XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Pieniądze nie są największym problemem szpitali i pacjentów w Polsce

Pieniądze nie są największym problemem szpitali i pacjentów w Polsce
Wiele szpitali jest nieźle wyposażonych, brakuje za to lekarzy. Fot. fundusze20072013.malopolska.pl

• Największy problem szpitali to limity przyjęć na kierunki lekarskie i związany z tym niedobór lekarzy.
• Przedstawiciele szpitali powiatowych nie zgadzają się, by POZ-y były odpowiedzialne za koordynowanie opieki.
• Być może warto rozważyć nakaz pracy dla lekarzy rezydentów i stażystów.
• Z pewnością jest czas na stworzenie nowego systemu opieki zdrowotnej.

W Sejmie posłowie oraz przedstawiciele szpitali powiatowych spotykają się cyklicznie, by dyskutować nad problemami szpitali powiatowych.

Większa rola szpitali powiatowych

Józefa Szczurek-Żelazko z PiS zauważa, że do posłów docierają sygnały o problemach szpitali powiatowych, przede wszystkim dotyczących sytuacji finansowej, ale również związanych z realizacją świadczeń, brakiem zapłaty za nadwykonania, brakami kadrowymi, problemami z infrastrukturą.

– Z rozmów z przedstawicielami resortu zdrowia wynika, że daleko zaawansowane są prace na temat strategii ochrony zdrowia, która będzie przedstawiona rządowi. Obejmuje ona różnego rodzaju poziomy opieki zdrowotnej – zauważa Józefa Szczurek-Żelazko. – Chcielibyśmy, by rola szpitali powiatowych została zaakcentowana w tej strategii, na pewno w większym zakresie niż w tej chwili.

Szczurek-Żelazko dodaje, że zaobserwować można także działania mające na celu przesuwanie świadczeń na wyższe poziomy referencyjności i przekazywanie ich do szpitali specjalistycznych, poprzez rożnego rodzaju akty prawne. Tracą na tym szpitale powiatowe.

– Chodzi o to, by w szerokim gronie wypracować model szpitala powiatowego, który będzie dawał gwarancje zabezpieczenia podstawowych świadczeń stacjonarnych na poziomie powiatu – wyjaśnia posłanka PiS.

Niedobory lekarzy – od tego wszystko się zaczyna

Wiktor Król, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych, podkreśla rolę szpitali powiatowych w systemie opieki zdrowotnej w kraju.

Jak wyjaśnia, szpitale powiatowe na Dolnym Śląsku leczą prawie 60 proc. populacji tego regionu w zakresie interny, chirurgii ogólnej, pediatrii, ginekologii i położnictwa. W województwach mniej zurbanizowanych ten odsetek jest jeszcze większy. Jego zdaniem pokazuje to skalę problemu i to, czy warto zajmować się problemem szpitali powiatowych.

Jeżeli chodzi o zadłużenie szpitali powiatowych na Dolnym Śląsku, to średnia arytmetyczna wynosi 700 tys. zł straty, mediana – 400 tys. zł straty. – Większość naszych szpitali jest w bardzo złej kondycji – podkreśla Wiktor Król.

Jak podkreśla Wiktor Król, największym problemem szpitali, od którego zaczynają się wszystkie pozostałe, także finansowe, jest limit przyjęć na kierunki lekarskie. – Ten problem dotyczy również pielęgniarek, ale w tym przypadku sytuacja zaczęła się odwracać na korzyść – wyjaśnia prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych.

Król podaje przykład Wrocławia. Na Politechnice Wrocławskiej przyjmuje się co roku 13,5 tys. studentów, Uniwersytecie Wrocławskim – 6,5 tys., Uniwersytecie Ekonomicznym – prawie 4 tys., Uniwersytecie Medycznym – zaledwie 310 studentów kształconych w języku polskim oraz 150 w języku obcym.

– Mówimy o jakości w służbie zdrowia, a potem okazuje się, że pacjent czeka pół roku, by zdiagnozować mu chorobę onkologiczną, bo nie ma lekarzy. To jest główny problem tego kraju – podkreśla Król.

Nakazy pracy rozwiążą problem?

Jego zdaniem należałoby zmienić przepisy, by lekarze po studiach musieli określony czas pracować w Polsce, także w szpitalach powiatowych.

Wiktor Król apeluje, by zmianami przepisów nie zniszczyć systemu. – Za chwilę umowy o pracę będą mieli lekarze. Świetna idea, ale trzeba uważać, by nie wywrócić całego systemu, bo lekarze pracują po 300 godzin. Zagwarantujmy, by na umowach o pracę także mogli pracować 300 godzin. Inaczej rozleci się system – analizuje.

Jak dodaje Wiktor Król, w latach 2009-16 szpitale powiatowe na Dolnym Śląsku straciły 4 proc. kontraktu, marszałkowskie zyskały 8 proc., ministerialne i inne miały 15 proc. wzrostu.

Wiktor Król zwraca ponadto uwagę na zbyt dużą rolę konsultantów w systemie.

POZ-y konkurują ze szpitalami powiatowymi

Kolejną sprawą według Wiktora Króla jest zła organizacja podstawowej opieki zdrowotnej. – Nasze środowisko nie zgadza się z dofinansowaniem POZ-ów kosztem szpitali i zrobieniem z nich odpowiedzialnych za opiekę koordynowaną. Uważamy, że to całkowita pomyłka, to szpitale powiatowe powinny koordynować opiekę – wyjaśnia.

Król zauważa, że szpitalom powiatowym bardzo pomagają środki unijne. – Ale są one głównie dedykowane szpitalom marszałkowskim. Bo marszałkowie tworzą plany i przekazują sobie środki na swoje potrzeby – dodaje.

Andrzej Sokołowski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych, nie zgadza się z pomysłem wprowadzenia nakazów pracy. – Jestem lekarzem w czwartym pokoleniu. Mój ojciec dostał nakaz pracy i wcale nie była to dobra rzecz. Nakazy pracy lekarzy rezydentów czy stażystów – o tym należałoby zapomnieć, to nie ten system. We współczesnym czasie lekarze przyjdą do pracy, jeżeli szpital będzie ładny, warunki płacy będą dobre, a lekarzy będzie odpowiednia liczba – analizuje Sokołowski.

Jego zdaniem, rzeczywiście mamy duże braki w personelu, zarówno wśród lekarzy, jak i pielęgniarek. Jak wyjaśnia, 218 placówek należących do Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych potrzebuje 360 lekarzy specjalistów i 480 pielęgniarek. – Należałoby zastanowić się nad systemem kształcenia personelu. Lekarze i pielęgniarki są coraz starsi, wyjeżdżają za granicę – zauważa prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych.

W jego opinii warto stworzyć ponadpartyjny zespół, który zająłby się opracowaniem nowego systemu opieki zdrowotnej w kraju.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Pieniądze nie są największym problemem szpitali i pacjentów w Polsce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!