XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Paweł Mucha: Polacy chcą debaty na temat konstytucji

Paweł Mucha: Polacy chcą debaty na temat konstytucji
Andrzej Duda chce, by referendum w sprawie zmian w konstytucji odbyło się w przyszłym roku 11 listopada lub trwało dwa dni: 10 i 11 listopada. (fot. Kancelaria Prezydenta/twitter)

Polacy bardzo pozytywnie zareagowali na propozycje prezydenta ws. zmian w konstytucji; chcą debaty na ten temat i chcą, by jej zwieńczeniem, było referendum konsultacyjne - podkreślił wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Proces przygotowania zmiany konstytucji musi być obywatelski - oświadczył.

25 sierpnia Andrzej Duda zainaugurował, podczas konferencji organizowanej przez Solidarność w Sali BHP w Stoczni Gdańskiej, kampanię konsultacyjną, która ma poprzedzić referendum na temat zmian w konstytucji. W ramach konsultacji ma się odbyć przynajmniej 16 otwartych spotkań, we wszystkich stolicach województw w Polsce. Prezydent chce, by referendum w sprawie zmian w konstytucji odbyło się w przyszłym roku 11 listopada lub trwało dwa dni: 10 i 11 listopada.

Mucha pytany w PR24, o propozycję prezydenta przeprowadzenia referendum konsultacyjnego ws. zmian w konstytucji ocenił, że "Polacy bardzo pozytywnie zareagowali na tę propozycje". "Chcą tej debaty i chcą, by jej zwieńczeniem, było referendum konsultacyjne, które będzie wstępem do zmiany konstytucji" - mówił.

"Proces przygotowania zmiany konstytucji musi być obywatelski. Suwerenem jest naród" - oświadczył wiceszef Kancelarii.

Nawiązując do zawetowanych przez prezydenta ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS, Mucha powiedział, że prezydent "wyraźnie akcentował, z jakich przyczyn nie mógł tych ustaw zaakceptować". Jak mówił, prezydent wskazał też "w jakim kierunku powinny iść" zmiany w sądownictwie. "Ja nie jestem upoważniony do wypowiadania się na ten temat" - dodał.

Pytany o reformę sądownictwa przygotowaną przez PiS podkreślił jednocześnie, że "nie może być tak, że o awansie zawodowym decydują sędziowie". "Że, tworzy się quasi-korporację sędziowską, która jest zamknięta, hermetyczna i decyduje o kwestiach awansu i istotnych sprawach związanych z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości" - mówił. Podkreślił, że reforma wymiaru sprawiedliwości jest potrzebna.

Prezydent 24 lipca poinformował, że nie podpisze ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział przygotowanie projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Paweł Mucha: Polacy chcą debaty na temat konstytucji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!