Prezydent: Nowa Konstytucja wyjściem na przyszłość. Referendum 11 listopada 2018 r.

Prezydent: Nowa Konstytucja wyjściem na przyszłość. Referendum 11 listopada 2018 r.
Prezydent wziął udział w konferencji inaugurującej debatę dotyczącą zmian w konstytucji pod hasłem "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit" (Andrzej Duda, fot.prezydent.pl/Maciej Biedrzycki)

Nowa idea konstytucyjna ma być wyjściem na przyszłość. Chciałbym, aby referendum odbyło się 11 listopada 2018 r., albo 10-11 listopada - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas debaty dot. zmian w konstytucji.

• Referendum ws. konstytucji mogłoby się odbyć 11 listopada 2018 roku.

• Obecna konstytucja jest konstytucją mniejszości, spośród uprawnionych do głosowania, głosowała za nią 22 proc. społeczeństwa - powiedział prezydent.

• Ta dzisiejsza debata służy właśnie temu, żebyśmy po 30 latach od tamtych wielkich przemian ustrojowych prawie ten proces rzeczywistego budowania państwa demokratycznego w Polsce realizowali - powiedział.

• Wierzę w to, że przez te 20 lat bardzo dojrzeliśmy, że dzisiaj rzeczywiście umiemy tę demokrację budować i umiemy tej demokracji bronić - zaznaczył Andrzej Duda.

• Wyraził nadzieję, że debata konstytucyjna będzie się toczyć aż do referendum ws. konstytucji.

• Nowa idea konstytucyjna ma być wyjściem na przyszłość - zaznaczył prezydent.

*****

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w konferencji inaugurującej debatę dotyczącą zmian w konstytucji, organizowanej przez Komisję Krajową NSZZ "Solidarność", pod hasłem "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit". Wzięli w niej udział także m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, szef "Solidarności" Piotr Duda, jej były przewodniczący Marian Krzaklewski oraz wiceszef Kancelarii Prezydenta, pełnomocnik prezydenta ds. referendum Paweł Mucha.

Prezydent podkreślił, że to dzięki "Solidarności" Polska przestała być Rzeczpospolitą Ludową, a stała się Rzeczpospolitą Polską.

"Takie jest założenie, wielkie założenie tej zmiany ustrojowej, że Polska ma być Rzecząpospolitą, a więc rzeczywiście demokratycznym państwem obywatel" - mówił.

"Ta dzisiejsza debata służy właśnie temu, żebyśmy po 30 latach od tamtych wielkich przemian ustrojowych prawie ten proces rzeczywistego budowania państwa demokratycznego w Polsce realizowali także poprzez naprawienie tych niedostatków, które znajdują się w obecnej konstytucji" - dodał.

Prezydent zaznaczył, że na przestrzeni ostatnich lat najbardziej uderzyły go dwie kwestie.

Czytaj też: Obecna konstytucja została przygotowana nie dla obywateli tylko dla elit

"Po pierwsze spór kompetencyjny, do jakiego doszło pomiędzy premierem a prezydentem Rzeczypospolitej, który toczył się przed Trybunałem Konstytucyjnym na wniosek ówczesnego - premiera Donalda Tuska przeciwko można powiedzieć prezydentowi Lechowi Kaczyńskiego" - powiedział prezydent.

"Tamta sytuacja uzmysłowiła mi, jak bardzo nieprecyzyjna w tym zakresie jest polska konstytucja z 1997 r., jak bardzo nieprecyzyjny jest tak naprawdę podział kompetencji nie tyle władz, co kompetencji, jakie tym władzom przysługują" - podkreślił.

Trybunał Konstytucyjny nie zdał egzaminu

"Trybunał Konstytucyjny w 2014 r. nie zdał egzaminu, przegrał wielką sprawę obywatelską, uznając że ustawa podwyższająca wiek emerytalny jest zgodna z konstytucją" - powiedział prezydent Andrzej Duda.

 

×

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Prezydent: Nowa Konstytucja wyjściem na przyszłość. Referendum 11 listopada 2018 r.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!