XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

W Sejmie o kłopotach szpitali powiatowych. Pomoże nowa ustawa?

W Sejmie o kłopotach szpitali powiatowych. Pomoże nowa ustawa?
Szpitalom powiatowym zabraknie milarda złotych? (fot. PTWP)

• W Sejmie po raz kolejny zebrał się parlamentarny zespół ds. rozwiązywania problemów mieszkańców Polski powiatowo-gminnej.
• Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich prezentował posłom najważniejsze trudności, z jakimi borykają się dziś miejscowości oddalone od największych miast.

Jak informuje Marek Wójcik staniemy za chwilę przed dużym problemem związanym ze szpitalami powiatowymi.

- Zakładając, że składka zdrowotna nie wzrośnie, z drugiej strony zakładając skutki wdrożenia podwyżek dla pielęgniarek oraz podniesienia kwoty wolnej od podatku, oznacza to, że już w przyszłym roku zabraknie miliarda złotych Narodowemu Funduszowi Zdrowia, w 2018 roku – już 2 mld – mówi Marek Wójcik.

Wójcik nie ma wątpliwości, że szpitale kliniczne, duże szpitale wojewódzkie, instytuty znajdą się w znakomicie lepszej sytuacji niż szpitale powiatowe.

- Obawiamy się, że w tej rywalizacji szpitale powiatowe są na straconej pozycji. A tak się składa, co dla wielu jest zdziwieniem, że to w szpitalach powiatowych przybywa procedur, w szpitalach powiatowych dołożyliśmy najwięcej ze wszystkich kategorii podmiotów – od 5,6 mld zł od 1999 roku mimo, że nie dostajemy ani złotówki na ochronę zdrowia – analizuje Wójcik.

Argument za likwidacją NFZ?

Referat Marka Wójcika jest o tyle ważny, że może być argumentem za likwidacją NFZ, który po prostu nie radzi sobie z finansowaniem służby zdrowia. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł powiedział już zresztą, że projekt dotyczący likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia ma być gotowy w ciągu kilku miesięcy

W ciągu 100 dni rządu w ministerstwie zdrowia powołano kilkadziesiąt zespołów, które mają zmienić polską służbę zdrowia. - Wszystkie propozycje są dyskutowane, bo kształtowanie polityki zdrowotnej musi opierać się na dialogu z ekspertami, środowiskiem medycznym i pacjentami - dodał minister.
Takim flagowym zespołem jest ten, który pracuje nad zmianami systemowymi, czyli odejściem od ubezpieczenia, które jednym gwarantuje dostęp do publicznej służby zdrowia, a drugim nie, na rzecz uprawnienia do świadczeń wszystkich obywateli.

Nowa ustawa o opiece zdrowotnej

W lutym, podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, zorganizowanego przez PTWP, wydawcę Portalsamorzadowy.pl i Rynekzdrowia.pl, minister Konstanty Radziwiłł zapowiedział też nową ustawę o podstawowej opiece zdrowotnej.

W opinii ministra i kierownictwa resortu należy zachować publiczny charakter i publiczną odpowiedzialność publicznych jednostek ochrony zdrowia. - Wydaje się, że mechanizm polegający na pozbyciu się odpowiedzialności przez jednostki samorządu za ich szpitale, głównie szpitale powiatowe, polegający na ich skomercjalizowaniu, ew. prywatyzowaniu, nie jest właściwy - zaznaczył.

- W związku z tym jesteśmy w tej chwili na dość zaawansowanym stopniu procedury legislacyjnej w zakresie zatrzymania tego procesu, a tam gdzie on się rozpoczął - wprowadzenia zasady, że spółki powstające na bazie publicznych szpitali, powinny być spółkami o specjalnym charakterze – spółkami non profit - zapowiedział minister zdrowia.

Czytaj całość na portalsamorzadowy.pl

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Sejmie o kłopotach szpitali powiatowych. Pomoże nowa ustawa?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!