REKLAMA

Prace nad ustawą o administracji skarbowej zawieszone do września

  • Autor: PAP/JS
  • 16 czerwca 2016 13:42
Prace nad ustawą o administracji skarbowej zawieszone do września W czwartek (16 czerwca) zebrał się zespół RDS ds. projektu ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej z udziałem szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryka Kowalczyka (fot. facebook/Henryk Kowalczyk)

Prace nad ustawą o Krajowej Administracji Skarbowej zostaną zawieszone na czas wakacji i wznowione we wrześniu - taką informację, według ekspertki "S" Anny Grabowskiej, przekazał związkowcom minister Henryk Kowalczyk podczas posiedzenia zespołu Rady Dialogu Społecznego.

Według planów MF od 1 stycznia 2017 r. polska skarbówka miałaby zacząć działać w skonsolidowanej instytucji pod nazwą Krajowa Administracja Skarbowa. Miałyby ją tworzyć połączone: służby celne, izby skarbowe i urzędy kontroli skarbowej. Projekt w tej sprawie złożyli w Sejmie posłowie PiS. Przeciwko włączeniu do KAS protestują celnicy. Przekonują, że taka zmiana nie poprawi skuteczności walki z szarą strefą i zwracają uwagę, że wypracowują dla budżetu państwa 1/3 dochodów.

W czwartek (16 czerwca) zebrał się zespół RDS ds. projektu ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej z udziałem szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów. "Minister Kowalczyk poinformował członków zespołu, że prace nad ustawą o Krajowej Administracji Skarbowej zostaną zawieszone na czas wakacji, by dać sobie czas na porozumienie. Mówił, że rozmów nie należy prowadzić w atmosferze sporu" - powiedziała PAP Grabowska, ekspert ds. dialogu społecznego Solidarności, która uczestniczyła w tym spotkaniu. "Zapowiedział, że zostaną wznowione na początku września" - dodała.

"Minister przekonywał też, że okres szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży nie jest dobrym czasem dla tych prac. Dodał, że oczekuje, iż praca na granicach, przynajmniej w lipcu, będzie przebiegała w sposób niezakłócony" - relacjonowała spotkanie zespołu RDS ds. Krajowej Administracji Skarbowej.

Pytana o opinię związku w tej sprawie, powiedziała, że przyjął tę propozycję, ale stoi na stanowisku, że powinien brać udział w spotkaniach dot. reformy administracji skarbowej. "Dotychczas nie miało to miejsca, a jesteśmy reprezentatywną centralą związkową" - powiedziała PAP Grabowska.

Zobacz też: NIK: Ministerstwo Skarbu Państwa źle ratowało Eurolot

"Minister Kowalczyk zapewnił nas, że dalsze rozmowy będą prowadzone z udziałem wszystkich związków zawodowych" - zaznaczyła.

Związki żądają gwarancji zatrudnienia dla stałych pracowników podmiotów (służba celna, izby skarbowe, urzędy kontroli skarbowej) mających wejść w skład KAS od 1 stycznia 2017 r.

Do czasu nadania depeszy PAP nie udało się skontaktować z ministrem Kowalczykiem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA