XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Posłowie za uczczeniem rocznicy wydarzeń na Węgrzech z 1956 r.

Posłowie za uczczeniem rocznicy wydarzeń na Węgrzech z 1956 r.
W zeszłym tygodniu uchwałę przyjął Senat RP, w piątek, 26 lutego, ma ona trafić pod obrady Sejmu (fot. Krzysztof Białoskórski/sejm.gov.pl)

• W tym roku mija 60. lat od powstania antykomunistycznego na Węgrzech i Poznańskiego Czerwca.
• Uchwałę upamiętniającą te wydarzenia i ustanawiającą rok 2016 Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej przyjęła sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu.

"Dla uczczenia 60. rocznicy antykomunistycznego buntu w Poznaniu w czerwcu 1956 r. oraz 60. rocznicy powstania na Węgrzech w październiku i listopadzie 1956 r. Sejm i Senat RP oraz Zgromadzenie Narodowe Węgier przekonane o szczególnym znaczeniu rocznicy dla wspólnej historii obu narodów ustanawiają rok 2016 Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej" - głosi uchwała.

Zaznaczono w niej, że "bohaterski zryw Polaków i Węgrów był przejawem naszego odwiecznego pragnienia wolności i protestu przeciwko zniewoleniu całego regionu wskutek narzuconego po II wojnie światowej podziału Europy". "Wzajemna solidarność i pomoc naszych narodów w 1956 r. stanowią szczególną wartość, którą należy wspólnie upamiętnić" - podkreślono w uchwale.

W zeszłym tygodniu uchwałę przyjął Senat RP, w piątek, 26 lutego, ma ona trafić pod obrady Sejmu, a w poniedziałek, 29 lutego, przyjmie ją Zgromadzenie Narodowe Węgier - przypomniał obecny na posiedzeniu komisji wicemarszałek Sejmu RP Ryszard Terlecki.

28 czerwca 1956 r. poznańscy robotnicy ówczesnych Zakładów im. Stalina (ZISPO) podjęli strajk generalny pod hasłem "Chleba i wolności" i zorganizowali masową demonstrację uliczną. W wyniku dwudniowych starć na ulicach miasta - według badań IPN - co najmniej 58 osób zginęło (w tym kilku żołnierzy i funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa), a kilkaset zostało rannych. Ok. 700 osób aresztowano. Poznański Czerwiec był pierwszym w PRL masowym buntem robotników i mieszkańców tak dużego miasta.

Rewolucja węgierska 1956 roku rozpoczęła się 23 października od wiecu studentów w Budapeszcie, zorganizowanego na znak solidarności z wydarzeniami Polskiego Października 1956. Demonstracje przerodziły się w zbrojne powstanie, które wkrótce ogarnęło całe Węgry. Po stronie rewolucji opowiedziała się część armii. 24 października premierem został Imre Nagy, który 30 października wprowadził system wielopartyjny i powołał rząd koalicyjny. 1 listopada nowy rząd ogłosił wystąpienie Węgier z Układu Warszawskiego i neutralność państwa.

4 listopada wojska radzieckie zaatakowały Budapeszt, walki trwały 7 dni. Ostatnie oddziały powstańcze skapitulowały 15 listopada. Zryw został krwawo stłumiony przez wojska sowieckie. Podczas walk zginęło ponad 2500 Węgrów, a około 20 tys. zostało rannych. Po zdławieniu rewolucji ponad 200 tys. osób opuściło kraj. Premier Nagy, po krótkim okresie ukrywania się w ambasadzie jugosłowiańskiej, został aresztowany, skazany po tajnym procesie na karę śmierci i stracony w nocy z 15 na 16 czerwca 1958 roku.

Terlecki przypomniał, że powstanie węgierskie wywołało w Polsce wielkie wrażenie. To Polacy przekazali węgierskim powstańcom najwięcej pieniędzy, a także krwi dla rannych, spośród wszystkich społeczeństw krajów Europy.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Posłowie za uczczeniem rocznicy wydarzeń na Węgrzech z 1956 r.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!