XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polscy antyterroryści gotowi do globalnej współpracy

Polscy antyterroryści gotowi do globalnej współpracy
Rząd wspiera udział UE w organizacjach współpracujących na rzecz zapobiegania terroryzmowi oraz jego zwalczania./Fot.WK/

• Antoni Macierewicz potwierdził, że Polska chce współuczestniczyć w działaniach przeciwko terrorystom z Państwa Islamskiego (IS).
• Unia jest członkiem i ważnym donatorem koalicji globalnego forum ds. zwalczania terroryzmu.
• Polska nie jest członkiem tego forum, w którym są kraje dotknięte terroryzmem. Pracujemy tylko w niektórych grupach roboczych.
• Rząd chce jednak, byśmy byli reprezentowani również na poziomie globalnym.

Mimo, że dzisiaj w naszym kraju nie ma zagrożenia terrorystycznego, rząd polski stoi na stanowisku, że zapobieganie oraz zwalczanie terroryzmu na świecie i w Europie jest solidarnym obowiązkiem wszystkich państw członkowskich.

Najświeższym tego przykładem jest zapowiedź, jaką złożył szef MON Antoni Macierewicz podczas konferencji prasowej na spotkaniu ministrów obrony NATO w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli /10 lutego br./. Zadeklarował gotowość Polski do współuczestniczenia w działaniach przeciwko terrorystom z tzw. Państwa Islamskiego (IS), "które są teraz tak istotne na południowej flance NATO".

Dlatego, jak powiedział podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. UE, Aleksander Stępkowski, podsekretarz stanu w MSZ, rząd wspiera udział UE w organizacjach współpracujących na rzecz zapobiegania terroryzmowi oraz jego zwalczania.

- UE jest członkiem założycielem koalicji globalnego forum ds. zwalczania terroryzmu. Jest też jednym z głównych donatorów tej organizacji. W sposób oczywisty dąży do tego, by wiedzieć jak przebiegają prace forum oraz jak są wykorzystywane unijne fundusze. UE gwarantuje sobie miejsce w radach zarządzających tych komisji, wpływa na kierunki ich działań oraz dobór projektów, a także wybór państw, w których będą one realizowane - mówił Aleksander Stępkowski.

Czytaj też: Prawo o zwalczaniu terroryzmu jeszcze w tym półroczu

Pierwszym poziomem walki z terroryzmem w wymiarze zewnętrznym jest współpraca na szczeblu unijnych grup roboczych m.in. w ramach Grupy G-6, zrzeszającej szefów resortów spraw wewnętrznych Francji, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch oraz Polski.

Zasadniczym zadaniem tej Grupy jest organizacja współdziałania w dziedzinach szczególnie istotnych dla bezpieczeństwa wewnętrznego, także w zakresie zagrożeń terrorystycznych.

Polska do G-6 dołączyła w marcu 2006 r. Podczas przewodnictwa Polski w grupie G-6, w październiku 2007 r. w Sopocie przyjęto wspólną deklarację dotyczącą zacieśniania współpracy na rzecz zwalczania terroryzmu i przestępczości zorganizowanej.

Koalicja globalnego forum natomiast to wyższy, światowy poziom organizacji ds. zwalczania terroryzmu. Jak dotąd Polska nie jest formalnie członkiem tej koalicji. Skupia ona w większości kraje bezpośrednio dotknięte terroryzmem. Jednak poprzez swą pracę w UE Polska chciałaby uczestniczyć również w globalnym forum państw walczących z terroryzmem.

- Zwiększenie skuteczności działań w tej dziedzinie poprzez udział Polski w globalnym forum ds. zwalczania terroryzmu wpłynie, w naszej opinii, na rzecz poprawy bezpieczeństwa wszystkich jej członków, w tym Polski – deklarował wiceminister Stępkowski.

Czy deklaracja o udziale Polski w działaniach przeciwko terrorystom z tzw. IS przyczyni się do naszego uczestnictwa w globalnym forum? Z całą pewnością tak.

 - Już teraz wiele instytucji unijnych, których celem jest zapobieganie radykalizacji prowadzącej do terroryzmu i brutalnego ekstremizmu, zwraca się do państw członkowskich o oddelegowanie ekspertów do ich wsparcia – powiedział poseł Tomasz Głogowski. - Stwarza to dodatkowe możliwości dla polskich ekspertów.

Dotyczy to takich instytucji, jak Europejski Instytut Wymiaru Sprawiedliwości, który prowadzi współpracę międzynarodową dotyczącą badań ofiar przestępstw, w którym uczestniczymy już od lat oraz Światowego Funduszu na rzecz Zaangażowania Społeczności i Odporności.

- Ponieważ zaangażowanie Polski jest ważną kwestią, rząd poparł stanowisko, wypracowane wspólnie przez Komisję Europejską i Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, w sprawie udziału UE w organizacjach ds. współpracy na rzecz zwalczania i zapobiegania terroryzmowi – argumentował poseł.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polscy antyterroryści gotowi do globalnej współpracy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!