TAK TRZYMAĆ!!! Pozdrawiam
 • Magda 2016-05-23 00:03:09
  Do spragniony123: Oni nie idą po POMOC do UNII(Niemców)!!! Oni tylko posłusznie WYKONUJĄ TO CO IM UNIA(Niemcy) KAŻĄ!!! CHYBA NIE MYŚLISZ że tuSSku jest za MĄDROŚĆ i go wybrała UNIA!!!? ... NIEMCY nagrodzili SWOJEGO AGENTA i TYLE!!!
 • oszukali wyborców PiS! 2016-05-22 15:12:34
  Do Tymek:Gdzie byłeś w ostatnim czasie np.możne ostatnia miesięcznica smoleńska w Warszawie"poparcie na granicy śmiechu, prawda zawsze wypłynie Kaczyński to oszust od największej afery w historii powojennej Polski masowych zmian oznaczeń gruntów rolnych w obrębach gmin na"B" budowlane, gdzie właściciele gruntów nawet niebyli stronami postępowania półgłupki niema operatów z prac geodezyjnych na gruncie z tych przestępstwa w starostwach powiatowych. PiS sprowadzając obecnie z PSL Urzędy użyteczności publicznej do działalności patologicznej z środków publicznych gdzie, wciąż destabilizują Nasz Kraj, działają na szkodę obrębów miast obniżając wartość działek budowlanych nie rekompensując okradzionego społeczeństwa miejskiego. Złodzieje i oszuści!
 • Tymek 2016-05-22 14:07:42
  Do oszukali wyborców PiS!: Ty sam się oszukujesz bo PIS ma coraz więcej zwolenników .Odbiło ci gdzie Rzym a gdzie Krym,gdzie Putin a gdzie Kaczyński .Poczekaj do wyborów tylko 12 lat.Jak nie umrzesz to będziesz szczęśliwy a jak umrzesz to też będziesz szczęśliwy.Bo PIS będzie rządził dłużej.
 • prawda jest okrutna! 2016-05-22 07:38:33
  Do spragniony123: Nie wiesz z kim piszesz, polemizuję tylko w jednym kierunku, uczciwość, szacunek wobec prawa i obywateli podstawą rozwoju i wiary w odbudowę zniszczonego kraju, w przeciwnym wypadku zniszczymy się sami bez wojny afera gruntowa w obrębach gmin masowych zmian oznaczeń gruntów rolnych wszystkich klas na budowlane zdestabilizowała znaczny obszar Polski! Kaczyński na Podlasiu przyznał się do powyższych przestępstw w wystąpieniach nawołujących do głosowania na ich kandydata w wyborach parlamentarnych 2015roku.Złodzieje i oszuści!
 • spragniony123 2016-05-21 18:49:50
  Do oszukali wyborców PiS!: Przykro mi że czujesz się tak zdołowany ,demokracja wygrała ,takie są zasady .Wybory uznano za ważne a ty po pół roku nie możesz przyjść do siebie .Pofolguj sobie bo stracisz zdrowie ,jeszcze trzy i pół roku musisz poczekać a że idzie wszystko w dobrym kierunku to pewnie i dłużej .Ponieważ opozycja nie ma nic do zaoferowania Polsce to kto wie co w ogóle będzie z wami ,Polakami jesteście wątpliwymi ,a mówienie o Putinie jest żałosne bo nikt z PiS nie stoi przed Putinem jak wy przed Niemcami i poddańczo błagacie ich o pomoc w odzyskaniu władzy ,pseudo demokraci ,skundleni ludziki
 • Monika 2016-05-21 02:55:59
  SZKODA ZDROWIA I NERWÓW NA TE ANTYPOLSKIE (PO-PSL-SLD-KOD-PONowoczesna) UGRUPOWANIA !!! NORMALNI AGENCI!!! POLECAM WSZYSTKIM POLAKOM !!!!!! link : Evtis & Basti - zaKODowani
 • tylko pytam 2016-05-20 17:42:50
  Do TenSam: "prawdziwy polak" się odezwał? Ten ogolony?
 • TenSam 2016-05-20 17:07:28
  MOŻESZ SIĘ DOMAGAĆ,JEST DEMOKRACJA. DOMAGAJ SIĘ, DOMAGAJ SIĘ DOMAGAJ SIE...... AŻ DO NOWYCH WYBORÓW ,A PO NICH DOMAGAJ SIĘ.. WASZ CZAS MINĄŁ NA ZWSZE....REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA