XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ministerstwo Kultury prostuje doniesienia medialne dotyczące Muzeum II Wojny Światowej

Ministerstwo Kultury prostuje doniesienia medialne dotyczące Muzeum II Wojny Światowej
Muzeum w budowie. Marzec 2016 roku (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 4.0)

● Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, jakie kryteria przyjęto przy zamawianiu opinii o Muzeum II Wojny Światowej.
● Media dopatrywały się powiązań osób sporządzających opinię ze środowiskiem politycznym rządu.
● Pomysł na powstanie muzeum zaproponowano w 2008 roku, od 2013 roku gmach placówki jest w budowie.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w poniedziałek (18 lipca) wystosowało sprostowanie informacji medialnych dotyczących ekspertyzy, dotyczącej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Media doszukiwały się powiązań osób przygotowujących analizę ze środowiskiem politycznym PiS.

Resort na stronie internetowej ministerstwa odpowiada:

"Zamawiając opinie dotyczące Muzeum II Wojny Światowej, minister kultury i dziedzictwa narodowego zwrócił się do historyków z niekwestionowanym dorobkiem naukowym i zawodowym. Pan Piotr Semka, historyk i publicysta, autor m.in. fundamentalnej pracy „My, reakcja. Historia emocji antykomunistów w latach 1944-1956”, prof. Jan Żaryn, specjalista w zakresie m.in. historii Kościoła katolickiego w Polsce w XX wieku, historii ruchu narodowego oraz emigracji politycznej po 1945 roku, były szef Biura Edukacji Publicznej IPN oraz prof. Piotr Niwiński, historyk i publicysta zajmujący się historią najnowszą to osoby o ugruntowanym autorytecie zawodowym. Dorobek tych osób jest gwarancją rzetelności i rzeczowego oraz obiektywnego podejścia do zagadnień dotyczących założeń programowych muzeum".

Celem historyków nie było, jak informuje resort, ocenianie "technicznej koncepcji architektoniczno-scenograficzna muzeum", a ocena programu merytorycznego muzeum.

Czytaj: Historia dzieli Warszawę

"Minister kultury i dziedzictwa narodowego apeluje o zachowanie rzetelności w debacie o Muzeum II Wojny Światowej. Ważne jest, by opinia publiczna mogła wyrobić sobie zdanie na ten temat w oparciu o prawdziwe informacje. Publiczne obrażanie uznanych historyków nie mieści się w granicach takiej debaty" - konkluduje swoje stanowisko ministerstwo.

Pomysł powstania Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, jednym z pierwszych miast, w których doszło do starć konfliktu zbrojnego, zaproponował Donald Tusk. Były premier jest z wykształcenia historykiem.

Muzeum zapowiedziano w 70. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, a jego realizacji przyświeca następujący cel: "Jednym z głównych celów Muzeum jest pokazanie światu doświadczenia wojennego Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, pod wieloma względami odmiennego i mało znanego w Europie Zachodniej i w krajach pozaeuropejskich" - czytamy na stronie internetowej instytucji.

W 2013 roku rozpoczęto budowę gmachu, który będzie siedzibą Muzeum.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ministerstwo Kultury prostuje doniesienia medialne dotyczące Muzeum II Wojny Światowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!