XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Naczelna Rada Adwokacka pisze do Sejmu, by zaprzestać prac nad ustawą o TK

Naczelna Rada Adwokacka pisze do Sejmu, by zaprzestać prac nad ustawą o TK
Adwokatów niepokoi brak jakiejkolwiek konsultacji dokumentu, który ma w przyszłości regulować działanie TK (fot.:publicdomainpictures.net/domena publiczna)

• Naczelna Rada Adwokacka (NRA) wystosowała pismo do Sejmu, a w nim prosi o wstrzymanie prac nad nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym.
• NRA krytykuje brak konsultacji projektu ze środowiskami prawniczymi.
• Ponadto ocenia, że ustawy o TK "powinny zawierać normy przemyślane, racjonalne i zgodne z Konstytucją RP".

W połowie tygodnia (5 lipca) Naczelna Rada Adwokacka (NRA) wystosowała pismo do Sejmu, w którym przedstawiciele samorządu adwokackiego apelują do posłów o wstrzymanie pracy nad nowelizacją ustawy, która ma poprawić przepisy dotyczące Trybunału Konstytucyjnego (TK).

Adwokaci są zdania, że projekt może "wywoływać wątpliwości z perspektywy efektywnej ochrony konstytucyjnych praw i wolności jednostki, będących fundamentami demokratycznego państwa prawnego".

Dokument rysuje rozwiązania prawne zawarte w propozycji większości PiS jako negatywne i niebezpieczne

W dokumencie można przeczytać, że "poprawki przyjęte w toku prac w nadzwyczajnej podkomisji i Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka w dniu 29 czerwca 2016 r. jedynie pogłębiają obawy o niezgodności projektu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z ustawą zasadniczą".

Czytaj: Opozycja jest oburzona na to jak procedowana jest nowela ustawy o TK

Adwokatów bardzo niepokoi brak jakiejkolwiek konsultacji dokumentu, który ma w przyszłości regulować działanie TK, co praktycznie uniemożliwia stronie organizacji społecznych odniesienie się do prac komisji. O takie konsultacje w dalszej części dokumentu samorząd prawników też prosi Marszałka Sejmu.

- Mając na uwadze fakt, że Trybunał Konstytucyjny jest jednym z gwarantów przestrzegania praw i wolności człowieka i obywatela, a także zasadę zgodności powszechnie obowiązującego w Polsce prawa z Konstytucją i ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi, wyrażamy przekonanie, że akty prawne dotyczące Trybunały Konstytucyjnego powinny zawierać normy przemyślane, racjonalne i zgodne z Konstytucją RP - czytamy w stanowisku NRA.

NRA jest kolejną, po Rzeczniku Praw Obywatelskich instytucją, która zdecydowała się skrytykować Sejm i Komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka za tryb pracy nad ustawą, który w ocenie tych podmiotów jest nadmiernie szybki, niekompetentny i nie przyczynia się do załagodzenia sytuacji wokół TK.

Andrzej Rzepliński, prezes TK w środę (6 lipca) w Sejmie mówił o przygotowywanej nowelizacji:

- Sumienie nie pozwala mi milczeć, a milczenie byłoby przyzwoleniem na arbitralne rozwiązania z projektu.

W jego opinii parlament jest głosem przedstawicieli suwerena. - Suwerenem jest cały naród polski, a nie jego część, która głosowała na daną partię polityczną - oświadczył.

Dodał, że chce ostrzec Sejm przed uchwaleniem ustawy, która uzależnia TK od woli innych władz, uniemożliwia mu działanie i faktycznie znosi jego rolę jako strażnika konstytucji.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Naczelna Rada Adwokacka pisze do Sejmu, by zaprzestać prac nad ustawą o TK

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!