REKLAMA

Anna Zalewsk i Jan Dziedziczak o wspieraniu polskiej edukacji w USA

  • Autor: GP
  • 30 maja 2016 12:56
Anna Zalewsk i Jan Dziedziczak  o wspieraniu polskiej edukacji w USA Dziedziczak: W szczególności zależy nam na wspieraniu polskiej edukacji, w której nauczyciele polonijni są orędownikami polskości i patriotyzmu. (fot.:youtube.com)

• Jan Dziedziczak z MSZ i szefowa resortu edukacji odwiedzili USA. Wizyta miała miejsce 30 maja.
• W czasie krótkiej wizyty wzięli udział w XIV Zjeździe Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich w Orlando.

Sekretarz stanu Jan Dziedziczak wziął udział w XIV Zjeździe Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich w Orlando w stanie Floryda. W organizowanym co dwa lata spotkaniu uczestniczyło blisko trzystu nauczycieli i przedstawicieli rad rodziców z USA i Kanady. Tegoroczna edycja miała miejsce 30 maja.

Wraz z minister edukacji narodowej Anną Zalewską, zastępca szefa MSZ zapewnił uczestników zjazdu o wadze, jaką Polska przykłada do współpracy z Polonią i Polakami za granicą.

- W szczególności zależy nam na wspieraniu polskiej edukacji, w której nauczyciele polonijni są orędownikami polskości i patriotyzmu - powiedział wiceminister Dziedziczak. Wiceminister poinformował uczestników Zjazdu o pracach rządu nad nową strategią nauczania i promocji języka polskiego na świecie, w której istotne będzie wsparcie dla pedagogów oraz oświata polonijna.

Jan Dziedziczak przemawiający do zebranych w USA, w Orlando polonijnych nauczycieli, źródło: msz.gov.pl

Wiceszef MSZ stwierdził również, że nie wyklucza w przyszłości powierzenia koordynacji nauczania i promocji języka polskiego wyspecjalizowanej instytucji, wzorem niemieckiego Instytutu Goethego czy hiszpańskiego Instytutu Cervantesa, nadzorowanej w poszczególnych krajach przez regionalnych doradców językowych, pełniących obowiązki w polskich placówkach dyplomatycznych i konsularnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA