XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Straż miejska zawalczy o wcześniejsze emerytury. Idzie tropem celników

Straż miejska zawalczy o wcześniejsze emerytury. Idzie tropem celników
Straż miejska złożyla wniosek do TK w grudniu 2015 roku (fot. .strazmiejska.waw.pl)

· Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, celnicy nabędą prawo do wcześniejszych emerytur już w połowie tego roku.
· To efekt przygotowania przez nich obywatelskiego projektu ustawy w tej sprawie i orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
· Na podobną walkę idą strażnicy miejscy, którzy pod koniec 2015 roku złożyli do TK wniosek, w którym podnoszą, że choć zakres ich działania jest zbliżony do tego, jaki podejmują policjanci, nie są objęci tymi samymi przywilejami emerytalnymi.

W lipcu 2015 roku Krajowa Rada Komendantów Miejskich i Gminnych RP (KRKMiG) informowała o przygotowywaniu projektu skargi do Trybunału Konstytucyjnego, w którym zamierzała wykazać niezgodność z konstytucją zasad przechodzenia strażników na emerytury. Strażnicy uważają, że, pełniąc niemalże te same obowiązki co funkcjonariusze policji, nie są objęci tymi samymi przywilejami emerytalnymi.

Jak zapowiadali, tak zrobili. – Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego złożyliśmy 17 grudnia 2015 roku – informuje Artur Hołubiczko, komendant straży miejskiej w Częstochowie i prefekt zarządu Krajowej Rady Komendantów. Odsyła także do treści wniosku. W jego uzasadnieniu strażnicy miejscy piszą: „Strażnicy gminni (miejscy) wykonują zadania w wielu aspektach podobne do funkcjonariuszy policji. Podobieństwo wykonywanych zadań przekłada się nie tylko na zakres faktycznie podejmowanych czynności, ale także podobne uprawnienia i obowiązki oraz stopień narażenia życia i zdrowia”.

We wniosku czytamy również, że na tle innych służb, policja i straż gminna (miejska) mają najwięcej cech podobnych, co wynika ze specyfiki ich działania oraz wielu płaszczyzn współpracy obu formacji.

"W tych okolicznościach faktycznych i prawnych nie znajduje konstytucyjnego uzasadnienia odmienne potraktowane strażników gminnych (miejskich) wobec funkcjonariuszy policji w zakresie prawa do zabezpieczenia emerytalnego. Zróżnicowanie w tym zakresie grupy zawodowej strażników gminnych (miejskich) ze względu na specyfikę zawodu i wykazane wyżej podobieństwa stanowi element dyskryminacji na tle innych służb mundurowych” – przekonują strażnicy.

"Taka sytuacja jest zwyczajnie krzywdząca wobec osób, które z zaangażowaniem wypełniają zadania wymienione w ustawie, każdego dnia narażając na szwank nie tylko swoją cześć, ale i zdrowie, a czasami i życie” – dodają funkcjonariusze.

Śladem celników

Impulsem do podjęcia takich działań, a więc do skierowania sprawy do TK, były starania podjęte przez służbę celną. Celnicy także złożyli podobną skargę do TK i w marcu 2015 roku otrzymali pozytywną odpowiedź. Trybunał orzekł,  że skoro celnicy pełnią podobne zadania do tych, które wykonują funkcjonariusze policji, to należą im się te same przywileje emerytalne.

Celnicy, mając w ręku orzeczenie TK, przygotowali obywatelski projekt ustawy i po zebraniu 200 tys. podpisów, poszli z nim do Sejmu. Po pierwszym czytaniu projektu w Sejmie, zdobyli wstępne głosy poparcia posłów klubu PiS, PO oraz PSL. W grudniu Marian Banaś, szef Służby Celnej, powołał grupę roboczą ds. projektu obywatelskiego. Po pierwszych spotkaniach udało się ustalić wspólne stanowisko rządu i celników. Funkcjonariusze szacują, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to nabędą prawo do wcześniejszych emerytur już w połowie tego roku.

Starania od…1991 roku

Strażnicy miejscy mają przed sobą jeszcze długą drogę. Ale mają też cierpliwość. – Problem braku sprawiedliwych regulacji emerytalnych dla strażników miejskich podnosimy od 1991 roku – informuje komendant Artur Hołubiczko. – Strażnicy zdecydowanie winni przechodzić na wcześniejsze emerytury. W istocie wykonują prace tożsame np. z policjantami prewencji – twierdzi.

Za strażnikami w przeszłości wielokrotnie wstawiali się posłowie PiS. Już w 2009 roku Prawo i Sprawiedliwość przygotowało propozycję nowelizacji ustawy o strażach gminnych (miejskich). Pojawił się w niej zapis, by strażnicy nabywali policyjne uprawnienia emerytalne po 25 latach pracy. - To racjonalna, słuszna i niekosztowna poprawka – przekonywał wówczas poseł Jarosław Zieliński, obecnie wiceminister spraw wewnętrznych. Niskie koszty uzasadniał małą liczebnością tej formacji. Projekt PiS-u nie zyskał jednak poparcia i nie przeszedł przez komisje.

Argument małej liczebności nie przekonał wówczas Adama Rapackiego, wiceministra spraw wewnętrznych i administracji, który mówił: - W kolejce po uprawnienia emerytalne przysługujące służbom mundurowym czeka również Straż Ochrony Kolei, Służba Celna, Inspekcja Transportu Drogowego, Straż Marszałkowska. Za chwilę zgłoszą się przedstawiciele firm ochroniarskich, którzy również realizują ważne zadania, chroniąc często majątek wartości dziesiątków milionów złotych i niejednokrotnie narażają swoje życie i zdrowie.

I dodawał: - Jeżeli zrobimy wyłom dla którejś z tych grup zawodowych, to za chwilę ustawi nam się kolejka innych grup zawodowych, które będą chciały wejść w system emerytalny służb mundurowych. Nie stać państwa na przedwczesnych emerytów w sytuacji kiedy budżet nie jest w stanie tego pokryć – powiedział Rapacki.

Sprawa wróciła w 2012 roku za sprawą posłanki Beaty Mazurek, która domagała się od MSWiA informacji o planach nad ustawą, mającą umożliwić przechodzenie strażników miejskich na wcześniejsze emerytury.

- Codzienna praca strażnika oraz policjanta charakteryzuje się szeregiem podobieństw. Zarówno strażnik miejski, jak i policjant, wykonując swoje obowiązki służbowe, patroluje ulice, ma prawo legitymowania osób i ich zatrzymania w określonych sytuacjach, stosuje środki przymusu bezpośredniego, ma możliwość dokonywania kontroli osobistej, jak również użycia broni w uzasadnionych wypadkach – alarmowała posłanka i zwracała uwagę na potrzebę ujednolicenia zabezpieczenia emerytalnego i społecznego tych służb.

Trzeba czekać

Na razie PiS nie zapowiada, by kwestia strażników miejskich miała wrócić. – W MSWiA nie toczą się prace dotyczące zmiany przepisów regulujących tryb przechodzenia na emeryturę strażników miejskich – słyszymy w resorcie. Wydaje się więc, że strażnicy miejscy muszą przejść tę samą drogę co celnicy, a więc na razie pozostaje im czekać na pozytywne dla nich orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: Straż miejska zawalczy o wcześniejsze emerytury. Idzie tropem celników

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!