XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Marnotrawienie środków z 500 plus. W Łódzkiem 74 przypadki

Marnotrawienie środków z 500 plus. W Łódzkiem 74 przypadki
W woj. łódzkim do końca sierpnia złożono 175,5 tys. aplikacji o świadczenie wychowawcze (fot. mpips.gov.pl)

• W Łódzkiem zrealizowano do tej pory ponad 1 mln 159 tys. świadczeń z programu "Rodzina 500 plus".
• Wśród nich odnotowano 74 przypadki marnotrawienia przyznanej pomocy finansowej.
• Pięć miesięcy realizacji zadania podsumował w czwartek (8 września) wojewoda łódzki prof. Zbigniew Rau.

- Można powiedzieć, że zakończyła się pierwsza faza realizacji rządowego programu i z satysfakcją muszę powiedzieć, że do tej pory zostało złożonych ponad 175 tys. wniosków i prawie tyle samo decyzji zostało wydanych. Udało nam się skierować do budżetów rodzinnych w województwie łódzkim prawie 600 mln zł. Teraz wchodzimy w nowy etap. Nadszedł najbardziej radosny moment, kiedy rodzą się kolejne dzieci i wraz z nimi pojawiają się kolejne wnioski - poinformował wojewoda.

Dokładnie w woj. łódzkim do końca sierpnia złożono 175,5 tys. aplikacji o świadczenie wychowawcze. W tym czasie urzędnicy wydali 170 tys. 634 decyzji, w tym 163 tys. 907 przyznających prawo do rządowej pomocy. W jej ramach na terenie całego regionu wypłacono 577 mln 945 tys. 865 zł.

- Od sierpnia we wszystkich gminach wnioski są realizowane na bieżąco. Mamy 51 liderów, gdzie odsetek rozpatrzonych aplikacji w stosunku do wszystkich złożonych sięga powyżej 99 proc. - podkreśliła Barbara Szczepańska, kierownik oddziału ds. rodziny w Wydziale Rodziny i Polityki Społecznej ŁUW.

Czytaj też: W weekend w Warszawie obchody święta kawalerii

Dodała, że nie udało się uniknąć wstrzymania wypłacania środków pieniężnych ze względu na ich marnotrawienie i wydawanie niezgodne z celem. W 74 przypadkach (26 odnotowanych w czerwcu, 25 w lipcu i 23 w sierpniu) zostały one zamienione na świadczenia wypłacane w całości lub części w formie rzeczowej oraz opłacania usług.

- To nie jest równoznaczne z 74 rodzinami, bo świadczenie jest przyznawane na konkretne dziecko. Biorąc pod uwagę 1 mln 159 tys. 566 zrealizowanych świadczeń ta liczba jest marginalna - zaznaczyła.

Jak tłumaczyła, zgodnie z ustawą w przypadku udokumentowania wydatkowania otrzymanych pieniędzy niezgodnie z przeznaczeniem można zamienić wypłatę świadczenia na pomoc m.in. w postaci opłacenia czynszu, przedszkola, żłobka, zakupu ubrania, książek lub żywności. Zakupy dokonywane są we wskazanych sklepach, a lista potrzeb rodziny jest nadzorowana przez pracownika socjalnego.

- W przypadku sygnałów i podejrzeń o marnotrawienie przyznanej pomocy, rodzinne wywiady środowiskowe przeprowadzają ośrodki pomocy społecznej. Postępowanie wyjaśniające pozwala ustalić, jak wygląda stan faktyczny i od tego zależy decyzja o zmianie formy wypłaty. Najczęściej dotyczy to rodzin niezaradnych życiowo z problemami opiekuńczo-wychowawczymi, w których pojawia się przemoc, jest nadużywany alkohol lub jest ona objęta nadzorem kuratora sądowego" - wyjaśniła Szczepańska.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Marnotrawienie środków z 500 plus. W Łódzkiem 74 przypadki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!