Rok 2016 Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej

Rok 2016 Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej
Uchwała została poparta przez wszystkich senatorów, którzy wzięli udział w głosowaniu (fot.: flickr.com/C BY-NC-ND 2.0)

· Dla uczczenia przypadającej w tym roku 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca oraz powstania na Węgrzech z 1956, Senat przyjął uchwałę ws ustanowienia 2016 Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej.
· Uchwała została poparta przez wszystkich senatorów, którzy wzięli udział w głosowaniu.
· Podobne uchwały mają przyjąć też polski Sejm oraz Zgromadzenie Narodowe Węgier.

"Dla uczczenie 60. rocznicy antykomunistycznego buntu w Poznaniu w czerwcu 1956 r. oraz 60. rocznicy powstania na Węgrzech w październiku i listopadzie 1956 r. Sejm i Senat RP oraz Zgromadzenie Narodowe Węgier przekonane o szczególnym znaczeniu rocznicy dla wspólnej historii obu narodów ustanawiają rok 2016 rokiem solidarności polsko-węgierskiej" - głosi uchwała.

Zaznaczono w niej, że "bohaterski zryw Polaków i Węgrów był przejawem naszego odwiecznego pragnienia wolności i protestu przeciwko zniewoleniu całego regionu wskutek narzuconego po II wojnie światowej podziału Europy". "Wzajemna solidarność i pomoc naszych narodów w 1956 r. stanowią szczególną wartość, którą należy wspólnie upamiętnić" - podkreślono w uchwale.

Pierwotnie uchwała miała mieć nieco inny tekst, jednak w czwartek senator PiS Jan Maria Jackowski powiedział, że po to, by nadać jej szczególnego znaczenia warto, by przyjęły uchwałę równolegle polski Sejm i Senat oraz węgierski parlament. Dlatego zaproponował tekst w obecnym kształcie.

28 czerwca 1956 r. poznańscy robotnicy ówczesnych Zakładów im. Stalina (ZISPO) podjęli strajk generalny pod hasłem "Chleba i wolności" i zorganizowali masową demonstrację uliczną. W wyniku dwudniowych starć na ulicach miasta - według badań IPN - co najmniej 58 osób zginęło (w tym kilku żołnierzy i funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa), a kilkaset zostało rannych. Ok. 700 osób aresztowano. Poznański Czerwiec był pierwszym w PRL masowym buntem robotników i mieszkańców tak dużego miasta.

Rewolucja węgierska 1956 roku rozpoczęła się 23 października od wiecu studentów w Budapeszcie, zorganizowanego na znak solidarności z wydarzeniami Polskiego Października 1956. Demonstracje zamieniły się w próbę uwolnienia się spod sowieckiej dominacji i przełamania monopolu partii komunistycznej. Zryw został krwawo stłumiony przez wojska sowieckie, które wkroczyły do Budapesztu 4 listopada. Podczas walk zginęło ponad 2500 Węgrów, a około 20 tys. zostało rannych. Po zdławieniu rewolucji ponad 200 tys. osób opuściło kraj.

"Wydaje się sprawą oczywistą, że uhonorowanie tej rocznicy uchwałą ma szczególne znaczenie" - mówił Jackowski. Podkreślił, że "zryw Węgrów z 1956 r. był wielkim wystąpieniem przeciw reżimowi komunistycznemu", a w tym samym roku buntowali się także Polacy i "tak splatały się" historie obu narodów. Senator podkreślił, że związków historycznych i politycznych pomiędzy Polakami i Węgrami jest o wiele więcej.

Początki współdziałania obu narodów - mówił Jackowski - sięgają XII w., gdy Bolesław Krzywousty oraz król węgierski Koloman I Uczony "zawarli sojusz przeciw ekspansji Cesarstwa Niemieckiego, czyli przeciwko Niemcom". Jak mówił, ich współpraca pozwoliła wtedy obu narodom "obronić swoją pozycję w Europie".

Jackowski wspominał też króla Ludwika Węgierskiego, który połączył oba kraje unią personalną oraz jego córkę Jadwigę, żonę Władysława Jagiełły, świętą Kościoła katolickiego i patronkę Polski. Przypominał także m.in. rok 1920, gdy - jak mówił - "podczas nawały bolszewickiej tylko Węgrzy chcieli nam udzielić militarnej pomocy".

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rok 2016 Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!