XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Powstają mapy potrzeb zdrowotnych. Będą cięcia liczby łóżek

Powstają mapy potrzeb zdrowotnych. Będą cięcia liczby łóżek
Ministerstwo Zdrowia 1 kwietnia przekazało regionom do konsultacji projekty map (Fot. Shutterstock)

• Do 30 kwietnia Ministerstwo Zdrowia ma opublikować oczekiwane z zainteresowaniem - ze względu na zmiany, jakie mogą wprowadzić na rynku świadczeń - mapy potrzeb zdrowotnych w lecznictwie szpitalnym.
• Już wiadomo, że przewidują zmniejszenie liczby łóżek w niektórych specjalnościach.

Ministerstwo Zdrowia 1 kwietnia przekazało regionom do konsultacji projekty map. Nad uwagami do nich pracowały Wojewódzkie Rady ds. Potrzeb Zdrowotnych powołane przy wojewodach, w skład których wchodzili przedstawiciele: wojewody, marszałka województwa, dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, wojewódzkiego urzędu statystycznego, szkół wyższych kształcących na kierunkach medycznych, konwentu powiatów, organizacji pracodawców oraz konsultanci wojewódzcy.

Jedna z najistotniejszych dla świadczeniodawców w lecznictwie stacjonarnym informacja wynikająca z map, to ta dotycząca zapotrzebowania na łóżka. W oparciu o nią Fundusz będzie kształtował politykę kontraktowania.

Czytaj też: Lekarze boją się kar finansowych. Apelują do premier Beaty Szydło

"Na podstawie zgłoszonych uwag zostanie dokonana korekta map. Z tego powodu, przed publikacją finalnej wersji map uwzględniających uwagi Wojewódzkich Rad ds. Potrzeb Zdrowotnych, nie jest możliwa odpowiedź na pytanie dotyczące korekty liczby łóżek w poszczególnych dziedzinach medycyny" - przekazało nam biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia.

Jakie prognozy?

Do niektórych danych zawartych w projektach map prasa już jednak dotarła i można przypuszczać, że nie będą one znacząco odbiegały od tych jakie zobaczymy w oficjalnych publikacjach.

Jak podała Rzeczpospolita, z ministerialnych analiz potrzeb na lata 2016-2029 wynika, że tysiące łóżek szpitalnych jest niepotrzebnych. Najwięcej, aż 571,7 rocznie, likwidowanych ma być na oddziałach ginekologii i położnictwa, a 441,8 na powiązanych z nimi oddziałach neonatologii.

Zobacz: Minister Gróbarczyk zawarł porozumienie z rybakami w Jastarni na Helu

Stan posiadania oddziałów chorób wewnętrznych ma zmniejszać się o 260 łóżek rocznie, a na chirurgii dziecięcej - o 94. To oznacza - jak wyliczył dziennik - że np. na Mazowszu znikną oddziały chirurgii dziecięcej w czterech szpitalach. Średnia liczba łóżek na takich oddziałach to ok. 20-30.

Prognoza dotycząca potrzebnej bazy łóżkowej jaką zawierają mapy została przygotowana dla każdego regionu na podstawie danych o świadczeniach sprawozdawanych do NFZ w roku 2014, danych rejestru podmiotów leczniczych o liczbie łóżek na oddziałach tych jednostek oraz danych GUS dotyczących struktury demograficznej Polski.

Czytaj cały artykuł tutaj.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Powstają mapy potrzeb zdrowotnych. Będą cięcia liczby łóżek

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!