REKLAMA

Są mapy potrzeb zdrowotnych dla szpitali. Ale kto odważy się ich użyć?

  • www.rynekzdrowia.pl
  • Autor: Rynekzdrowia.pl
  • 16 czerwca 2016 08:47
Są mapy potrzeb zdrowotnych dla szpitali. Ale kto odważy się ich użyć? Podczas kongresowej sesji pt. "Szpitale w polityce zdrowotnej państwa" (Fot. PTWP)

• Struktura łóżek i oddziałów szpitalnych w Polsce może niebawem przejść prawdziwą rewolucję.
• Czy swoistym zapalnikiem okażą się opublikowane niedawno przez resort zdrowia mapy potrzeb w zakresie leczenia szpitalnego?
• Nie brakuje opinii, że w tej materii na razie niewiele się zmieni.

Przypomnijmy, że szpitalne mapy potrzeb zdrowotnych Ministerstwo Zdrowia opublikowało 29 kwietnia br. Projekt ten - jak podaje MZ - jest „odpowiedzią na potrzebę racjonalizacji lokowania zasobów systemu ochrony zdrowia w zakresie infrastruktury i kadr. Mapy potrzeb zdrowotnych będą szczególnie pomocne w podejmowaniu decyzji zarządczych oraz ich weryfikacji”.

Resort uzasadnia ponadto, że „osiągnięcie tego celu jest możliwe dzięki przeszkoleniu kadry zarządczej szpitali oraz dysponentów środków publicznych w zakresie wykorzystywania w zarządzaniu map potrzeb zdrowotnych oraz analiz i prognoz dotyczących wybranych grup chorób”.

Kto ma decydować o likwidacji łóżek?

Jak już informowaliśmy, wdrożenie zwartych w mapach rekomendacji może w niektórych regionach skutkować zredukowaniem liczby łóżek na wybranych oddziałach szpitalnych.

Szacuje się m.in., że w skali kraju stan posiadania oddziałów chorób wewnętrznych ma zmniejszać się o 260 łóżek rocznie, a na chirurgii dziecięcej - o 94

Podczas odbywającego się w Katowicach VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego (18-20 maja 2016 r.) Aleksandra Skowronek, wicemarszałek województwa śląskiego odpowiadająca za ochronę zdrowia w regionie zwróciła uwagę, że przygotowane przez resort zdrowia mapy nie dają żadnych konkretnych wskazówek, kto oraz w jaki sposób ma regulować liczbę oraz rodzaj szpitalnych łóżek.

- Analizujemy liczącą 1500 stron mapę. Wynika z niej między innymi, że mamy w woj. śląskim nadmiar łóżek chirurgicznych. Na nasze pytanie o tryb podejmowania decyzji w sprawie likwidacji części z tych łóżek, resort wyjaśniał, że za kontraktowanie świadczeń odpowiada NFZ. Czy to oznacza, że także NFZ będzie likwidował nadmiar łóżek? - pytała Aleksandra Skowronek.

Przypomniała, że wdrożenie map - zgodnie z dyrektywą UE - jest jednym z ważniejszych warunków uzyskiwania unijnych dotacji na ochronę zdrowia. - Powiem szczerze, że nie wiemy, jak te mapy czytać w kontekście podziału środków unijnych - stwierdziła marszałek.

- Na spotkaniu w resorcie zdrowia nie usłyszeliśmy konkretnej odpowiedzi, jakie kryteria - mające wynikać z map - stosować przy zabieganiu o dofinansowanie z Unii - dodała Skowronek.

Czytaj całość tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA