REKLAMA

NFZ do likwidacji. Premier poznała model

  • Autor: GP
  • 06 lipca 2016 07:10
NFZ do likwidacji. Premier poznała model Minister Zdrowia, senator Konstanty Radziwiłł. (fot.:facebook.com/Radziwill.Konstanty)

• Minister zdrowia przedstawił premier Beacie Szydło założenia systemowej reformy zdrowia.
• Konstanty Radziwiłł przewiduje objęcie opieką zdrowotną wszystkich obywateli, a środkami na ten cel będzie operować fundusz celowy w ramach budżetu.
• Ministra nie niepokoi spojrzenie na sferę zdrowia Jarosława Kaczyńskiego, który poruszył ten temat na V kongresie PiS w sobotę (2 lipca).

Minister Konstanty Radziwiłł we wtorek (5 lipca) rozmawiał z premier Beatą Szydło i przedstawił jej zarys procesu likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Towarzyszyć temu przedsięwzięciu będzie systemowa reforma opieki zdrowotnej, w tym przesunięcie środków z Funduszu do budżetu państwa. To jedna z kluczowych obietnic PiS z kampanii wyborczej 2015 roku.

- Zależy nam na czasie, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa i jakości planowanych działań, tak by pacjenci nie odczuwali żadnej rewolucji, a jedynie pozytywną ewolucję - mówił dziennikarzom po wtorkowym spotkaniu Radziwiłł.

Premier już poznała założenia reformy, a opinia publiczna ma się z nią zaznajomić w najbliższych tygodniach. Radziwiłł zapowiedział, że NFZ zostanie zastąpiony państwowym funduszem celowym, będącym "gwarantowaną zakładką w budżecie państwa".

Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że do obszernej części zmian przygotowano już wstępne projekty ustaw i aktów wykonawczych. W tym, przypominał minister, będzie też zmiana systemu ubezpieczeń. Po reformie nie będzie już możliwości, by obywatel nie był ubezpieczony. Świadczenie zdrowotne będzie przysługiwało wszystkim polskim obywatelom.

Jak mówił, środkami na ochronę zdrowia administrować będzie na poziomie centralnym minister zdrowia, a na poziomie regionalnym agendy przy wojewodach.

Radziwiłła zapytano też o jego relację z Jarosławem Kaczyńskim, który w sobotnim przemówieniu, na V Kongresie PiS nawiązał do sytuacji w służbie zdrowia.

- Ja ze swojej strony cieszę się, że wśród rzeczy - takich konkretnych, resortowych - o których wspomniał prezes PiS, służba zdrowia się znalazła. To oznacza, że jest to bardzo ważny obszar dla partii, która jest zapleczem dla rządu - mówił minister.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Róża 2016-07-06 22:54:50
    Podoba mi się wprowadzenie objęcia opieką zdrowotną każdego obywatela. Tylko oby teoria nie była jedynie złudnym obrazem, który zostanie zdjęty w praktyce ze ściany. Samo zlikwidowanie NFZ nie jest jedyną zmianą, która ma zostać wprowadzona, będzie ich dużo więcej:papug.pl/sluzba-zdrowia-od-nowa/REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA